كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> انجمن پشتیبانی پروژه پارس‌خوان (ParsKhan)
پاسخ دادن به این موضوع
پروژه مشابه بنام eSpeak با دو صدای فارسی
پست تاریخ: جمعه 17 آبان 1392 - 19:12    
smtsh
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 31 مرداد 1390

امتياز: 28

عنوان: پروژه مشابه بنام eSpeak با دو صدای فارسی خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

با سلام به همه دوستان
از طریق لینک زیر نیز می توانید متن خوان فارسی eSpeak که کدباز و دارای رابط استاندارد SAPI 5 می باشد را دانلود کنید.
ضمنا توضیحات نصب را نیز به طور کامل تهیه کرده ام که می توانید استفاده کنید.

https://drive.google.com/file/d/0BxFsUIYGNQsjejBhSUd5YzhrRnc/edit?usp=sharing

قابل ذکر است که ‫این موتور متن خوان دارای دو صدای فارسی (یکی داخلی و دیگری از طریق امبرولا) است و ‫چون دارای رابط استاندارد SAPI 5 است به راحتی می توان آن در بسیاری از نرم افزارها از جمله مایکروسافت ورد و اکسل 2013 استفاده کرد. همچنین در نرم افزارهای تبدیل متن به فایل صوتی ‫یا خواندن صفحات وب از جمله نرم افزار Text Aloud نیز صدای فارسی این موتور متن خوان ‫قابل فراخوانی و استفاده است.

با احترام
سید محمود تقوی

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست: xsbehx (جمعه 17 آبان 1392 - 20:05)

پست تاریخ: جمعه 17 آبان 1392 - 20:15    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: پاسخ به «پروژه مشابه بنام eSpeak با دو صدای فارسی» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

سلام.
smtsh,جان،
در مورد نحوه کار حرفه‌ای با این برنامه بیشتر توضیح می‌دید؟
مثلاً چطور می‌شه بهش یک تلفظ جدید اضافه کرد؟
الگوریتم تولید صدای یک کلمه چطوره؟ مثل پارس‌خوان از چسباندن فایل‌های صوتی هر حرف و صداش تولید می‌شه یا روش‌های دیگه؟
چطور می‌شه یک کلمه که تلفظش توش نیست رو بهش اضافه کرد؟

تشکرها از این پست: xsbehx (شنبه 18 آبان 1392 - 13:53)

پست تاریخ: شنبه 18 آبان 1392 - 16:34    
smtsh
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 31 مرداد 1390

امتياز: 28

عنوان: توضیحات کاملتر espeak فارسی خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

با سلام دوباره
پروژه espeak یک متن خوان رایگان و کدباز برای ویندوز، لینوکس، مک و اندروید است که از بسیاری از زبانها پشتیبانی میکند.
آدرس پروژه:
http://espeak.sourceforge.net
بنظرم بیش از یکسال از افزوده شدن زبان فارسی به این پروژه می گذرد و در بین کاربران نابینا به خوبی شناخته شده باشد لیکن خود من هم با وجود داشتن دوستان نابینا به تازگی از وجود آن باخبر شده ام!
وبسایت گروه فارسی espeak:
http://espeak.irtbc.com
البته هنوز وبسایت گروه فارسی غنی نیست که بنظرم نیاز به کمک افراد علاقمند مثل شما و البته خود من و دوستان آفتابگردان دارد بنابراین اطلاعات مختصری را که دارم فعلا اینجا برای دوستان توضیح میدهم و اطلاعات کاملتر را می توانید از وبسایت اصلی خود پروژه و نیز انشاء الله در آینده با تهیه شدن مستندات از وبسایت گروه فارسی دریافت کنید.
-تا جایی که من می دانم و البته ممکن است غلط باشد! صدای اصلی ایسپیک برای مصوتها به طور مصنوعی و برای صامتها از فایلهای ضبط شده بدست می آید و نیز این متن خوان می تواند به طور جداگانه از صداهای پروژه Mbrola که رایگان ولی غیرکدباز است نیز استفاده کند پس به این خاطر ما در حال حاضر دو صدای فارسی داریم البته بدون احتساب صداهایی که با تغیر زیر وبمی از این روی اینها قابل ساخته شدن هستند.
-قواعد و لیست لغات برای تحلیل نوشتار به منظور تبدیل به فونوتیک فایل fa_dict را تشکیل می دهند که البته این یک فایل کامپایل شده توسط نرم افزار espeakedit می باشد پس از نصب این نرم افزار در پوشه dictsource فایل قابل ویرایش fa_rules قواعد فارسی را و فایل fa_list لیست لغات را مشخص می کند.
-ضمنا برای استفاده از صدای امبرولا فایل مربوط به زبان فارسی را باید در پوشه espeak-data\mbrola کپی کرد که من این کار را در فایلهای ارسالی انجام داده بودم.
- مواردی که گفتم از روی کنجکاوی فهمیده ام و دقیقتر را باید از دوستانی که زحمت این کار را کشیده اند سوال کنید تا جایی که من می دانم ایسپیک دارای قابلیتهای محدودی برای تعریف قواعد زبانی می باشد البته خوشبختانه می توان در صورت برنامه نویسی به آن تحلیگر متن اختصاصی افزود.
- بجز معرفی این نرم افزار به دوستان گلم تا این زمان تنها کاری که من انجام داده ام تنظیم سرعت صدای امبرولای فارسی و افزودن قسمت انگلیسی به فایل تعریف معادل های واجی mbrola فارسی برای هر فونوتیک espeak است که در فایلهای ارسالی این آپدیتها موجود بود چون با توجه به متفاوت بودن مصوتهای فارسی و انگلیسی صدای امبرولای فارسی نمی توانست به هیچ وجه متن انگلیسی را بخواند اما اکنون با وجود محدودیتهای تکنیکی که وجود دارد حداقل تا حدودی متن انگلیسی را صدای امبرولای فارسی می تواند بخواند البته صدای فارسی داخلی خود ایسپیک وقتی به متن انگلیسی می رسد به راحتی خواندن آن را به صدای انگلیسی داخلی ایسپیک محول کند. پس لطفا دوستان ضعف های تلفظ انگلیسی صدای امبرولای فارسی را به بزرگی خود ببخشند چون تا همین الان هم فایل دستوراتی که من برای این مورد نوشتم چندین برابر سایر زبانها می باشد.

دوست دارم تا جایی که می توانم به این پروژه کمک کنم حتی اگر فقط با اطلاع رسانی باشد، چون متن خوان فارسی نرم افزاری بسیار ارزشمند برای همه فارسی زبانان و نیز البته نابینایان می باشد.

موفق و پیروز باشید.

تشکرها از این پست: Hamid (چهار‌شنبه 22 آبان 1392 - 23:09)

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

صفحه 1 از 1

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند