كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> مباحث متفرقه
پاسخ دادن به این موضوع
دانستنی جالبی در مورد «خواندن کلمات»
پست تاریخ: جمعه 25 آذر 1390 - 14:47    
SaeidF
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 26 مهر 1390
iran.gif

امتياز: 642

عنوان: دانستنی جالبی در مورد «خواندن کلمات» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

در داشنگاه کبمريج انگلتسان تقحيقي روي روش خوانده شدن کملات در مغز اجنام شده است که مخشص مي کند مغز انسان تهنا حروف اتبدا و اتنها ي کلمات را پدرازش کرده و کمله را مي خواند.
به هيمن دليل است که با وجود به هم ريتخگي اين نوتشه، شما تواسنتيد آنرا بخاونيد

Surprised Neutral

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 

این مطلب آخرین بار توسط SaeidF در جمعه 25 آذر 1390 - 19:17 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.
تشکرها از این پست:

پست تاریخ: جمعه 25 آذر 1390 - 18:50    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47819

عنوان: پاسخ به «interesting» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

سلام و ممنون.
بله، علاوه بر اینکه مغز با چشم چنین رفتاری داره، با گوش هم چنین رفتاری داره.
یعنی از نظر شنیداری هم شما کافیه بخشی از یک کلمه رو بشنوید تا کلمه کامل رو متوجه بشید. لازم نیست حتماً کل کلمه رو دقیقاً همونطور که باید، بشنوید.

به این مطلب در مستندات پارس‌خوان اشاره کردیم.
در سیستم‌های شبیه پارس‌خوان، کاربران ممکنه بگن که از هر چند کلمه، یک کلمه رو دقیق تلفظ نمی‌کنه، اما ما بر اساس همین قاعده، می‌گیم مشکلی نیست، مغز شما خودش می‌تونه حدس بزنه که چی شنیده.

یا مثلاً در درس شبکه می‌گیم که: در کانال‌های مخابرات، فرکانس 300 تا 3300 هرتز پشتیبانی می‌شه در حالی که حروفی مثل "س" دارای 5000 هرتز فرکانس هستن. برای همین هست که شما هیچ وقت پشت تلفن نمی‌تونید حرفی مثل "س" رو درست بشنوید، اما مشکلی نیست، همونطور که تا به حال کسی مشکل حادی نداشته. چون شما از روی بقیه حروفی که می‌شنوید می‌تونید اون کلمه رو متوجه بشید.

SaeidF,جان، اگر عنوان تاپیک رو مرتبط با مطلب تاپیک قرار بدی، افراد بیشتری جذبش می‌شن Wink (لطفاً عنوان رو اصلاح کن که بعداً هم راحت‌تر پیدا بشه)

تشکرها از این پست: SaeidF (جمعه 25 آذر 1390 - 19:19)

پست تاریخ: جمعه 25 آذر 1390 - 19:19    
SaeidF
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 26 مهر 1390
iran.gif

امتياز: 642

عنوان: Re: پاسخ به «interesting» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

Hamid نوشته است:
سلام و ممنون.
بله، علاوه بر اینکه مغز با چشم چنین رفتاری داره، با گوش هم چنین رفتاری داره.
یعنی از نظر شنیداری هم شما کافیه بخشی از یک کلمه رو بشنوید تا کلمه کامل رو متوجه بشید. لازم نیست حتماً کل کلمه رو دقیقاً همونطور که باید، بشنوید.

به این مطلب در مستندات پارس‌خوان اشاره کردیم.
در سیستم‌های شبیه پارس‌خوان، کاربران ممکنه بگن که از هر چند کلمه، یک کلمه رو دقیق تلفظ نمی‌کنه، اما ما بر اساس همین قاعده، می‌گیم مشکلی نیست، مغز شما خودش می‌تونه حدس بزنه که چی شنیده.

یا مثلاً در درس شبکه می‌گیم که: در کانال‌های مخابرات، فرکانس 300 تا 3300 هرتز پشتیبانی می‌شه در حالی که حروفی مثل "س" دارای 5000 هرتز فرکانس هستن. برای همین هست که شما هیچ وقت پشت تلفن نمی‌تونید حرفی مثل "س" رو درست بشنوید، اما مشکلی نیست، همونطور که تا به حال کسی مشکل حادی نداشته. چون شما از روی بقیه حروفی که می‌شنوید می‌تونید اون کلمه رو متوجه بشید.

SaeidF,جان، اگر عنوان تاپیک رو مرتبط با مطلب تاپیک قرار بدی، افراد بیشتری جذبش می‌شن Wink (لطفاً عنوان رو اصلاح کن که بعداً هم راحت‌تر پیدا بشه)

بله، انجام شد، اگر فکر میکنید عنوان خوبی نیست بی زحمت خودتون یه عنوان مناسب قرار بدید. سپاس از مطلب جالبی که ضمیمۀ مطلب من کردید، خیلی جالب و کاربردی بودWink

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: شنبه 26 آذر 1390 - 00:43    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47819

عنوان: پاسخ به «دانستنی جالبی در مورد «خواندن کلمات»» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

یه موضوه دیگه که همین الان بهش برخوردم، اینه:

همین موضوع که می‌گید، علاوه بر مزایاش، معایبی هم داره.
یعنی گاهی انسان می‌گه ای کاش ذهن عادت نمی‌کرد به کلمات و اصوات!!
این عکس رو ببینید:

یکی از دانشجویان ارسال کرده و می‌گه که در آپدیت مشخصات کتاب ارور می‌گیره و آپدیت نمی‌کنه.
باور کنید 45 دقیقه روی این کد ور رفتم و درست نشد!
به همه دانسته‌هام شک کردم!!
توی اینترنت پیغام خطا رو جستجو کردم و بعد از کلی مرور تاپیک‌های خارجی، در نهایت متوجه شدم که در خط 6 جایی که نوشته:
UPDATE books SET bumber
به جای bnumber نوشتم bumber
شاید بیست باز این کد رو با چشم مرور کردم، اما نه من و نه اون دانشجو هرگز متوجه نشده بودیم که n از جا افتاده Embarassed

برای اینکه بحث کامل‌تر بشه، ویدئویی رو اینجا لینک می‌دم که نگاه من به خیلی چیزها رو عوض کرد:
http://www.ted.com/talks/beau_lotto_optical_illusions_show_how_we_see.html
به خصوص اون جمله که ایشون می‌گه:
We learn how to see
ما یاد می‌گیریم که چطور ببینیم.
ما یاد می‌گیریم که چطور بشنویم.

علاوه بر این‌ها، برای کسانی که احتمالاً به این موضوع علاقه‌مند می‌شن، مستند "Do you see what I see" رو پیشنهاد می‌کنم.
در این مقاله به این ویدئو لینک داده شده:
کد:
http://1pezeshk.com/archives/2011/08/how-language-affects-color-perception.html

مستند What is the beauty هم در این زمینه چیزهایی داره.

خیلی دلم می‌خواد روی این زمینه بیشتر و بیشتر تحقیق بشه.

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: شنبه 26 آذر 1390 - 00:48    
alidervish
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 17 دی 1388
iran.gif

امتياز: 300

عنوان: پاسخ به «دانستنی جالبی در مورد «خواندن کلمات»» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

جالب بود

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: شنبه 26 آذر 1390 - 01:13    
saman25
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 1 فروردین 1389

iran.gif

امتياز: 2088

عنوان: پاسخ به «دانستنی جالبی در مورد «خواندن کلمات»» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

اساسا یکی از ویژگی های مغز همینه که خودش بسیاری از مواردرابازسازی میکنه چندمثال بزنم
مثلادردیدن رنگها مغز رنگهاراباآموخته های ما همخوانی داده وآنرابازسازی میکند مثلا مامیدانیم که رنگ درختان سبز است اما درشهرهای بسیاربزرگی مانندتهران که آلودگی های بسیارفراوانیدارد درواقع رنگ هیچ درختی بخاطرآلودگی زیادسبزنیست اما ماآنهاراسبز تصورمیکنیم چرا چون مغزمایادگرفته که درخت سبزاست.
ویادیدن تمامی محیطهای متحرک مانند فیلمهای سینمایی که بین هرفریم بافریم بعدی قدری فاصله است اماماهیچگاه این فاصله راحس نمیکنیم چون مغزاون قسمت خالی رابازسازی کرده عین همین مطلب در دیدن ما درمحیط طبیعت است یعنی مثلا هنگامی که ماشینی ازکنارما عبورمیکند گیرنده های بینایی ما آن را فریم فریم حس می کنند اما مغزماآن را بازسازی کرده وممتد میبینیم که البته مثالهای ازاین قبیل زیاداست

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

صفحه 1 از 1

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند