كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> علمي-آموزشي، اجتماعي، فرهنگي -> انجمن جوانان
پاسخ دادن به این موضوع
تفاوت‌های خواستگاری قدیمی و جدید!
پست تاریخ: سه‌شنبه 22 فروردین 1391 - 23:03    
alidervish
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 17 دی 1388
iran.gif

امتياز: 300

عنوان: تفاوت‌های خواستگاری قدیمی و جدید! خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

اصولاً ازدواج یک مقوله خیلی خاصی است که طبیعی است برای آدمیزاد، خیلی هم مهم باشد، هرچند این موضوع هم، مانند موضوعات متعدد دیگر، همینجوری معلق مانده است بین سنت و مدرنیته.

تصور کنید پدر عروس و پدر داماد، بروند داخل حیاط و در مورد مسایل فی‌مابین حرف خصوصی بزنند!

اصولاً ازدواج یک مقوله خیلی خاصی است که طبیعی است برای آدمیزاد، خیلی هم مهم باشد، هرچند این موضوع هم، مانند موضوعات متعدد دیگر، همینجوری معلق مانده است بین سنت و مدرنیته.

اما تفاوت‌ها و تشابهات میان خواستگاری در دوران قدیم یا همان ایام ماضی و وقتی که نان سنگک دانه‌ای دوزار بود، با خواستگاری در دوران معاصر که حالت مثلاً مدرن دارد و متناسب است با زمان نان سنگک ۵۰۰تومانی، مقوله خاصی است که کلی کارشناسی و بحث و مجادله نیاز دارد تا به نتیجه برسد و معلوم کارشناسان و مسوولان بشود که تفاوت ها وتشابهان آنها در چیست.

در این میان اما اخیراً یکی از دوستان بنده، پذیرای قدوم مبارک خواستگار و خانواده مربوزه در منطل خود بود تا اگر قسمت بود، دختر خانم خود را بفرستد خانه بخت.

من هم که خبردار شده بودم و قصد عرض تبریک و شادباش و سایر موارد را داشتم، بدون قصد فضولی و تنها با نیت آنکه از کم و کیف ماجرا آگاه شوم، تلفنی به این دوست عزیز و شفیق زدم و از کم و کیف ماجرا سوال کردم و گفتیم و شنیدیم تا رسیدیم به اینجا که، از دوست محترممان پرسیدیم اصلاً دلیل حضور خواستگار محترم در محل خانه ایشان چه بوده است که فرمودند:

«خب جلسه اول بود و فقط برای آشنایی!!!»

البته تا اینجای کار مشکلی نداشت ولی ادامه صحبت‌هایش خیلی جالب‌انگیز بود. وقتی گفتم که خدا را شکر که این دو کبوتر عاشق!!! همدیگر را دیدند و حرف‌هایشان را زدند… خلاصه ابراز امیدواری کردم که وصلت صورت بگیرد، ایشان در جواب گفت:

«ای بابا! تو هم چقدر اُمُلی!!! جلسه برای آشنایی دختر و پسر نبود که!!! اونا اتفاقاً همدیگر را می‌شناختند و قرارهایشان را هم گذاشته بودند و… این جلسه را هم گذاشته بودند تا خانواده‌ها با هم آشنا بشوند نه خودشان!»

راستش داشتم از خنده روده‌بر می‌شدم از سادگی خودم و تصور برگزاری جلسه آشنایی خانواده‌ها با هم! اینکه مثلاً مادر عروس و مادر داماد بروند آن اتاق و حرف‌هایشان را با هم بزنند یا مثلاً پدرها زوج موفق آینده بروند توی حیاط و با هم در مورد مهریه دو کلمه حرف خصوصی بزنند! و یا… خلاصه خودتان حساب کتاب بفرمایید تفاوت خواستگاری‌های قدیم و جدید را!

آخر در گذشته نچندان دور، دختر و پسر مربوطه بودند که می‌رفتند توی یک اتاقی جایی و حرف‌های خصوصی و شرایط‌شان را با هم می‌زدند در مراسم خواستگاری…

تنظیم : بخش طنز وسرگرمی صبح وصال

منبع: نمک نیوز

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

صفحه 1 از 1

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند