كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> انجمن پشتیبانی پروژه پارس‌خوان (ParsKhan)
پاسخ دادن به این موضوع رفتن به صفحه قبلی  1, 2
پارس‌خوان نسخه 1.0.0 عرضه شد!
پست تاریخ: سه‌شنبه 28 تیر 1390 - 19:35    
soveh
همکار، در ساوه‌سرا
همکار، در ساوه‌سرا

عضو شده در: 22 خرداد 1389
blank.gif

امتياز: 876

عنوان: پاسخ به «پارس‌خوان نسخه 1.0.0 عرضه شد!» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

حمید جان تبریک میگم
واقعاً احساس می کنم با کلمات نمیشه از شما تقدیر کرد و فقط می تونم بگم که بهتون افتخار می کنم.

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 28 تیر 1390 - 23:07    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: پاسخ به «پارس‌خوان نسخه 1.0.0 عرضه شد!» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

soveh, جان، لطف دارید شما Wink
بنده باید از شما و مدیران دیگه ممنون باشم که با کم کردن بعضی کارها از دوش بنده، این فرصت رو می‌دید که روی کارهای مهم‌تر متمرکز بشم.

به هر حال، امیدوارم همه برای هم مفید باشیم Razz Wink

تشکرها از این پست: soveh (چهار‌شنبه 29 تیر 1390 - 19:28)

پست تاریخ: دوشنبه 31 مرداد 1390 - 10:56    
smtsh
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 31 مرداد 1390

امتياز: 28

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

سلام برنامه عالیتون رو دیدم تبریک میگم خیلی خوشحال شدم شروع امیدوار کننده ای بود . با توجه به تجربه چندین ساله ای که من در کار کردن با نرم افزارهای نابینایان دارم چند تا نکته هست که احتمالا میتونه به پیشرفت این برنامه خیلی کمک کنه هر چند احتمالا خودتون همه اونها رو میدونید:
1- اگر برنامه شما بتونه در قالب یک رابط استاندارد به عنوان یک نرم افزار موتور سخنگوی فقط فارسی تعریف بشه در خیلی از نرم افزارهای دیگر قابل استفاده خواهد بود برای ویندوز اکنون همه موتورهای سخنگو ترجیح دادند در قالب رابط SAPI 5 تعریف بشن. اینگونه موتور شما علاوه بر اینکه از طریق کنترل پنل ویندوز قابل مشاهده خواهد بود در همه نرم افزارهایی که در دنیا تولید میشن نیز به راحتی قابل فراخوانی و استفاده خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر میتونید دنبال SDK مربوطه در وبسایت مایکروسافت بگردید تا جایی که یادم میاد در SDK یک مثال از نمونه موتور سخنگویی داشت که متن رو میگرفت و بجاش کلمات ضبط شده رو تحویل میداد برای انگلیسی و خیلی محدود البته مهم اینه که طریقه ساخت رابط استاندارد ویندوز رو توضیح داده.
2- یکی از سخت ترین و مهم ترین بخش در ساخت هر موتور سخنگو تبدیل متن نوشتاری به علامت های آوایی هست که شما به طور کاملا قابل قبولی تونستین اون رو پیاده کنین برای بخش تبدیل علامت های آوایی به گفتار هم کارتون عالیه و حجم فایل ها نیز خوشبختانه اندک است بطوریکه میشه حتی در هنگام اجرای برنامه ابتدا برای صدای هر شخص کل آوا هاشو در رم کامپیوتر قرار داد تا برنامه راحت تر و روان تر اجرا بشه کاری که بنظرم همه موتورهای سخنگوی دیگه انجام میدن اما می خوام توجه شما رو به پروژه اپن سورس Mbrola که برای تبدیل علامات آوایی به گفتار هست جلب کنم خوشبختانه برای این پروژه نیز تاکنون یک صدای فارسی با کیفیت مناسب ساخته شده که من خودم امتحان کردم و بنظر من فقط بهتره که علامات مربوط به لحن صدا رو در اون پروژه در نظر نگیرید تا شنیدن گفتار فارسی خروجی اون هم مفهوم تر و یکنواخت تر بشه و هم پیاده سازی اون فقط با تبدیل نمادهای شما به نمادهای معادل آوایی در اون ممکن بشه اینگونه میتونید چند تا صدا داشته باشید با چند تا تکنولوژی مختلف.
3- اما اگه میخوان خیلی راحت تر و البته بسیار کاربردی تر به اهداف فوق برسین پیشنهاد من اینه که بخش فارسی پروژه اپن سورس Espeak رو بر عهده بگیرید این پروژه اپن سورس خیلی از زبانهای دنیا رو داره از جمله انگلیسی فرانسوی آلمانی و تقریبا در بسیاری از برنامه های اپن سورس دیگه از اون استفاده میشه. بنظرم سیستم تبدیل علامات آوایی به گفتارش تقریبا شبیه پروژه شما هست احتمالا نیاز به برنامه نویسی یک ماژول اختصاصی برای تبدیل متن فارسی به علامات آوایی داره که اون رو هم شما کاملا میتونین همچنین به راحتی با همه صداهای پروژه Mbrola از جمله فارسی نیز هماهنگ میشه و در نهایت اینکه هم دارای رابط استاندارد برای ویندوز و هم لینوکس هست.
4- ببخشید خیلی دوست داشتم میتونستم شخصا در پیاده کردن این ایده ها کمک کنم اما الان دیگه متاسفانه اصلا وقت ندارم چند سال قبل که داشتم تفریحی روی ساخت موتور سخنگو برای نابینایان کار میکردم بزرگترین مشکل من نداشتن روشی برای تبدیل متن به علامات آوایی بود و می خواستم از پروژه Mbrola تحت واسط Espeak استفاده کنم که بنظرم کار خیلی بزرگی میشد چون استفاده از متن خوان فارسی رو حداقل برای همه نرم افزارهای نابینایان ممکن میکرد چه نرم افزارهای صفحه خوان screen reader تجاری مثل JAWS for windows و چه نرم افزارهای صفحه خوان رایگان برای ویندوز و نیز لینوکس همچنین میتونست توسط این همه نرم افزار تبدیل متن به mp3 که فقط نیاز به یک موتور سخنگوی فارسی استاندارد SAPI دارند قابل استفاده بشه و نیز در خیلی نرم افزارهای کاربردی دیگه که از رابط های استاندارد ویندوز یا لینوکس برای موتورهای سخنگو استفاده میکنند.
5- نمیدونم اما ای کاش بهزیستی برای توسعه این پروژه و نیز ساخت پروژه espeak فارسی از شما که توانایی هاتون رو اثبات کردین حمایت میکرد چون اینجوری همه نابینایان در همه جای کشور به رایگان میتوستند به نرم افزارهای توانبخشی نابینایان دسترسی پیدا کنند بنظرم کاملا نیاز به توسعه موتور سخنگوی متن خوان اپن سورس که دارای استاندارد در ویندوز (و نیز احتمالا لینوکس) باشه داریم. البته متاسفانه من هیچ قدرتی ندارم زمان لیسانسم (آمار) به طور داوطلبانه به دانشجویان نابینا در دانشگاه فردوسی کامپیوتر یاد میدادم اما الان دیگه درس ها اصلا اجازه کارهای جانبی رو بهم نمیده فقط خواستم اندک چیزهایی رو که میدونم بیان کرده باشم.
وبلاگ قبلی من که البته حالا دیگه احتمالا سالی یکبار هم به روز نمیشه درباره نرم افزارهای نابینایان: http://persianvi.blogsky.com
موفق و پیروز باشید
با احترام فراوان
تقوی

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: دوشنبه 31 مرداد 1390 - 14:18    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: پاسخ به «پارس‌خوان نسخه 1.0.0 عرضه شد!» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

smtsh,جان، سلام و بسیار بسیار ممنون از اشتراک دانسته‌هاتون.
مطالبی که نوشتید نشون می‌ده که عمری رو این موضوع کار کردید.
از کار ارزشمند شما یعنی جمع آوری مطالبی و لینک‌های مفید مرتبط با نابینایان در اون وبلاگ، واقعاً تشکر می‌کنم و امیدوارم اون وبلاگ رو برای علاقه‌مندان، زنده نگه دارید.

موقع طراحی پارس‌خوان ESpeak رو کمی بررسی کردم، اما خیلی پیگیری نکردم.

با توجه به اینکه سیاست ما در آفتابگردان اینه که هسته کار رو تولید کنیم و توسعه رو بیشتر به علاقه‌مندان واگذار کنیم، فعلاً باید وقتمون رو صرف تولید چند سیستم دیگه کنیم.
به همین دلیل، مطلب شما فعلاً تا وقتی نیاز به تولید نسخه بعدی احساس بشه اینجا خواهد ماند و ما اون موقع، نکات شما رو تحلیل می‌کنیم و احتمالاً برای توضیح بیشتر مزاحمتون خواهیم شد Wink

بی‌نهایت ممنون و باز هم اگر نکته یا مطلب یا لینکی به نظرتون رسید، اینجا قرار بدید تا در آینده بهشون مراجعه کنیم و بررسی کنیم.

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

رفتن به صفحه قبلی  1, 2
صفحه 2 از 2

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند