كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> علمي-آموزشي، اجتماعي، فرهنگي -> انجمن مذهبي
پاسخ دادن به این موضوع رفتن به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی
حکم شرعی استفاده از نرم افزار های خارجی کرک شده
پست تاریخ: سه‌شنبه 20 تیر 1391 - 21:48    
LittleGirl
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 21 دی 1388
blank.gif

امتياز: 432

عنوان: حکم شرعی استفاده از نرم افزار های خارجی کرک شده خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

همه ما روی کامپیوتر هایمان از کلی نرم افزار خارجی استفاده می کنیم که هیچ کدام را خریداری نکرده ایم
امروزه در کشور ما تکثیر و استفاده از نرم افزار های غیر اورجینال و قفل شکسته و کرک شده خارجی مانند ویندوز و فتوشاپ و آفیس و .... بسیار رایج است حتی در بین افراد مذهبی

همه می دانیم که شرکت های تولید کننده این برنامه ها راضی نیستند که به این صورت از برنامه های آنها استفاده شود

آیا این کار دزدی است و در نتیجه ما دزد هستیم؟
آیا این حق الناس است؟
آیا فردای قیامت تولیدکنندگان این گونه برنامه ها یقه ما را خواهند گرفت ؟
آیا این کار توجیه عقلی یا شرعی دارد ؟
آیا با توجه به قیمت واقعی این نرم افزارها راهی دیگری هست ؟
آیا ....
آیا ...

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست: erfanweb (دوشنبه 5 فروردین 1392 - 11:34) makhmalbaf (جمعه 24 بهمن 1393 - 12:19)

پست تاریخ: سه‌شنبه 20 تیر 1391 - 23:56    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: پاسخ به «حکم شرعی استفاده از نرم افزار های خارجی کرک شده» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

چه جالب! اتفاقاً امروز توی کلاس فتوشاپ در مورد این بحث می‌کردم Razz

ببینید! من خودم احترام خاصی برای کپی رایت نرم افزارهای ایرانی قائلم. اما چیزی که باعث می‌شه در استفاده از نرم افزارهای خارجی به هیچ وجه اضطراب نداشته باشم، حق‌های بسیار زیادی هست که همین شرکت‌ها و کشورها از ملت ما خوردن و می‌خورن!
میلیاردها دلار از اموال این ملت در بانک‌های اون‌ها مصادره شده و دارن سودش رو می‌خورن. میلیاردها دلار ضرر به خاطر تحریم و امثالهم به این ملت تحمیل شده. حالا ما به خاطر کپی کردن یک نرم افزارشون که از صد تا کشور دیگه سودش رو می‌برن، نگران باشیم؟ Rolling Eyes

این روزها کشورهای غربی و حتی مردمش برای ما حکم کافر حربی رو دارن. چون علناً با ما به جنگ برخواستن و تا در توانشون هست دارن ضربه می‌زنن! و تا جایی که من می‌دونم نظر اسلام اینه و عقل هم حکم می‌کنه که: در یک جنگ، از دشمن هر چقدر سوء استفاده کنی مشکلی نیست... در یک جنگ عاقلانه نیست بشینی بالای سر جنازه دشمن گریه کنی!!!

پس به نظر من انتشار نرم افزارهایی که به دشمن ضربه می‌زنه، از شیر مادرتون هم حلال‌تره. اما نرم افزارهای وطنی طبیعتاً و عقلناً و شرعاً درست نیست بدون اجازه منتشر بشه.

البته مسائل دیگه‌ای هم هست:
- وقتی شما یک محصول رو می‌خرید، با پشتیبانی و خیلی مزایای دیگه می‌خرید. با توجه به اینکه اکثر این مزایا در ایران قابل استفاده نیست، پس محصول نباید اونقدر به ما فروخته بشه. پس مجبوریم...

- موضوع دیگه اینکه: در پشت صحنه شرکت‌ها، همه‌شون از این نوع تکثیرها راضی هستن.
نشون به اون نشون که خیلی‌ها در ایران حتی اسم لینوکس رایگان اوبونتو رو نشنیدن، اما همه بلد هستند با ویندوز پولی کار کنن! و مایکروسافت این رو مدیون کپی‌های غیرمجاز هست... وگرنه از لینوکس بدتر می‌شد... ضمن اینکه از این بین، یکی هم بخره کافیه (که میلیون‌ها نفر از طریق خرید لپ‌تاپ ویندوز رو می‌خرن). اصلاً خودش از هکرها دعوت می‌کنه که اگر تونستید، ویندوز رو کرک کنید...

- این روزها خیلی‌ها لپ‌تاپ می‌خرن. روی اکثر لپ‌تاپ‌ها ویندوز هست. بخشی از پولی که از شما می‌گیرن بابت پول ویندوزه در حالی که هیچ پشتیبانی خاصی به ما نمی‌دن.
پس این اضافاتی که می‌گیرن رو بزنید به پای اون تکثیرهای غیرمجاز، مساوی می‌شیم!

در کل، نگران اون‌ها نباشید! خودشون خیلی خوب می‌دونن چطور سود کسب کنن!
اگر خواستن از ایران هم سود کسب کنن، حقوق ما رو به رسمیت بشناسن و به ما احترام بذارن، اونوقت ما می‌ریم زیر نظر سازمان WTO و سازمان‌های مرتبط با کپی‌رایت و اونوقت مجبوریم که کپی‌رایت رو رعایت کنیم Wink

تشکرها از این پست: rosva (چهار‌شنبه 21 تیر 1391 - 11:21) erfanweb (دوشنبه 5 فروردین 1392 - 11:37) hosseinriasati (جمعه 28 تیر 1392 - 12:28) salihossaini (جمعه 9 مهر 1395 - 14:06)

پست تاریخ: چهار‌شنبه 21 تیر 1391 - 13:53    
LittleGirl
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

blank.gif

عنوان: پاسخ به «حکم شرعی استفاده از نرم افزار های خارجی کرک شده» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

من با این توجیه خیلی موافق نیستم و من قانع نشدم
اول
تحریم و جنگ و مصادره دارایی ما در بانکهای اونها و .... همه توسط دولت برخی ز کشورها بخصوص امریکا انجام شده و میشه درحالی که این نرم افزار ها توسط شرکتهای خصوصی و گاهی مردم عادی تولید شده که خیلی وقتها هیچ ارتباطی با دولت اونها ندارن

دوم
برخی از این برنامه ها توسط افراد حقیقی تولید شده اند ممکنه یک مسلمان در یک کشور خارجی یک نرم افزار رو تولید کرده باشه

سوم همه نرم افزارها که امریکایی نیستند ما ایرانیها اصلا کار نداریم که این نرم افزار خارجی ساخت کدوم کشور هست ... دوست یا دشمن یا مسلمان یا غیر مسلمان ...
اصلا کی تحقیق می کنه که اون برنامه ساخت کجا و کدوم شرکت و کدوم کشوره ؟

و در نهایت اینکه آقا حمید
خود شما در مطلب پنجم این تاپیک استفاده از اینگونه نرم افزارها رو دزدی حساب کردید

تشکرها از این پست: erfanweb (دوشنبه 5 فروردین 1392 - 11:38)

پست تاریخ: چهار‌شنبه 21 تیر 1391 - 18:31    
ehadi
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 13 اسفند 1388
iran.gif

امتياز: 414

عنوان: Re: پاسخ به «حکم شرعی استفاده از نرم افزار های خارجی کرک شده» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

LittleGirl نوشته است:
من با این توجیه خیلی موافق نیستم و من قانع نشدم

ولی من دقیقا با نظر آقا حمید موافقم.
نمی دونم چرا بعضی ها "جانماز آب می کشن" خوبه که آدم افراط و تفریط نداشته باشه.
ما امسال هم مثل سال های گذشته تو ایام ولادت امام زمان (عج) کوچه مون رو چراغونی کردیم و برقشو از تیر چراغ برق گرفتیم (به قول معروف برق امام) یکی از همسایه ها به جای دستت درد نکنه به ما گفت من از پیش نماز مسجد پرسیدم گفته برق گرفتن از تیر برق اشکال شرعی داره و شما باید برید اداره برق و درخواست کنتور بدید و در آخر کار هزینه برق هر چه قدر شد محاسبه بشه و پرداخت کنید. ما به این بنده خدا گفتیم که چرا از پیشنماز مسجد پرسیدی، برو از اداره برق و شهرداری سوال کن (یعنی مالکین اون برق)! چند روز بعد تو کوچه دیدمش خودش منو صدا کرد و بهم گفت من رفتم اداره برق و در این مورد سوال کردم و بهم گفتن تو ایام ولادت امام زمان (عج) گرفتن برق از تیر برای چراغونی ها هیچ مشکلی نداره و هر کسی بخواد برای چراغونی ها می تونه از تیر، برق بگیره.
اینو گفتم که افرادی مثل این همسایه ما و LittleGirl انقدر تو این مسائل خورد نشن، کاسه داغتر از آش نشن و جانماز هم آب نکشن.
در پایان هم از LittleGirl بابت این صحبتا عذزخواهی می کنم و حلالیت می طلبم.

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: چهار‌شنبه 21 تیر 1391 - 22:09    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

LittleGirl, جان،
من اونجا گفتم این نوعی دزدی هست. نگفتم که کار بدی هست! Razz
ما از نظر شرعی برخی احکاممون نسبت به کافر حربی و دشمن، مشکلی نداره. مثلاً کشتن انسان بدون دلیل به هیچ وجه مجاز نیست و می‌دونید که آیه داریم که کشتن یک انسان یعنی کشتن همه انسان‌ها. اما وقتی پای دشمن در میان باشه و مشخص باشه که اون‌ها کافر حربی هستن، کشتن همون انسان باعث ورود به بهشت می‌شه!
دزدی از مسلمان ممنوعه اما دزدی از دشمن ایرادی نداره.
مختص ما هم نیست. همه جای دنیا همینطوره. آمریکا می‌گه: معامله خوبه، اما با ایرانی‌ها تحریمه و به جاش دست به دزدی از اموال ما می‌زنن. ما هم می‌گیم معامله خوبه، اما با آمریکایی‌ها خیر. به جاش دست به دزدی می‌زنیم.

در مورد اینکه اون دولت‌ها هستن که تحریم کردن و نه ملت‌ها، فکر نمی‌کنید سود تمام اموالی که در بانک‌های اونا بلوکه شده، تو جیب ملت‌ها می‌ره؟
از طرفی، مگه آمریکا موقع تحریم کردن ما می‌گه که ما با دولت ایران مشکل داریم و نه ملت ایران؟ نمی‌دونه تحریم کردن، ممکنه کمر ملت رو بشکنه؟ (هر چند که عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد) وگرنه دولت که آسیبی نمی‌بینه!

در مورد نرم افزار غیرآمریکایی، فکر نمی‌کنم بشه به تعداد انگشت نرم افزار مهم پیدا کرد که از غیر از شرکت‌های آمریکایی باشه. بله. اگر کشوری هست که در ایران نمایندگی داره و به ایرانی‌ها پشتیبانی کامل می‌ده، باید خرید. اما اگر بخرید و بدونید که دستتون به هیچ کجا بند نیست، خیر.

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: پنج‌شنبه 22 تیر 1391 - 17:56    
LittleGirl
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

blank.gif

عنوان: Re: پاسخ به «حکم شرعی استفاده از نرم افزار های خارجی کرک شده» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

ehadi نوشته است:

اینو گفتم که افرادی مثل این همسایه ما و LittleGirl انقدر تو این مسائل خورد نشن، کاسه داغتر از آش نشن و جانماز هم آب نکشن.
در پایان هم از LittleGirl بابت این صحبتا عذزخواهی می کنم و حلالیت می طلبم.

خواهش می کنم .... طلب حلالیت برای چی ؟...
به هر حال من این تاپیک رو زدم که نظر سایر دوستان از جمله شما رو بدونم
و از اینکه نظر دادید ممنونم

ضمنا من اصلا جانماز ندارم که بخوام اون رو آب بکشم
اگر این بحث رو راه انداختم برای این بود که خودم جوابش رو کامل بدونم

++++++++
و اما دو تا سوال مشابه این سوال و جواب اونها رو از این سایت که کارش جواب دادن به سوالات شرعی هست میارم :

خلاصه سؤال: در صورتی كه شركتی با ايران قراردادی نداشته باشد ولی نرم افزارش وارد ايران شده باشد كپی كردن آن چه حكمی دارد؟
سؤال 13454: سلام در اجوبه الاستفتاءات آيت الله خامنه ای (مدظله) آمده است كه كپی نرم افزار خارجی تابع قرارداد است. در صورتی كه شركتی با ايران قراردادی نداشته باشد ولی نرم افزارش وارد ايران شده باشد كپی كردن چه حكمی دارد؟

پاسخ:
دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):
به نحو كلى، از استفاده و خريد و فروش و از كپی‌برداری بنابر احتياط خودداری كنيد مگر اينكه بدانيد كه از كشور يا شركتی است كه كپی برداشتن را اجازه داده‌اند.

در بین مراجع معاصر (ایدهم الله) حضرات آیات امام خمینی، تبریزی، سیتسانی و صافی معتقدند: اصولا تولید نرم افزار برای تولید کنندگان آنها حقی ایجاد نمی کند و کپی و تکثیر آنها بدون اجازه تولید کنندگان جایز است و حضرات آیات خامنه ای، بهجت، و وحید می گویند: بنا بر احتیاط واجب برای تولید کنندگان آنها حق ایجاد می کند و تکثیر آنها بدون اجازه بنا بر احتیاط واجب جایز نیست و حضرات آیات فاضل، مکارم و نوری تولید نرم افزار را باعث ایجاد حق می دانند و تکثیر آنها را بدون رضایت تولید کننده جایز نمی دانند. تمام این مراجع در این احکام فرقی بین نرم افزارهایی که قبلا توسط دیگران قفلشان شکسته شده باشد و آنهایی که خود شخص برای اولین بار بخواهد قفلشان را بشکند نگذاشته اند.
البته تمام مراجع در صورتی که در ضمن معامله نرم افزار، فروشنده (تولید کننده اصلی) عدم تکثیر و کپی آن را شرط کند یا عقد را مبتنی به آن قرار دهد تکثیر آن را غیر مجاز می دانند و همچنین می فرمایند: اگر برای منع تکثیر نرم افزار، قانونی وجود داشته باشد باید رعایت شود

+++++++
همچنین بنده سوال زیر را قبلا از بخش مشاوره شرعی سایت تبیان نیز پرسیده بودم که عین سوال و جواب را در اینجا ذکر می کنم:
سوال : با سلام من می خواستم نظر چند تن از مراجع را در باره سوال زیر بدانم بنابراین لطفا نظر تعدادی از مراجع را در این باره با ذکر نام آنها به اطلاع بنده برسانید بسیار ممنونم ---------------- همانگونه که می دانید بسیاری از نرم افزارهای کامپیوتری در اصل غیر رایگان هستند مانند فتوشاپ یا ویندوز یا ... اما در کشور ما اینگونه نرم افزارها به راحتی رایت می شوند یا بدون خرید سی دی اصلی این برنامه ها ما انها را روی کامپیوتر خودمان نصب می کنیم و استفاده می کنیم با توجه به اینکه سازندگان این نرم افزارها که از قضا همگی خارجی هستند از اینکار ناراضی هستند ایا ما مرتکب عمل حرامی می شویم و این کار تضییع حق الناس است و ما گناهکار هستیم یا نه نصب و استفاده از نرم افزارهای قفل شکسته چه حکمی دارد ؟ ایا این کار نوعی دزدی است ؟ رایت و انتشار اینگونه نرم افزار های قفل شکسته چه حکمی دارد ؟ حتی در سایت تبیان نیز اینگونه برنامه ها برای دانلود و انتشار قرار داده می شود ؟ ایا اینکار از نظر شرعی اشکال ندارد ؟ -----------------------------------
پاسخ : با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
1. بنا بر نظر اکثر مراجع عظام، استفاده از نرم افزار بدون اجازه و رضایت مالک اشکال دارد. همچنین استفاده از سی دی های قفل شکسته و رایت شده، بنابر احتیاط واجب جایز نیست. البته برخی به این امر فتوا می دهند.
قابل توجه است که در هر مساله ای که احتیاط واجب باشد، مقلد می تواند به آن عمل کرده و یا به مجتهد فالاعلم رجوع کند. و این در صورتی است که مجتهد دوم در آن مساله احتیاط نکرده و فتوا داده باشد.
لازم به ذکر است که بعضی از مراجع تقلید موجود، مثل آیت الله سیستانی تکثیر، خرید و استفاده از سی دی های قفل شکسته و رایت شده را جایز می دانند، مگر این كه از نظر قانون ممنوع باشد.
آیت الله صافی گلپایگانی نیز خرید و استفاده را اجازه می دهند، ولی تکثیر و رایت آن را جایز نمی دانند.
بعضی هم، مثل مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی، خرید محدود مثلا یک عدد و استفاده شخصی ازسی دی قفل شکسته را اجازه می دادند، ولی تکثیر آن را جایز نمی دانستند.
2. صرف این که تبیان این نرم افزارها را در سایت خود قرار داده دلیل بر رضایت تولید کننده نیست. فتاوا در این زمینه متفاوت است و سایت تبیان ممکن است این نرم افزارها را گذاشته تا اگر مرجع تقلید شخصی به او اجازه استفاده داده است از آن استفاده کند.
البته یکسری از این نرم افزارها توسط تبیان خریداری و یا امتیاز آن به ایشان واگذار شده و یا با رضایت تولید کننده در سایت قرار داده شده اند. لذا می توانید دراین خصوص از بخش مدیریت سایت بیرسید.
پیروز باشید.
موسسه ذکر ـ قم.

+++++++++++

ضمنا در جایی خواندم که نظر رهیر معظم انقلاب حضرت آیت اله خامنه ای در این زمینه این است:
معظم له در تولیدات داخلی، رضایت تولید کننده را بنا بر احتیاط واجب شرط می دانند؛ ولی در تولیدات خارجی می فرمایند: تابع قرارداد است؛ یعنی اگر قراردادی با آن کشور منعقد نشده، استفاده بدون اجازه اشکال ندارد.

++++++++++++++++++++

خب با توجه به همه اینها بنده با وجود اینکه از همه این گونه برنامه ها استفاده می کنم
اما هنوز کمی عذاب وجدان دارم
هر چند که هم اکنون با خواندن مطالب این تاپیک کمی وجدانم راحتتر شده است و از این به بعد کمتر به این مسئله فکر خواهم نمود

امیدوارم این بحث برای روشن شدن این موضوع برای سایر دوستان هم مفید بوده باشه

این مطلب آخرین بار توسط LittleGirl در شنبه 24 تیر 1391 - 23:21 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.
تشکرها از این پست: Hamid (پنج‌شنبه 22 تیر 1391 - 21:16)

پست تاریخ: پنج‌شنبه 22 تیر 1391 - 18:29    
saman25
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 1 فروردین 1389

iran.gif

امتياز: 2088

عنوان: پاسخ به «حکم شرعی استفاده از نرم افزار های خارجی کرک شده» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

دوست عزیزازبحث ایجادشده ممنون
امااگرواقعاشمابه دنبال حکم شرعی مسئله هستید که خوب فقط باید به نظر مراجع وصدالبته مرجع تقلید خود رجوع واکتفاکنید نه اینکه به دنبال آسودگی وجدانتان درسایتهای دیگر بچرخید چراکه مسائل شرعی وحکم آنهارا فقط مراجع اعلام میکنند چون اساس تقلید یعنی همین .
امااگرفقط برای راحتی وجدان خودتان است وکاری به حکم شرعی آن ندارید که خوب اون مسئله دیگری است خودتان هم میتوانید توجیهی برایش پیداکنید .کمااینکه درجایی فرموده ایدکه "بنده مقلد آيت ا... خامنه اي ام و ايشان به احتياط واجب اين كار را ممنوع مي دانند ، من مي خواهم بدانم آيا از مراجع كسي هست كه اين كار را جايز بداند يا نه كه من به آن مراجعه كنم"
یعنی علی رغم اینکه مرجع تقلیدشما منع کرده بازهم به دنبال مرجع دیگری میگردید که منع نکرده باشد پس چکار به این کارهادارید شما کارخودتان را بکنید؟؟!!!!

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: جمعه 30 تیر 1391 - 20:02    
hosein2
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 6 شهریور 1387

blank.gif

امتياز: 111

مهمتر از آن روش فعال سازی نرم افزارهای ایرانی است که باید تغییر کنه.

محدودیت 3 بار نصب دارند چون در این روش دستت واسه ارتقای هارد بسته می شود با آمدن لپ تاپ و تبلت این روش کارایی ندارد اگر هارد دیسک هر سه دستگاه بسوزد باید دوباره واسه لایسنس پول بدی امیدوارم از گلوشون پایین نره روش سی دی رام بهتر از این روش مسخره بود.

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 19 آذر 1391 - 02:37    
paryshaan
تازه به جمع ما پيوسته
تازه به جمع ما پيوسته

عضو شده در: 18 آذر 1391

امتياز: 9

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

با سلام
ممنون از دوستی که این بحث رو شروع کردند.آفرين

فرض بفرمایید یه استاد دانشگاه با سالها زحمت کتابی ارزشمند رو تالیف میکنه که گره از کار خیلی ها وا میکنه. او علاوه بر عمرش هزینه های زیادی رو برای این کار میپردازه و در صورتی که توانایی و تمکن داشته باشه باز هم تو این مسیر هزینه میکنه و خیر و فایده دانشش رو با کارهای جدید به جامعه میرسونه.
حالا فرض کنید کسایی که این کتاب براشون مفید بوده با خرید کپی های غیرمجاز هزینه تولید همچین محصولات مفیدی رو نپردازن. اونوقت آیا نویسنده حاضره عمر و مالشو بخاطر چیزی که بابتش ضرر کرده صرف کن؟

نگاهی به سینمای ایران بندازید
چرا فیلم های ما همش تو چارچوب یه آپارتمان و سلام و علیک و عزا و آخرش عروسی ساخته میشن. آیا واقعا فرهنگ ما تو همین سطحه؟
آیا تهیه کننده ای که شیرینی زحمات و هزینه های تهیه یک فیلم خوب رو بچشه از هزینه کردن تو فیلم بعدیش خواهد ترسید؟
به نظر من مقدمه و لازمه پیشرفت یک مملکت در حمایت از تولیدکننده و احترام به زحمتی است که برای تولید کشیده شده. ما با پرداختن وجهی که با زحمت بدست آوردیم در حقیقت داریم قدردانی خودمون رو از زحمتی که برای تولید یک نرم افزار و یا هر محصول مفید دیگر کشیده شده نشون میدیم.

حالا مثلا یکی تو امریکا داره یه خیری به همه عالم میرسونه کافر حربیه و منو شمایی که خیرمون به همدیگه نمیرسه پیغمبرزاده ایم!! خدا عاقبت ادیسون و بیل گیتس و ... به خیر کنه Twisted Evil

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 19 آذر 1391 - 15:02    
amirhosein
عضو تیم توسعه تستا
عضو تیم توسعه تستا

عضو شده در: 22 فروردین 1387
iran.gif

امتياز: 1661

شما خیرت به بقیه برسه و یه نرم افزار بنویس ما کپی رایتشو رعایت می کنیم.
کاتولیک تر از پاپ!

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

رفتن به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی
صفحه 1 از 4

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند