كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> علمي-آموزشي، اجتماعي، فرهنگي
پاسخ دادن به این موضوع رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
بادی بیلدینگ مــُـــــــخ!
پست تاریخ: دوشنبه 3 مرداد 1390 - 13:26    
anari
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 11 اسفند 1388
blank.gif

امتياز: 1182

عنوان: بادی بیلدینگ مــُـــــــخ! خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

برای اینکه مخ‌تان هر روز قوی‌تر از دیروز باشه چی کار می‌کنید؟
مخ! آدم هم مثل جسم‌ش می‌مونه از یک سنی به بعد رو به افول می‌ره... باید به فکرش بود وگرنه یه شکم گنده و پاهای لاغرVery Happy... هنوز هیچی نشده تلوتلو می‌خوره...!
برای پرورش و نیرومندتر شدنش کاری می‌کنید؟
بگذریم از اینکه باید خیلی زودتر از این‌ها به فکر می‌بودیم! یا بهتر بگوییم به فکر می‌بودند! چون شاکله هر کسی در همان اوان کودکی و بلوغ... تموم می‌شه می‌ره پی کارش! ولی خوب از آنجایی که آدمی‌زاد است و دردانه خدا و اشرف مخلوقات و دریایی از توانایی‌ها... که از همانی که هست استفاده نمی‌کنیم... یک درصد از مغزShocked...

شما برای پرورش فکرتان چه کار می‌کنید؟
روش‌هایی که خودتان تجربه کرده‌اید و یا به صحت‌ش اعتماد دارید...

برای خالی نبودن عریضه یه حدیث بگم که مخ‌مان(!) بچسبد به سقف!
هر گناهی که بنده مرتکب می‌شود یک قسمت از عقل‌ش از بین می‌رود و دیگر بازگردانده نمی‌شود...

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست:

پست تاریخ: دوشنبه 3 مرداد 1390 - 20:58    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: پاسخ به «بادی بیلدینگ مــُـــــــخ!» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

سلام و ممنون anari,جان.
موضوع جالبیه.

شخصاً برای اینکه مغزم نخوابه، به محض اینکه ببینم فرصت خالی دارم، برای خودم یک پروژه تعریف می‌کنم و روش کار می‌کنم.
فکر می‌کنم هیچ چیز مثل برنامه‌نویسی، ذهن رو فعال نمی‌کنه. واقعاً جذابه. خدا کنه تا آخر عمرم بتونم برنامه بنویسم و خدای ناکرده شرایط و روحیاتی پیدا نکنم که از برنامه‌نویسی فاصله بگیرم. Crying or Very sad

به همه هم پیشنهاد می‌کنم که برنامه‌نویسی رو یاد بگیرن و به محض اینکه دیدن وقتشون داره هدر می‌ره، واسه خودشون یک پروژه ساده، مثل سیستم مدیریت کتابخانه یا هر نوع سیستم دیگه که فکر می‌کنن نیاز جامعه هست، در نظر بگیرن و شروع کنن به طراحی...

یادگیری زبان‌هایی مثل انگلیسی و عربی (به خصوص عربی) هم مغز رو واقعاً پرورش می‌ده. هیچی مثل خوندن دعای کمیل و ندبه در حالی که متوجه معانی والای اون می‌شی، جذاب نیست.

بازی‌هایی که سخت هستن هم دوست دارم. بازی‌ای مثل Tinker و یا Minesweeper و یا حتی بازی‌های جنگی که معماگونه باشن، خیلی به پرورش مغز کمک می‌کنن.

اینا کارهایی بود که من خودم واسه مغز خودم در نظر گرفتم.

تشکرها از این پست: anari (سه‌شنبه 4 مرداد 1390 - 15:19)

پست تاریخ: سه‌شنبه 4 مرداد 1390 - 15:08    
anari
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

blank.gif

اساساً (!) این یک بحث بسیار پیچیده و گسترده‌ای است... شناسایی نیروهای ذهن ... بعضی افق دیدشان خیلی وسیع است... بعضی عمق‌شان زیاد است... بعضی خلاقیت‌شان... بعضی حافظه‌شان... بعضی تحلیل‌شان... بعضی قوه استدلال‌شان...
من هم مطالعه و اطلاع کافی در این زمینه هیچ ندارم!Embarassed ولي روشن است كه... ذهن (=مخ، مغز،فكر...) نيروهاي مختلفي دارد مثل جسم كه عضلات مختلفي دارد ...
هر ورزشکار جسمی يك رشته تخصصي دارد....يكي پرس‌سينه 250 كيلو مي‌زند.... يكي ديگر ركورد اسكات پا دارد... يكي سرشانه‌هايش.... يكي عضلات شكمش... يكي پا...
تازه همين‌ها كه عضلات‌شان را پرورش داده‌اند و اهل ورزش هستند مثل هم نيستند...بعضي قدرتي‌اند.... بعضي انفجاري‌اند... بعضي استقامتي‌اند... بعضي كششي... بعضي ... جسم كه اين قدر تنوع و اصل و فرع و شاخه و درخت پيدا مي‌كند.... ذهن‌ چطوري است.... !!! اي خدا...

روشن است كه هر كسي بايد با توجه به استعدادش راه خودش را انتخاب كند... از چه جهت ذهن‌ش را پرورش دهد... تا جهان را با همه آدم‌ها و اتفاق‌ها و جزئيات‌ش از فيلتر ذهن پرورش‌يافته‌اش تفسير كند... همين است كه يك شخص به بيشترين كشف در رشته خودش مي‌رسد...
ولي تاكيد من اين است كه يك ورزشكار حرفه‌اي كه رشته خاصي دارد... استعداد، انعطاف، قدرت مانور خيلي بيشتري نسبت به ديگران دارد ...
که به عبارت دیگر می‌رسیم به این نتیجه که...
و اينك سوال اصلي: چه تكنيك‌ها، روش‌ها و راه‌هايي را براي اهل ورزش بودن و اهل فكر بودن لازم است؟ بعضي اصول در همه ورزش‌ها مشترك است... مثل گرم و سرد كردن... برنامه ... تغذيه... تنفس... نياز به مربي... اين اصول مشترك در پرورش فكر چيست؟

البته جسم و ذهن تناظر يك به يك ندارند...

نقل قول:

بازی‌هایی که سخت هستن هم دوست دارم. بازی‌ای مثل Tinker و یا Minesweeper و

حمید جان بازی سخت‌هات ایناس!؟Very Happy

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 4 مرداد 1390 - 16:09    
chaser
مدیر انجمن زبان - مترجم سايت

عضو شده در: 29 فروردین 1386
iran.gif

امتياز: 7132

بحث جالبیه. اتفاقا من خیلی وقته به این موضوع فکر میکنم. من اصولا آدمی هستم که از یک شکل بودن متنفرم. مثلا از اینکه فقط بشیم درس بخونم مدارک عالی بگیرم حس بدی دارم.
احساس میکنم خیلی قابلیتهای دیگه تو من جاسازی شده که باید ازشون استفاده کنم. با صحبتهای anari, موافقم. فکر میکنم با انجام کارای مختلف اعم از علمی ، هنری , ورزشی و ... یک قسمتی از مغز تقویت میشه.
خود من به خاطر همین سعی میکنم فعالیتهای مختلفی رو تجربه کنم. علاوه بر این که یادگیری زبان رو ورزش جالبی برای مغر میدونم اما کنارش هنر رو هم تجربه میکنم.
یادگیری موسیقی فکر کردن به نتها و هماهنگ کردن انگشتهای دست تمرین سختی برای مغز
یا مثلا ورزش کردن یا حرکات موزون Embarassed ( شاید بخندید) باور کنید وقتیکه رفتم به کلاس حرکات موزون اونجا بود معنی هماهنگی بین عضلات و مغز رو واقعا تجربه کردم.
یا مثلا زمانی که بازی میکنیم نه فقط بازی های کامپیوتری بلکه بازی های فکری دیگه مثله تخته نرد که خیلی دوست دارم
یا خیلی چیزهای دیگه . مثل حل جدول!
حتی آشپزی . شاید خانم های امروزی زیاد خوششون نیاد اما واقعا کار جذابیه یه جور تقویت حس بویایی یا چشایی . تو آشپزی وقتی یه چیزه جدیدی کشف میکنم خیلی کیف داره
( تو دلتون نگید بیچاره شوهرش ) Embarassed
یا رانندگی البته از این کار متنفرم . ولی تمرین خوبیه.
خوندن و حفظ کردن حالا چه موسیقی باشه شعر باشه یا هرچیزه دیگه.

بطور کلی یک سری مهارتهایی هست که با یک سری فعالیتهای ساده میشه تقویتش کرد.

تشکرها از این پست: anari (چهار‌شنبه 5 مرداد 1390 - 15:02)

پست تاریخ: سه‌شنبه 4 مرداد 1390 - 18:49    
glasy_heart
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 12 آذر 1389
blank.gif

امتياز: 1928

سلام؛
یه کم مردد بودم که این پست و کجا بزارم، محتویاتش با "در جستجوی دل و دماغ" ام همخونی داشت.میزارمش اینجا. Razz
انجام دادن کارهای یکنواخت بدون بازی ذهن واقعا خسته کنندس.من با بازیهای رایانه‌ای میونه‌ای ندارم Wink اما از علاقه و استعدادی که در انجام کارهای دستی دارم استفاده میکنم.

مواد لازم جهت ساخت اوقات لذت بخش توسط شما:
1-استعداد(در هر زمینه‌ای که دوست دارید)
2-خلاقیت
3-یه تلوزیون که همیشه برنامه‌های آموزشی داره،اگه نداشت اینترنت.

داشتن این موارد در من، سبب خلق این آثار شد:
نقاشی روی چوب، ساختن قاب عکس برای عکسهایی که خودم درست میکنم،گلسازی، بعضی وقتها عروسک‌سازی، جعبه‌سازی، ساخت ‌گلدانهای ‌تزئینی، در مواقعی خیاطی، تغییر دکوراسیون اطاق، آشپزی، نوشتن جمله‌های پر‌معنی،روی کاغذهای قدیمی که خودم درست میکنم، کار با کامپیوتر و برنامه‌هایی که دوست دارم، یا شرکت در کلاسهای فوق‌برنامه که به آن علاقه‌مندم و یا حل‌جدول، قرآن خواندن برای تقویت حافظه و... . (البته فکر کنم اکثرش شامل حال خانومها شه،آقایون تفریحات خاص خودشونو دارن Wink )

انجام دادن این کارها علاوه بر اینکه قسمتی از وقتم رو پر میکنه، باعث خلق یک اثر هنری میشه ،که نگاه کردن بهش، حین انجام کارهای خسته کننده هم انرژی‌زاست.
شاید به پرورش مغز یا ذهن کمکی نکنه اما،ضمن اینکه خستگی را از ذهن درگیرمون پاک می‌کنه، توان آغاز کردن فعالیت‌های دیگری را در طول روز یا هفته به دنبال داره.

اینها تجربه‌های شخصی من بود، ممنون به خاطر انتخاب موضوع. آفرين
شاد باشید و هنرمند Surprised

تشکرها از این پست: anari (چهار‌شنبه 5 مرداد 1390 - 15:01)

پست تاریخ: سه‌شنبه 4 مرداد 1390 - 19:00    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

anari, جان،
شما بازی MineSweeper رو بلدی؟ Question
لابد مثل بقیه شانسی کلیک می‌کنی؟ Rolling Eyes
اون بازی قانون داره و باید با توجه به اعداد، مین‌ها رو کشف کنی...

این مطلب رو بخونید:
http://aftab.cc/article/834

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: چهار‌شنبه 5 مرداد 1390 - 14:54    
anari
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

blank.gif

به این فکر می‌کردم که آدم‌های دور و برمان چگونه‌اند؟ کدام‌شان با اینکه سنی ازشان گذشته است ولی هنوز ذهن باز و فعالی دارند... به یک نتیجه جالب رسیدم :
به طور میانگین کسانی که ذهن فعال‌تری داشتند صفات نیک اخلاقی‌شان بیشتر از دیگران بود...

بیشتر که فکر کردم دیدم حتی بدون تحقیق میدانی هم می‌توان فهمید کسانی که بخیل، حسود و خسیس نیستند بیهوده ذهن‌شان را درگیر چیزهای پوچ نکرده‌اند و در نتیجه ذهن‌شان آزادانه‌تر فعالیت کرده...
یا مجادله‌گرها و مغرورها که همیشه نظر خودشان را صائب می‌دانند انگار یواش‌یواش قوی استدلال و تحلیل‌شان ضعیف می‌شود...
یا ... یا...
ناگفته پیداست که آدم‌ خوب‌های خیرخواه و مخلص معمولاً بهترین پیشنهادها و نظرها را می‌دهند (در شرایط یکسان) و برعکس آدم بدها ... طبیعی هم هست که آدم خوب‌هایی که از سر خیرخواهی و اخلاص فکر و پیشنهاد می‌کنند و درگیر منافع شخصی و خودخواهی‌ها نیستند، ذهن‌شان آزادانه و راحت‌تر فکر می‌کند و در نتیجه فکرشان پرورش یافته‌تر می‌شود...

شاید مثال جسمی‌اش این باشد که در ورزش بعضی که دنبال برتری به هر قیمتی هستند دست به کارهایی می‌زنند که چه بسا باعث قطع شدن همیشگی ارتباط‌شان با ورزش می‌شود... یا کسانی که از سر چشم‌وهم‌چشمی ورزش می‌کنند (نمونه بارز ورزش‌های بدنسازی) این‌ها پدر خودشان را درمی‌آورند که یک ذره عضلات‌شان بیشتر رشد کند در نتیجه هم اکثراً آسیب می‌بینند و کلاً با ورزش خداحافظی می‌کنند!

سال‌ها پیش یک کتابی را می‌خواندم به اسم جادوی فکر بزرگ، در نوع خودش جالب بود... هر چند موضوع اصلی کتاب چیز دیگری بود... و مثل همه کتاب‌های موفقیت و روانشناسی غربی رویکردی اومانیستی داشت.... ولی نتیجه فرعی خوبی می‌شد از آن گرفت که هرچقدر بیشتر از بالا نگاه کنید امور برایت کوچک‌تر می‌شود ... و هر کسی با هر دین و آیینی به این نتیجه می‌رسید که برای زندگی بهتر و راحت‌تر، ذهن پویاتر و بازتر باید به دنبال رهایی از رذائل اخلاقی مثل غرور و خودخواهی بود...

بعد دیدم که ای دل غافل کلی «گـل‌گــفــت» بوده و مثل همیشه بی‌خبریمVery Happy...
البته بحث ما نیروهای ذهنی و عقل به طور عام است و منظور معصوم از عقل قوه تشخیصی است که به سمت حق و خیر هدایت می‌کند که نتیجه بالفعل شدن مثبت نیروهای ذهنی است... ولی به هر حال این دو ارتباط مستقیم دارند...

سرور آقایان امیرالمؤمنین - که الهی هزاربار قربونشون بشم - فرمودند که:
مَنْ لَمْ يهذِّب نفسه لم ينتفع بالعقل .
هر كس تهذيب نفس نكند ، از عقل بهره نمی‌برد .
غرر الحكم ، ح 1311 .

امام باقر جان ـ که جان‌مان فدایشان - فرمودند که:
چيزى از تكبر در دل انسان راه نمی‌یابد، مگر اين كه به همان اندازه ـ كم باشد يا زياد ـ از عقل او كاسته مى‏شود

حضرت امام کاظم - که جان‌مان فدایشان - فرمودند که:
هر كس خواهان توانگرى بدون مال و آسودگى قلب از حسادت و سلامتى دين است ، بايد با تضرع از خداوند عزوجلّ بخواهد كه عقلش را كامل كند.

اینجا را هم نگاه کنید خیلی جالب است

نقل قول:

مثله تخته نرد که خیلی دوست دارم

جسارتاً ولی تا آنجا که من می‌دانم خداجان دوست ندارند فکر و ذهن بنده‌اش به این گونه موارد بپردازدها!

نقل قول:

شما بازی MineSweeper رو بلدی؟
لابد مثل بقیه شانسی کلیک می‌کنی؟

داداحمید کوجا بودی اون وختی که ما از دست ادونس خسته شده بودیم و ماتریس‌های کاستوم خدایی می‌ساختیم!... هی جوونی کجایی که یادت بخیر!!Very Happy
بازی mahjoong هم خیلی خوبه... ولی من همیشه آخرش کم می‌آوردم! Embarassed

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: جمعه 7 مرداد 1390 - 19:43    
ronak60
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 8 اسفند 1388
iran.gif

امتياز: 902

عنوان: پاسخ به «بادی بیلدینگ مــُـــــــخ!» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

سلام؛
یک مطلبی برام فرستادن در این زمینه، گفتم شاید براتون مفید باشه:

متاسفانه، از دست رفتن حافظه و بالا رفتن سن رابطه‌ای مستقیم دارند. در اوایل 20 سالگی، مغز شروع به از دست دادن بعضی سلول‌های عصبی می‌کند و بدن کمتر مواد شیمیایی مورد نیاز مغز برای درست کار کردن را تولید می‌کند.
خوشبختانه، شما کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید تا این جریان را کندتر کنید. در اینجا به چند نکته اشاره می‌کنیم تا با رعایت آن بتوانید حافظه‌تان را تقویت کنید.
1_ غذاهای سالم بخورید
استفاده از یک رژیم غذایی سالم و مناسب نه تنها برای جسمتان مفید است، بلکه برای مغز و حافظه‌تان نیز لازم است. بر طبق نظرات آکادمی عصب شناسی آمریکا، خوردن میوه‌ها و سبزیجاتی که حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان هستند؛ مثل توت‌ها ,مرکبات، اسفناج , هویج، کلم بروکلی ,گوجه فرنگی و سیب زمینی شیرین می‌تواند تا 11 درصد احتمال سکته را پایین بیاورد.
تحقیق دیگری نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان‌ها و پلی فنول‌های موجود در زغال اخته و انگور می‌تواند توانایی ارتباط سلول‌های مغزی را با یکدیگر بالا برده و خطر آسیب رسیدن به آن‌ها را پایین آورد.
به جز میوه و سبزیجات، مواد دیگری مثل کارکامین و همچنین ویتامین‌های b مثل نیاکتین و اسید فولیک نیز در این زمینه کمک کننده هستند و خطر ابتلا به الزایمر را پایین می‌آورند.
2_از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید.
همه می‌دانند که نوشیدن مشروبات الکلی باعث از دست دادن حافظه به طور موقت می‌شود. اما محققین دریافته‌اند که می‌تواند عوارض طولانی مدت نیز داشته باشد و روی سلول‌های مغزی تاثیر بگذارد. تاثیر موقتی آن رابطه‌ای نزدیک با میزان مصرف نوشیدنی دارد. هرچه میزان بیشتری بنوشید، حافظه‌تان کندتر خواهد شد.
3_ جسمتان را ورزش دهید.
همه‌ی ما می‌دانیم که برای روی فرم نگاه داشتن هیکل و بدنمان باید ورزش کنیم. اما آیا می‌دانستید که ورزش کردن باعث تقویت حافظه‌تان نیز می‌شود؟
ورزش‌های قلبی_عروقی مانع از دست رفتن حافظه می‌شود. پزشکان بر این عقیده‌اند که علت آن است که ورزش گردش خون را در مغز بالا می‌برد و نمی‌گذارد بافت‌های عصبی مغز با بالا رفتن سن به سرعت از بین بروند.
حتماً لازم نیست که دونده‌ی دوی ماراتن باشید تا حافظه‌تان تقویت شود. ورزش‌های جسمی_فکری نیز می‌توانند با از دست رفتن حافظه مقابله کنند.
4_ فکرتان را ورزش دهید.
ورزش دادن به فکرتان و به رشد مغزتان کمک می‌کند. با فعال نگاه داشتن مغزتان، سلول‌های عصبی مغزتان را ترغیب می‌کنید تا ارتباطات جدید ایجاد کنند. این مسئله به جز بالا بردن قدرت یادآوری، ظرفیت حافظه را هم بالا می‌برد و مانع از دست رفتن حافظه می‌شود.
کارهای بسیاری می‌توانید برای ورزش دادن و فعال کردن مغزتان انجام دهید. کارهای ساده‌ای مثل حل جدول، بازی شطرنج و مطالعه کردن از آن دسته هستند. گرفتن آموزش‌های جدید مثل یادگیری زبانی خارجی یا یک آلت موسیقی نیز می‌تواند مفید باشد.
5_ از مکمل‌های تقویت کننده حافظه استفاده کنید
علم خیلی وقت است که فایده‌ی بعضی مکمل‌های غذایی مثل روی و اسید فولیک را برای تقویت حافظه دریافته است. مکمل‌های دیگری نیز شناخته شده‌اند که می‌توانند به تقویت حافظه کمک کرده و مانع از دست رفتن حافظه با بالا رفتن سن شوند.
ترکیبات این مکمل‌ها از این قرار است:
آنتی اکسیدان‌ها که رادیکال‌های آزاد مخرب را از بین می‌برند و گیاهانی که سلول‌های عصبی را از آسیب محافظت می‌کنند.

مواد مغذی که اکسیژن و گلوکز مغز را بالا می‌برند.
گیاهانی که به تولید انتقال دهنده‌های عصبی کمک می‌کنند.
مکمل‌های که باعث تقویت حافظه می‌شوند از این قبیل اند:
جینکو بیلوبا
نام گیاهی بسیار مشهور است که از سالیان دور به عنوان دارویی سنتی برای تقویت حافظه استفاده می‌شده است. خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد و می‌تواند از آسیب رسیدن به رگ‌های خونی در مغز جلوگیری کند. همچنین می‌تواند جریان خون را در مغز بالا ببرد و با حفظ قابلیت ارتجاعی رگ ها، اکسیژن و مواد مغذی را به سلول‌ها برساند.
ویتامین‌های b
از ویتامین‌های b در بسیاری از عملیات متابولیک بدن استفاده می‌شود و برای سلامتی عمومی بدن بسیار لازم هستند. در رابطه با مغز دو تا از این ویتامین‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند: ویتامین b12 و اسید فولیک.
ویتامین‌های b12 برای حفظ غلاف میلین (ماده‌ی سفید چربی که غلاف بعضی اعصاب را می‌پوشاند و باعث می‌شود که به درستی کار کنند) .
اسید فولیک هم ماده‌ی بسیار موثری برای مغز است که باعث بهتر کار کردن انتقال دهنده‌های عصبی می‌شود. اگر میزان اسید فولیک مغز کم شود، احتمال از دست رفتن حافظه بیشتر می‌شود.
اسیدهای آمینه
اولین کار آمینو اسیدها این است که به عنوان سدی برای پروتئین‌ها عمل می‌کنند. اما انواع بخصوصی از آن‌ها برای تقویت مغز هم کاربرد دارند. به طور مثال تاورین l یک محافظ عصبی قوی است که از سلول‌های عصبی در مواجه بهاسترس و فشارها محافظت می‌کند. پیروگلوتامین l نیز برای متابولیسم سلول‌های عصبی کاربرد دارند و dames نیز مشاهده شده است که باعث تقویت حافظه‌ی کوتاه مدت می‌شود.

همیشه هوشیار باشید ...
تقویت حافظه باید یکی از کارهای روزانه‌تان باشد. به یاد داشته باشید که ورزش در این زمینه کمک بسیار زیادی به شما می‌کند. ورزش متعادل (اگر با مشورت پزشک متخصص باشد) سیستم عصبی انسان را تقویت می‌کند. وقتی سیستم عصبی تقویت شد، کارهای فکری آسان‌تر انجام می‌شود. از این رو کسانی که اهل مطالعه و تفکر و پژوهش می‌باشند می‌توانند با ورش‌های ساده و همراه با تفکر علاوه بر تقویت سیستم‌های عصبی قوای فکری خود را نیز جلا ببخشند.

پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله و سلم) می‌فرمایند:
" سه چیز فراموشی را از بین می‌برد و حافظه را تقویت می‌کند: قرائت قرآن، مسواک زدن و روزه گرفتن. "

موفق باشید. Razz

تشکرها از این پست: Hamid (جمعه 7 مرداد 1390 - 22:28) anari (شنبه 8 مرداد 1390 - 09:31)

پست تاریخ: شنبه 8 مرداد 1390 - 09:34    
chaser

عضو شده در: 29 فروردین 1386
iran.gif

امتياز: 7132

anari, جناب خیلی ممنون از برداشت تون.
من آدم رکی هستم. خیلی ناراحت شدم از نوع برداشتتون.
تاپیک خوبی زدید ولی کاش انقدر شعاری صحبت نمیکردید. ببینید جناب اقای anari,
حرفاتون قشنگ و آموزندست منم چیز بدی نگفتم. میتونستم بجای تخته نرد بگم شطرنج بگم هزارتا بازی دیگه.
اینها همشون یه جور بازین. مثله mine sweeper . تخته نردم یه تخته هست و چنتا مهره شاید تو mine sweeper فرمول ریاضی کارساز باشه و تو این بازی استراتژی.
چرا انقدر بسته فکر کنیم. که خدا ناراحت میشه از بازی کردن . نه گناهی کردیم نه گناهی میکنیم. فکر کنم خدا از اینکه دیگران رو مسخره کنیم بیشتر ناراحت بشه.
شایدخدا از این ناراحت میشه که چرا درست نشناختیمش.
ما از شما خیلی بیشتر از اینها انتظار داریم. من اگه انقدر ساده و ملموس مثال زدم منظوری داشتم. خواستم بگم خیلی چیزهای ساده و کوچیک کنارمون هست که درست نمیبینیمشون. و اگه دیدمون رو درست کنیم میتونیم ازشون استفاده مثبت بکنیم. این هم همون پرورش ذهنه

چنتا مهره و یک تخته نمیتونه گناه باشه مگر این که من باهاش گناهی مرتکب بشم.
حتی همه بازی ها میتونن عامل گناه باشن اگر من بخوام.
اگر حرف از موسیقی زدم یا حرکات موزون قطعا هدفی داشتم. منم قرآن میخونم و خیلی بیشتر از شما شاید نورانیت خدا رو تو زندگیم حس میکنم. میتونستم مثالهایی بزنم که با این جو
بیشتر جور دربیاد اما میخواستم بفهمم چقدر رو ذهنمون کار کردیم واقعا . آیا هنوز همون افکاری
که بهمون دیکته کردن و داریم یا نه یکم خودمونم بهش فکر کردیم.
بگذریم. شایدم حق با شماست , ماها بلد نیستیم. به هر حال من از طرف خدا نظری نمیدم. یعنی جراتش رو ندارم

راستی ترجمه هم وسیله خوبیه برای بادیبیلدینگ مغز.

خیلی ببخشید اگر حرف بدی زدم.

تشکرها از این پست: glasy_heart (شنبه 8 مرداد 1390 - 10:10) anari (یکشنبه 9 مرداد 1390 - 14:50)

پست تاریخ: یکشنبه 9 مرداد 1390 - 17:25    
anari
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

blank.gif

مردد بودم که یک پست دیگر بزنم یا نه... نگران‌ بودم از اینکه فضای گفت و گو و تبادل افکار تبدیل شود به مشاجره ... اصولاً هم مخالفم موضوع یک تاپیک تغییر کند!
پیش خودم گفتم یک «تشکر» می‌زنم و تمام! بعد هم لبخند ژکوند بر لب، ژست یک دوست روشنفکر را می‌گیرم! ولی نمی‌دانم چطور نفس مغلوب‌م کرد!! Crying or Very sad که طاقت نیاوردم و شد آنچه که...! شاید بهتر بود یک پیام خصوصی می‌گذاشتم... نمی‌دانم...

بسیار تنکس! از اینکه صمیمانه نظرتان را بیان کردید...
دقیقاً چون مسائل بسته نیستند باید از بالا نگاه کرد....اگر دوباره محکوم به جای خدا صحبت کردن نشوم!! Razz خدا هیچ وقت از لذت بردن بنده‌اش ناراحت نمی‌شود حتماً همین‌جوره... ولی تخته نرد یا... موضوع بازی‌یشان نیست... چون از آلات مشهور قمار محسوب می‌شوند... پسندیده نیست آدم خوب‌ها از وسیله مشهور گناه حتی برای سرگرمی استفاده کنند... فقط همین!
تاکید می‌کنم بعضی از وسائل مشهورند به آلت قمار بودن... مسئله اینجاست... ولی اگر شهرت‌شان به قمار از بین برود حرمت آن هم... مثل شطرنج...

نمی‌دونم حرف من توهین آمیز بوده یا نه... هرگز چنین قصدی نداشتم... اتفاقاً‌ خیلی مردد بودم ... تا آخرش پیش خودم گفتم یک پیام صمیمی با کمی تم طنز بهترین کار است... استفاده از عبارت «جسارتاً ولی تا آنجا که من می‌دانم خداجان دوست ندارند فکر و ذهن بنده‌اش به این گونه موارد بپردازدها!» بیشتر به خاطر لحن روان‌ش بود... و یا حداقل من این طور فکر کردم...!! به هر حال اگر توهین آمیز بوده... عذر می‌خواهم ...

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
صفحه 1 از 2

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند