كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> مسائل عمومي مربوط به ميكس و مونتاژ -> برنامه قدرتمند Edius
پاسخ دادن به این موضوع رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
دومين بخش از آموزش اديوس
پست تاریخ: چهار‌شنبه 27 مهر 1384 - 07:28    
zebelkhan
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 30 مرداد 1384
iran.gif

امتياز: 1157

عنوان: دومين بخش از آموزش اديوس خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

سلام .
دومين بخش از آموزش اديوس هم آماده شد . ممنونتون ميشم اگر كه كمبود و كاستيها رو گوشزد كنيد و سوالهاتتون رو بپرسين .
http://www.aftab.cc/modules.php?name=Tutorials&op=viewtut&id=105

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست:

پست تاریخ: جمعه 7 بهمن 1384 - 04:30    
adame_haji
مدير انجمن
مدير انجمن

عضو شده در: 8 شهریور 1384

blank.gif

امتياز: 1657

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

من خیلی با این نرم افزار مشکل دارم
خداییش این چه برنامه ایه ؟
چرا خروجی Mpg نمیده ؟

برنامش اصلا راه دست نیست

جالبیش همون تام کد و مثدار صدای کانال چپ و راسته که رو مانیتور چپ میندازه ( خیلی نازه به مولا )

اما در کل فعلا خیلی ضعیفه برنامه . حتما تو ورژن های بعدیش تغییر اساسی میکنه

راستی این برنامه هایی 3RD Effect & Transition چی رو این برنامه نصب میشن ؟

راجع به مقاله هم ممنون جالب بود

یا علی

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 9 بهمن 1384 - 01:06    
zebelkhan
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

iran.gif

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

سلام
مطمئنم كه درست نتونستي ازش استفاده كني . والا كه اين حرف رو نميزدي . فعلا تنها نرم افزاري كه تونسته يه طورايي باهاش مقابله كنه پريمير المنت هست . اونهم تا حدي . در خيلي از مواقع مشكل داره .
رندر mpg هم ميگيره . از پنجره تايم لاين . print tp file رو انتخاب كرده . بعد ازون video cd رو انتخاب كنيد . بقيه اش رو هم كه ميدوني .
متوجه سوالت هم نشدم . منظورت كدوم برنامه هاست ؟
در ضمن . حرفه اي ها ابتدا دنبال پلاگين وافكت نيست . چيزي كه درابتدا مهمه سرعت . كيفيت هست .
فرض كن تاوقتي فتوشاپ رو ياد نگيري ، چطوري ميخواي بري دنبال افكت ؟

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 9 بهمن 1384 - 09:55    
adame_haji
مدير انجمن
مدير انجمن

blank.gif

راستشو بخوای تا حالا فکر میکردم پریمیر المنت یه برنامه تدوین اماتوری هست که برای مبتدی ها و کاربران خانگی . اگه میشه یه توضیحی برای پریمیر المنت بده ببینم چیه ؟

پس لازم شد یه بار دیگه سر فرصت بشینم دل و جیگر این ادیوس رو بریزم بیرون ببینم چه خبره
سوالم اینه که برنامه هایی مثل هالیوود اف ایکس و اکسپلود و ادورج و بوریس اف ایکس و این حرفا رو این ادیوس پرو نصب میشن یا نه ؟
در مورد افکت هم حرفت رو قبول ندارم . چون اگه توجه کنی تموم این برنامه ها ی موجود تو بازار ابزار دست هستند و همشون در نهایت یه کاری رو انجام میدن . همشون فیلم کات میکنن چند تا لایه دارن سرعت فیلم رو تغییر میدن و چند تا فیلتر به فیلم اضافه میکنن و خروجی میگیرن . ولی همچنان تعداد زیادی از این برنامه ها در بازار موجود است . دلیلش هم اینه که چند تا شرکت با هم به رقابت پرداختند و نرم افزارهای خودشون رو تو بازار دادن . برنامه ای تو بازار خواهان بیتشری داره که هم سرعت خوبی داشته باشه ، هم راه دست تر باشه و هم اینکه کیفیت فاینال خوبی داشته باشه و هم اینکه با پلاگین ها ی بیشتری سازگاری داشته باشه .
ببین الان از لحاظ سرعت که هیچکدوم از این برنامه ها بپای Ulead Media Studio Pro نمیرسن ( اگه با این نرم افزار کار کرده باشی متوجه میشی چی میگم ) همن ادیوس رو من رو سیستمم یه ترنزیشن دادم به یه قسمت و از قبل ترش پلی کردم وقتی میومد میرسید به اون ترنزیشن و احساس میکرد سیستم داره کم میاره سریع Stop میکرد ولی تو یولید از این حرفا خبری نیست .
خب برنده پارامتر سرعت یولید هست
اما پلاگین . بدلیل قدمت طولانی پریمیر هم پارامتر پلاگین هم پیش پریمیر هست و این یکی از دلایل برتریش هست
راجع به را دست بودن فعلا نمیتونم چیزی بگم چون زیاد با ادیوس کار نکردم ولی بین پریمیر و یولید ، یولید خیلی سر تره
من اگه اولین بارم باشه با یه نرم افزار میکس جدید کار کنم مطمئنا فیلم خودم رو میکس هم میتونم بزنم . یعنی همین ادیوس رو که برای اولین بار نصب کردم هیچ مشکلی نداشتم و باهاش راحت کار کردم اما چند وقت طول میکشه تا ملکه ذهنم بشه
نقل قول:

حرفه اي ها ابتدا دنبال پلاگين وافكت نيست . چيزي كه درابتدا مهمه سرعت . كيفيت هست .

با چیزایی که گفتم این حرف شما رو رد میکنم چون اولا کیفیت تو تموم نرم افزارهای موجود بازار یکی هست . چون همه DSP (Digital System processing) هستند یعنی به عبارتی افتا کیفیت توشون نیست . راجع به سرعت هم یولید و ادیوس سر تر از پریمیر هستن . پس شما با هر کدوم کار کنی کارتون راه میفته . پس افکت و پلاگین درجه خیلی مهمی تو تعیین نرم افزار دلخواه و محبوب داره .
اون کسایی که شما میفرمایید حرفه ای اند اونا حرفه ای نیستن اونا کاسب هستن . چون برای کاسب ها نمیصرفه تو میکسشون از فیلتر و افکت و این حرفا استفاده کنن چون زمان بر هست و مقرون بصرفه نیست

سر وقت میشینم با ادیوس کار میکنم و مشکلاتم رو مطرح میکنم

ممنون

یا علی

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 9 بهمن 1384 - 21:30    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

من هم معتقدم، كه الان ديگه دنياي پلاگ‌اين و افكت نيست، با ساده‌ترين راه‌ها مي‌شه بهترين جلوه‌ها رو روي فيلم ايجاد كرد...
الان دنياي خلاقيته!
ديگه تو تلويزيون‌ها، خبري از افكت‌هاي سه بعدي مسخره هاليوود و ستاره‌هاي خنده‌دار Adorage نيست...

در مورد سرعت و سادگي، هيچ نرم‌افزاري به Ulead نمي‌رسه!
اصلا يكي از شعارهاي شركت يوليد، سادگي هست! Razz
اما متأسفانه اين نرم‌افزار شناخته شده نيست...

(وسط دعوا نرخ تعيين كردم ها! Very Happy )

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 9 بهمن 1384 - 22:58    
adame_haji
مدير انجمن
مدير انجمن

blank.gif

حمید جان دوست دلبند من من یه سوالی از شما دارم :
نمیدونم شما برنامه موج نو 2 رو دیده بودید ؟ کار جذابی بود ، برای تدوین اون در بسیاری از نقاط فیلم از فیلتر های تصحیح رنگ استفاده شده بود و اینو مطمئن باش که با فیلتر های موجود همچین امری امکانپذیر نبود .
بلکه فیلترهایی وجود داره که رنگ فیلم عادی رو تبدیل میکنه به مثلا فیلم 35 میلیمتری با ظهور فلان کارخونه .
گرفتی چی میگم ؟ به برنامه میگفتی فیلم رو جوری تصحیح رنگ کن که انگاری با دوربین 8 میلیمتری با فیلم کداک فیلم برداری کردی ( 3 تا علامت تعجب کذاشتم چون عمق فاجعه خیلی بالا بود )
ببین حمید جان حتما فیلتر نباید مثل ادورج و هالیوود اف ایکس صحنه رو بترکونه و بپاشه به هم . نه سطح تفکرتون رو نسبت پلاگ این ها واید تر کنید .
حمید جان الان شما با کمک 125 نفر میکس کار حرفه ای میتونید توی فیلم یه رعد و برق مجازی طراحی کنید که طبیعی جلوه کنه و فقط فقط از پریمیر و یولید و ادیوس استفاده کنید ؟ جواب منفی هست . چون این برنامه ها فقط برای کات کردن فیلم هست و چند تا فیلتر ابتدایی برای این کار گذاشتن که شما با این 30-40 تا فیلتر و تلفیق اونا میتونید مقداری به ایده خودتون برسید . واگه اونا شما رو ارضا میکنن دلیلش اینه که سطح توقع شما از اون برنامه محدوده .
راجع به ادورج و هالیوود اف ایکس و این حرفا هم شما فقط صدا و سیما رو نبین باید همه کاربر ها رو در نظر داشته باشی . مثلا شما حاضری فیلم عروسی خودتون رو به شیوه صدا و سیمایی برات میکس بزنن ( مثل فیلم کفشهای عمو نوروز ) و آهنگ برنامه نود رو هم بندازن روش Very Happy . خوب معلومه که سبک و نیاز صدا و سیما و یه نفر تدوین گر فیلم عروسی و مجالس با هم خیلی فرق میکنه .
مثلا شما تو فیلم های حرفه ای از اول تا آخرش که نگاه کنی نهایتا از یه ترنزیشن Crossfade یا همون دیزالو خودمون استفاده کردن . ولی فیلم جشن تولد نیازش ترنزیشن سه بعدی هست که شما با اسم ترنزیشن 3 بعدی مسخره ازش یاد کردین .

حمید جان اگه یادت باشه اون آموزش افتر افکت که داده بودی و با حاله ای از نور روی فیلم مینوشتی هم خودت از پلاگ این استفاده کرده بودی و چقدر هم قشنگ بود آفرين . این بدین معنی است که شما با 1000 تا خلاقیت هم بدون اون پلاک این نمیتونستید اون افکت زیبا رو خلق کنی
ختم کلام ( چونم خسته شد Very Happy )
یا علی

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: دوشنبه 10 بهمن 1384 - 19:56    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

ببين، من منظورم اينه كه شما اگه بخواي براي هر كاري، دنبال پلاگ‌اين و فيلتر و ... باشي، به نظر من ديگه دنبال كارهاي نو نمي‌ري...
الان اگر ده دقيقه بنشيني و تبليغات‌هاي تلويزيون رو ببيني، متوجه مي‌شي كه (تقريبا) هيچ كدومشون مثل هم نيستند، مي‌خوام اين رو بگم كه: فرض كن الان يوليد افكت‌هاش رو به جاي 100 تا بكنه 1000 تا! حالا به تو مي‌گن واسه ما يه كليپ با حال بزن!
به نظرت اگه همه‌ش از اين افكت‌ها (با اينكه هزار تا هستند) استفاده كني، هر كي كه يه مقدار تو اين كارا باشه، نمي‌گه: چه كليپ ساده‌اي! همه‌ش از افكت‌هاي آماده استفاده كرده؟!
(البته من اينجا رسما اعلام كنم كه منظور من فيلم عروسي نيست! چون واقعا اصلا فيلم عروسي ارزش بحث نداره، همونطور كه همه جا رسمه، سر و ته ميكس يه فيلم عروسي رو با هفت هشت تا افكت رؤيايي و نمي‌دونم Overlay كردن عروس و داماد در يك باغ سرسبز و يا خيلي بهترش، قرار دادن قطعه‌هايي از فيلم در آلبوم سه بعدي هاليوود، به هم مي‌يارن...، من منظورم ميكس رقابتي هست! يعني به اصطلاح، از روي چشم رو هم چشمي و رو كم كني ميكسرهاي ديگه، كار كردن...) Very Happy

همون افكت افتر افكت كه من آموزشش رو گذاشتم هم اونقدر در كليپ‌هاي مختلف و بي‌جا استفاده شده كه من ترجيه مي‌دم از اون هم استفاده نكنم! Confused

باز هم مي‌گم كه نمي‌شه بدون افكت‌هاي موجود كاري رو پيش برد! اما دنبال اضافه‌تر كردن اون‌ها هم خيلي جالب به نظر نمي‌رسه، بلكه بايد با تركيب حالات مختلف، بهترين ميكس رو انجام داد...

البته، الان كه فكر مي‌كنم، مي‌بينم شايد من يه جورايي تو ذهنم اينه كه:
بايد از نرم‌افزارهاي مختلف بهره برد تا بهترين ميكس رو داشت، نه از افكت‌هاي مختلف و تكراري!
يعني شايد من كليپ‌هايي مثل كليپ‌هاي تبليغاتي شبكه چهار رو مي‌بينم و مي‌گم از هيچ افكتي استفاده نكرده، اما بهترينه! در حالي كه به جاي افكت، از نرم‌افزارهاي قدرتمندي مثل 3D Max (يا ساده‌ترش Cool 3D) و Video Paint و... استفاده كرده! Rolling Eyes

به هر حال، مي‌خوام استفاده از افكت‌هاي آماده و تكراري رو رد كنم Wink

يه چيز ديگه اينكه من نظر خودم رو گفتم، و مطمئن هم هستم كه مخالفان زيادي داره! (شايد هم خودم مخالف نظر خودم باشم!)
پس، اصلا احساس نكنيد كه به كسي يا به كاربراي نرم‌افزاري توهين مي‌كنم! آخه احساس كردم از نظر قبليم يه مقدار ناراحت شديد Sad
نقل قول:

که شما با اسم ترنزیشن 3 بعدی مسخره ازش یاد کردین .

مخلص همه ميكسرها،
حميد Razz Wink

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 11 بهمن 1384 - 08:20    
zebelkhan
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

iran.gif

Laughing واي خداي من چه دعوايي راه افتاده Rolling Eyes خنده به تمام معنا . اينقدر سرهم داد كشيديد كه 3 بار خوندم ولي چيز زيادي دستگيرم نشد .
اما خب . بزارين يه جوابهايي بدم .
ادورج و اكسپلود روديدم كه نصب ميشن . اما دنبال بقيه نبودم .
يه چيز ديگه . شما يه جا گفتي كه--- هم راه دست تر باشه و هم اینکه کیفیت فاینال خوبی داشته باشه --- اما چند خط بعدش گفتي همه از dsp استفاده ميكنن . ميشه توضيح بدي؟

ببخشيد ديگه حوصله خوندن دوباره رو ندارم . اما درباره حرفه اي بودن نرم افزار ها دوباره بايد بگم كه حرفه اي بودن به پلاگين نيست .
سيستم ليكوييدي كه صداوسيما 25 ميليون هزينه خريدش ميكنه هيچ گونه افكت خارجي و ازين دست جنگولك بازي ها نداره .
در هر صورت ببخشيد اگر نظر ميدم ولي چيزي كه هست . سالها پيش با پريمير كاركردم . بعد با يوليد .دوباره با پريمير . حالا هم با اديوس . و به همين دليل سعي در دادن نظر دارم .
تقريبا هيچ وقت از هاليوود و فيلترهايي كه بخواد يه shape رو به كار ببره استفاده نكردم. و حتي هيچ وقت سراغ نصب كردن اين ها نبودم . چون واقعا مزخرفه

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 11 بهمن 1384 - 08:26    
zebelkhan
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

iran.gif

از فيلترها فقط براي تصحيح رنگ و يا يه سري فيلتر كه به بهبود تصوير كمك كنه استفاده ميكنم . و بس
آها يه چيز ديگه . يه جايي گفتي كاسبها از فيلتر استفاده نمي كنن . ميشه بفرماييد در چند درصد از فيلم هاي سينمايي از افكت استفاده شده؟
فقط اميدوارم نگي كه ارباب حلقه ها رو با هاليوود تدوين كردند.

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 11 بهمن 1384 - 23:00    
adame_haji
مدير انجمن
مدير انجمن

blank.gif

zebelkhan نوشته است:

شما يه جا گفتي كه--- هم راه دست تر باشه و هم اینکه کیفیت فاینال خوبی داشته باشه --- اما چند خط بعدش گفتي همه از dsp استفاده ميكنن . ميشه توضيح بدي؟

ببین عزیز من گفتم که برنامه ای محبوب تره که این خاصیت ها توش باشه . جدیدا هم همه اینا DSP شدن و افت کیفیت توشون نیست پس پارامترهای دیگه برای نرم افزار محبوب میتونه موثر باشه
----
zebelkhan نوشته است:

ببخشيد ديگه حوصله خوندن دوباره رو ندارم . اما درباره حرفه اي بودن نرم افزار ها دوباره بايد بگم كه حرفه اي بودن به پلاگين نيست .

بهتره یه دور دیگه بخونید تا متوجه بشید من چی گفتم .

-----

zebelkhan نوشته است:

سيستم ليكوييدي كه صداوسيما 25 ميليون هزينه خريدش ميكنه هيچ گونه افكت خارجي و ازين دست جنگولك بازي ها نداره .

اگه نداره پس چرا از یولید مدیا استودیو 6 ( همون قدیمیه ) که قیمتش تو بازار 300 تا تک تومنیه استفاده نمیکنن .

در ضمن اینا 25 میلیون رو از کجاشون در آوردن ؟ من موندم این آمار رو از کجا آوردین ؟ الان لیکوئید هم رفته کنار . اینا فقط سیستم لیکوئید رو که 25 میلیون نخریدن . جمع سیستم و 10 ما مانیتور و شرینی و چایی و بخور بخور و میز و صندلی و دفتر و این حرفاش با هم شده 25 میلیون وگرنه سیستم مربوط به کار تدوین به تنهایی بیشتر از 2 میلون ( الی 4 میلون در نمیاد )
الان کاناپوس DV Storm 2 با تموم مخلفاتش 1.5 میلون میشه که با سیستم تقریبا جدید HDV هم کار میکنه .
------

zebelkhan نوشته است:

آها يه چيز ديگه . يه جايي گفتي كاسبها از فيلتر استفاده نمي كنن . ميشه بفرماييد در چند درصد از فيلم هاي سينمايي از افكت استفاده شده؟
فقط اميدوارم نگي كه ارباب حلقه ها رو با هاليوود تدوين كردند.

یه دور دیگه شما بخون ببین چی گفتم

آدم حاجی بنده خدا اون بالا نوشته است:

مثلا شما تو فیلم های حرفه ای از اول تا آخرش که نگاه کنی نهایتا از یه ترنزیشن Crossfade یا همون دیزالو خودمون استفاده کردن . ولی فیلم جشن تولد نیازش ترنزیشن سه بعدی هست که شما با اسم ترنزیشن 3 بعدی مسخره ازش یاد کردین .

اینا برای فیلم ارباب حلقه هاشون نرم افزار مخصوص خودشون طراحی کردن
این بالایی ها رو من قبلا گفتم ( سال 42 نه ها همین 4 تا پست بالاتر Very Happy )

-------------------------------------------------------------------------------------

Hamid نوشته است:

(البته من اينجا رسما اعلام كنم كه منظور من فيلم عروسي نيست! چون واقعا اصلا فيلم عروسي ارزش بحث نداره، همونطور كه همه جا رسمه، سر و ته ميكس يه فيلم عروسي رو با هفت هشت تا افكت رؤيايي و نمي‌دونم Overlay كردن عروس و داماد در يك باغ سرسبز و يا خيلي بهترش، قرار دادن قطعه‌هايي از فيلم در آلبوم سه بعدي هاليوود، به هم مي‌يارن...، من منظورم ميكس رقابتي هست! يعني به اصطلاح، از روي چشم رو هم چشمي و رو كم كني ميكسرهاي ديگه، كار كردن...)

حمید تا الان فکر کنم فیلم عروسی که به غیر از MX50 میکس شده باشه رو ندیدی ؟ Very Happy
خدا به داد اون عروس دامادی برسه که قراره تو میکس عروسیشون رو بزنی . یه پیشنهاد میکنم بهت . یه بار برای نمونه پاشو بیا دفتر با یکی از اقوامتون که خانوم باشه و اون بیاد بشینه پشت کامپیوتر و نمونه کار میکس عروسی ببینه . مطمئن باش که طرف اگه ازدواج کرده باشه هم هیپنوتیزم میشه و دوباره میره عروسی میکنه . چون اون تصوری که تو میکس فیلم عروسی تو ذهنت داری زمین تا زیر زمین فرق میکنه تو نمونه کارهای ما . امتحانش ضرر نداره .

------

Hamid نوشته است:

بايد از نرم‌افزارهاي مختلف بهره برد تا بهترين ميكس رو داشت، نه از افكت‌هاي مختلف و تكراري!

موافقم پس بهتره از فردا برای میکس از نرم افزار Movie Maker که جزو خود ویندوز میباشد رو استفاده کنی و بیخیال پریمیر و یولید و ادیوس بشی . چون امکانات و فیلتر و ترنزیشن و این حرفا مهم نیست . مهم همون دیزالوه که Movie Maker داره . ازین به بعد هم اگه ورژن جدید یولید اومد نرو آپ دیت نکن چون همون قبلیه با جدیده فرقی نمیکنه که هر جفتشون ابزار کات رو دارن ( حمید خیلی از دستت ناراحتم )
نقل قول:

(شايد هم خودم مخالف نظر خودم باشم!)

من هم همینطور Rolling Eyes

-----

Hamid نوشته است:

پس، اصلا احساس نكنيد كه به كسي يا به كاربراي نرم‌افزاري توهين مي‌كنم! آخه احساس كردم از نظر قبليم يه مقدار ناراحت شديد

راجع به این هیچی نمی گم چون بحث فلسفی میشه و طولانی تا سال 87 هم طول میکشه .

خب بریم سر اصل مطلب
من این حرفا رو زدم اگه غلطه بیاین بگید .
تموم نرم افزارهای موجود در بازار هم سرعتشون بالاست و هم کیفیت خروجی
و هم اینکه ابزارهاشون کامله .
ولی همشون برای هر کسی خوش آیند نیستن
و یکیشون از اون دوتا یکی پلاگین های بیشتری قبول میکنه چون پلاگین سازها با اون راحت تر بودن .
با این تفاسیر بهتره یا آدم بره با نرم افزار Paint میکس کنه یا اینکه بره از اون برنامه ای که خاصیت های بیشتری داره استفاده کنه و بونه نیاره که چون از افکتهای 3 بعدی بدش میاد ، بخاط همین از AutoCAD برای میکس استفاده میکنه
ببینید من خیلی واضح گفتم . البته اینو گفتم چون مطالب قبلی طولانی بود هر کسی از حرفهای من هر برداشتی که خواسته بود کرده بود و بحث رو به حاشیه کشونده بود . ( خودتون میتونید ببینید که من پرسیدم پلاگین رو کدومشون بیشتر نصب میشه شما ها جفتتون فرمودید هالیوود اخه )

از حرفام ناراحت نشید من برای اینکه بحث به جریان اولیش بیفته اینجوری بیان کردم

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
صفحه 1 از 2

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند