كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> علمي-آموزشي، اجتماعي، فرهنگي -> انجمن مذهبي
پاسخ دادن به این موضوع رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
نظر اسلام در مورد « خواب » چیست؟ (انواع خواب، زمان خواب و ...)
پست تاریخ: دوشنبه 16 خرداد 1390 - 10:18    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: نظر اسلام در مورد « خواب » چیست؟ (انواع خواب، زمان خواب و ...) خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

سلام؛
از همه دوستان دعوت می‌کنم در این تاپیک هر آیه، روایت، داستان و خلاصه هر مطلب اسلامی که در مورد « خواب » می‌بینند یا بلد هستند رو (با ذکر منبع) بیان کنن Wink

مثلاً یکی از سؤالاتی که برای خود من مطرحه اینه که: از نظر اسلام شب‌ها باید چه زمانی خوابید؟ چه زمانی شروع فعالیت هست؟ خواب بین روز در اسلام چه زمانی (دقیقاً بعد از غذا یا نزدیک به غروب یا...) پیشنهاد شده؟
اینکه داریم پیامبر چند بار در شب بیدار می‌شد و هر بار یکی از نافله‌های شب رو می‌خوند، از نظر علمی مناسب هست یا نه؟
[اصلاً من بارها شده دنبال این بودم که یک کتاب چاپ بشه و 24 ساعت معصومین رو بیان کنه که اون‌ها چطور یک روزشون رو طی می‌کردند. کسی چنین منبعی سراغ داره؟]

انواع خواب از نگاه اسلام چی هست؟

جدا از خواب علمی، ممکنه بخواهید در مورد تشبیه دنیا به خواب و ... هم صحبت کنید، (اما ترجیحاً ابتدا در مورد "خواب علمی" صحبت کنید)

ممنون و منتظر مشارکت همه هستم Wink

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست: meh_ham (دوشنبه 16 خرداد 1390 - 11:42) babani (یکشنبه 22 خرداد 1390 - 10:28)

پست تاریخ: سه‌شنبه 17 خرداد 1390 - 07:26    
babani
مسؤول واحد فرهنگی سایت
مسؤول واحد فرهنگی سایت

عضو شده در: 27 بهمن 1388
iran.gif

امتياز: 998

عنوان: پاسخ به «نظر اسلام در مورد « خواب » چیست؟ (انواع خواب، زمان خواب و ...)» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

سلام؛

اول بايد عذرخواهي كنم از اينكه مدتي كه زياد نمي‌تونم توي مباحثات شركت كنم.

علتشم اينه كه يه خورده حجم درسهام بالا رفته و از اونطرف مرتب دچار افت فشار خون و اينجور چيزا ميشم. Sad

از ronak عزيز خواهش ميكنم اگه وقت كردن اين بحث رو مديريت بكنن.

اولش يه شوخي با آقا حميد بكنم و اون اينكه بدترين وقت خواب صبحهاي زوده

يعني همون موقه كه ما جلوي در خونه شما توي پارك وليعصر (عج) ورزش مي‌كنيم و شما

احتمالاً توي خواب ناز تشريف دارين و البته شايدم سخت مشغول عبادت هستيد

و اصلاً سرتونو از پنجره بيرون نمياريد اقلاً يه خسته نباشيد به ما بگيد . خنده به تمام معنا

خوب حالا از شوخي گذشته اين حديث در مورد انواع خواب جالبه :

پیامبراکرم(ص)فرمودند:خواب بر7 قسم است.

خواب غفلت:خوابیدن درمجلس پندویادآوری

خواب بدبختی:خوابیدن دروقت نمازاست.

خواب لعنت:خوابیدن صبحگاه است.

خواب عذاب:خوابیدن بعدازنمازصبح است.

خواب راحت:خوابیدن هنگام ظهراست.(خواب قیلوله)

خواب رخصت:خوابیدن بعدازنمازعشاء

خواب حسرت:خوابیدن درشب جمعه است.(منبع : دارالسلام نوری)

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 17 خرداد 1390 - 11:43    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

عنوان: پاسخ به «نظر اسلام در مورد « خواب » چیست؟ (انواع خواب، زمان خواب و ...)» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

Shocked
babani, جان،
شما هم میای پارک ما؟
اتفاقاً شونصد بار افراد مختلف به من گفتن بیا بعد از نماز صبح توی پارکتون ورزش کنیم، اما قدیما چند بار اومدیم، این رفقای ما اونقدر پخمه‌بازی درآوردن، یک روز آمدن، یه روز نیامدن که ما زده شدیم!
اگر بدونم آدم پایه هست، بدم نمیاد بیام.

بد نیست دوستان روال خوابشون رو هم بگن. شاید یکی خوشش آمد و به کار گرفت و یا شاید مثل لفمان برعکسش رو انجام داد و رستگار شد Mr. Green

هر چند سیستم خواب هر روز من نسبت به اینکه صبحش کلاس دارم یا نه فرق می‌کنه، اما معمولاً تا ساعت 2 شب بیدارم و کارهام رو انجام می‌دم. اون موقع هم که نیمه شب شرعی شده و دلی از عزا در میاریم.
از اونطرف معمولاً ساعت 5 صبح برای نماز که بیدار می‌شم، تا طلوع آفتاب تو هوای آزاد حیاط می‌شینم یا با خدا چرت و پرت می‌گیم می‌خندیم( Mr. Green ) و یا مطالعه می‌کنم. خیلی از اوقات هم مدیتیشن دارم! یعنی سعی می‌کنم به هیچ چیز و یا به زیباترین چیزهای روز گذشته فکر کنم.
تا ساعت 8 با کامپیوتر کار می‌کنم. بعد می‌رم تا ساعت 10:30 می‌خوابم. (روزهایی که کلاس داشته باشم دیگه بعد از طلوع می‌خوابم)
بعد از ظهر هم معمولاً بین 20 تا 45 دقیقه می‌خوابم.

دلیل این چند تکه شدن خوابم اینه که از بس پشت کامپیوتر می‌شینم مجبورم بعد از چند ساعت برم بخوابم که چشم‌هام داغون نشه.

البته خیلی دوست دارم یه تغییراتی در این روال بدم، اما واقعاً به نظر می‌رسه نشدنی هست. Embarassed
مثلاً فرض کنید آدم بگه ساعت 10 می‌خوابم، از اون طرف نیم ساعت قبل از اذان صبح بیدار می‌شم، نماز شب رو می‌زنم تو رگ و دیگه نمی‌خوابم.
خداییش شما بدون دیدن مختار خوابتون می‌بره؟ Mr. Green
یا مثلاً وقتی تازه ساعت 11 مجید ما از کانون مسجد میاد و با اون انرژی شروع می‌کنه داد و بیداد، من اگه خواب باشم، به قول رفقا «سگ‌خواب» نمی‌شم؟
یا وقتی ما همسایه‌هایی داریم که هر شب ساعت 11 از خونه مادریشون می‌خوان برن و اونقدر توی کوچه سر و صدا می‌کنن که انگار عروسیه، می‌شه اون موقع خوابید؟
امیدوارم فرجی بشه و من سیستم خوابم رو کمی اصلاح کنم، هر چند فکر می‌کنم اینطوری‌ش هم نسبت به شرایطم بهترین حالت ممکنه.

اصلاً مطرح کردن این تاپیک هم به این دلیل بود که ببینم سیستم خواب بهتری می‌شه پیدا کرد و آیا این روال خواب من با علم و دین سازگار هست یا نه!
روال بهتر چی هست؟

به هر حال، در مورد خواب از نظر اسلام، چیزهایی هم من بگم:
- مستحب است که انسان قبل از خواب، وضو بگیرد.
شاید بگید خواب از سر آدم می‌پره، اما در بخش مقالات فرهنگی در مورد تأثیر علمی این کار صحبت کردیم:
http://aftab.cc/modules.php?name=Content&pa=list_pages_categories&cid=3
(مقاله حکم قرآنی وضو و ساختمان مغز انسان)

- مستحب است که انسان قبل از خواب، یک بار کل قرآن را ختم کند! Shocked
- مستحب است که انسان قبل از خواب برای همه مؤمنین طلب مغفرت کند. Shocked
- مستحب است که انسان قبل از خواب، به جمیع پیامبران صلوات بفرستد. Shocked
که البته در روایات داریم و شما هم مطمئناً جریان پیامبر و سلمان را خوندید که به جای این کارها سلمان
- سه بار سوره قل هو الله را می‌خوند.
- یک (یا سه بار) بار می‌گفت: اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات و المسلمین و المسلمات
- سه بار هم صلوات می‌فرستاد.
منبع:
کد:
http://www.rasekhoon.net/article/show-83861.aspx

فکر می‌کنم از زبان حجة الاسلام پناهیان (و یا شاید حجة الاسلام هاشمی‌نژاد) شنیدم که می‌گفت: علمای ما قبل از خواب برنامه تلاوت قرآن داشتند.

- من در مطلب "يک روز زندگي، بدون تسبيحات!!" گفتم که یکی دیگه از مستحبات قبل از خواب، تسبیحات حضرت زهراست که من به این اعتقاد دارم که باعث آسان شدن کارها در طول روز می‌شه.

و اما
شاید بگید که خیلی دردسر داره! اما اولاً باید بگم که اگر یک روز خوب، پربرکت، شاد و سرشار از موفقیت رو می‌خواهید باید شبش زحمت کشیده باشید.
ثانیاً
من یه راه میان‌بر به جوان‌ترها یاد بدم:

ببینید، رفقا، ما در روایات داریم که اگر حوصله و همت بیدار شدن برای نماز شب رو ندارید، همون موقع که می‌خواهید بخوابید، بخونید.
اگر نمی‌تونید چهار تا دو رکعتی نافله شب، یک دو رکعتی نافله شفع و یک نماز یک رکعتی نافله وتر بخونید، هر چقدر که می‌تونید بخونید...
مثلاً اگر امشب حوصله دارید و می‌خواهید با خدا بگید و بخندید، یک نافله شب و یک نماز شفع و یک وتر بخونید.
اگر خسته هستید (هر چند خداوند انسان‌های خسته رو دوست داره و دلش می‌خواد بنده‌ش رو در حال خستگی ببینه. به همین دلیل هم هست که اون‌هایی که خسته‌تر هستند معمولاً حال و هوای بهتری سر نماز پیدا می‌کنن) اما به هر حال، اگر حوصله ندارید، نماز شفع و وتر که بی‌نهایت تأثیر و ثواب داره رو بخونید.
اگر باز هم حوصله ندارید، فقط همون یک رکعت نماز وتر رو بخونید. (وَتر یا وِتر فرقی نداره)

می‌دونید که نماز وتر اینطوریه:
یک حمد، بعدش سه تا قل هو الله، بعد یک بار سوره قل اعوذ برب الفلق و یک بار هم سوره قل اعوذ برب الناس.
توی قنوتش هم که گفتن 40 تا مؤمن رو نام ببرید و طلب مغفرت کنید، اما اون لازم نیست. شما بگید:
اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات و المسلمین و المسلمات.
اللهم اغفر لی و لِوالِدَیَّ و لِمَن وَجَبَ لَهو حقٌ علیَّ
برای اینکه تأثیر طلب مغفرت هم واقعاً‌ وجود داشته باشه، چشم‌هاتون رو ببندید و توی فکرتون دور تا دور محله رو بگردید و هر کس که به رحمت خدا رفته خیلی سریع بیارید توی ذهن و رد بشید.
گفتن که هفتاد بار در سجده بگید "استغفر الله و اتوب الیه" اگر می‌تونید بگید، اما اگر نشد، برید سجده یک بار بگید و بعد از ترفند امام سجاد استفاده کنید: مثلاً بگید استغفر الله و اتوب الیه تسعة و ستون مرّه. یعنی شصت و نه (+یکی هم که گفتید=70) بار استغر الله.
با این کار شما با یک تیر، چند تا نشون رو زدید!
اولاً اسمتون جزء نماز شب خوان‌ها هست.
ثانیاً سه تا قل هو الله رو خوندید و این یعنی ختم قرآن.
ثالثاً برای همه مؤمنین طلب مغفرت کردید.
رابعاً صلوات‌هایی که فرستادید، حداقل سه تا هست، پس بند سوم پیشنهاد بالا رو هم انجام دادید.
حالا دیگه با کلی انرژی، می‌رید توی رخت خواب، تسبیحات رو می‌گید و تا بخواد تمام بشه، خوابیدید Razz Wink

بعداً بیشتر صحبت می‌کنیم Wink

تشکرها از این پست: kahroba (سه‌شنبه 17 خرداد 1390 - 13:16) ronak60 (سه‌شنبه 17 خرداد 1390 - 17:06) babani (یکشنبه 22 خرداد 1390 - 10:29)

پست تاریخ: سه‌شنبه 17 خرداد 1390 - 23:47    
ronak60
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 8 اسفند 1388
iran.gif

امتياز: 902

عنوان: پاسخ به «نظر اسلام در مورد « خواب » چیست؟ (انواع خواب، زمان خواب و ...)» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

سلام
در مورد خواب و آداب خوابیدن در کتاب "حلیة المتقین" علامه محمد باقر مجلسی به طور مفصل بحث شده است. اما چیزی که وجود دارد این است که: در سوره انعام آیه 96 خداوند می فرماید:" و جعل اللیل سکناً " منظور این است که خداوند شب را برای همه چیز مایه ی آرامش قرار داده است.
و منظور از شب بیداری یک سوم انتهایی شب است یعنی قبل از اذان صبح تا طلوع خورشید و به قیلوله یعنی خواب ظهر سفارش شده است.
اگر توضیحات بیشتری مد نظر است بگویید توضیح خواهم داد.
موفق باشید Razz

این مطلب آخرین بار توسط ronak60 در چهار‌شنبه 18 خرداد 1390 - 23:41 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.
تشکرها از این پست: babani (یکشنبه 22 خرداد 1390 - 10:30)

پست تاریخ: چهار‌شنبه 18 خرداد 1390 - 23:04    
glasy_heart
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 12 آذر 1389
blank.gif

امتياز: 1928

سلام یه چیزی میزارم نگین بی ربطه هااااا.
.
.
.

خدا: بنده ی من نماز شب بخوان و آن یازده رکعت است.

بنده: خدایا !خسته ام!نمی توانم.

خدا: بنده ی من، دو رکعت نماز شفع و یک رکعت نماز وتر بخوان.

بنده: خدایا !خسته ام برایم مشکل است نیمه شب بیدار شوم.

خدا: بنده ی من قبل از خواب این سه رکعت را بخوان

بنده: خدایا سه رکعت زیاد است

خدا: بنده ی من فقط یک رکعت نماز وتر بخوان

بنده: خدایا !امروز خیلی خسته ام!آیا راه دیگری ندارد؟

خدا: بنده ی من قبل از خواب وضو بگیر و رو به آسمان کن و بگو یا الله

بنده: خدایا!من در رختخواب هستم اگر بلند شوم خواب از سرم می پرد!

خدا: بنده ی من همانجا که دراز کشیده ای تیمم کن و بگو یا الله

بنده: خدایا هوا سرد است!نمی توانم دستانم را از زیر پتو در بیاورم

خدا: بنده ی من در دلت بگو یا الله ما نماز شب برایت حساب می کنیم

بنده اعتنایی نمی کند و می خوابد

خدا:ملائکه ی من! ببینید من آنقدر ساده گرفته ام اما او خوابیده است چیزی به اذان صبح

نمانده، او را بیدار کنید دلم برایش تنگ شده است امشب با من حرف نزده

ملائکه: خداوندا! دوباره او را بیدار کردیم ،اما باز خوابید

خدا: ملائکه ی من در گوشش بگویید پروردگارت منتظر توست

ملائکه: پروردگارا! باز هم بیدار نمی شود!

خدا: اذان صبح را می گویند هنگام طلوع آفتاب است ای بنده ی من بیدار شو نماز

صبحت قضا می شود خورشید از مشرق سر بر می آورد

ملائکه:خداوندا نمی خواهی با او قهر کنی؟

خدا: او جز من کسی را ندارد…شاید توبه کرد…

بنده ی من تو به هنگامی که به نماز می ایستی من آنچنان گوش فرا میدهم که

انگار همین یک بنده را دارم و تو چنان غافلی که گویا صد ها خدا داری.

نه,واقعا خدا این قدر مهربونه ,اونوقت یه عده که نماز ظهرو مغربم نمیخونن چه برسه نماز صبح و شب .شنیدین میگن نماز ستونه دینه ه ه؟آقا من اینو مدتیه که عمیقا درک میکنم کسی که نماز میخونه با انجام یه گناه فقط چند قدمی از خط بندگی دور میشه اما اونیکه نمیخونه روی خطه و با یه گناه پاش می لغزه.فرد نمازخون زود برمیگره اما اون یکی بهای سنگینی رو واسه برگشتن میده.

من فکر میکنم نماز شب یا نماز صبح اول وقت هر چند قسمتی از خواب شیرینو میگیره اما در عوض مثل دوپینگ میمونه انرژی وصف نشدنیه خودشوخیلی خوب تو خیلی جاها نشون میده من بارها امتحان کردم,شما با من موافقین؟ Wink

تشکرها از این پست: mahnazSALAS (دوشنبه 5 آبان 1393 - 00:38)

پست تاریخ: پنج‌شنبه 19 خرداد 1390 - 19:27    
ronak60
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 8 اسفند 1388
iran.gif

امتياز: 902

عنوان: پاسخ به «نظر اسلام در مورد « خواب » چیست؟ (انواع خواب، زمان خواب و ...)» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

سلام؛
glasy_heart, عزیز چرا خودتو اذیت می‌کنی، مطلب به این خوبی.
خداوند مهربون‌تر از این حرفهاست. مهربونی خداوند مثل بارونه، که روی همه بی‌دریغ می‌باره.
یار ما بنده نواز است اذان می‌گوید.
از تو به یک اشاره از من به سر دویدن.
حکایت خداوند و بندگانش، حکایت عاشق و معشوق است. از کوچکترین ذره تا بزرگترین آفریده، همه یک نمودی از عشق با خود دارند که رنگ و بوی خالقشان را داشته باشند. مثلاً اگر الکترون عاشق هسته نبود یا سیارات عاشق خورشید نبودند، چگونه بی‌وقفه دورشان می‌چرخیدند.
میان عاشق و معشوق هیچ حایل نیست تو خود حجاب راهی حافظ از میان برخیز
یا اینکه:
نقاب و پرده ندارد نگار دلکش ما تویی حجاب خود ‌ای حافظ از میان برخیز
دلم می‌خواست تمام فرازهای دعای کمیل رو در اینجا می‌نوشتم و در موردشون بحث می‌کردیم. به خاطر همین چیزهاست که حضرت علی علیه اسلام به کمیل سفارش اکید کرده که هر هفته و اگر نتوانستی هر ماه ولی مبادا که سالی بگذرد و تو از این دعا غافل باشی.
چقدر زیبا این حکایت عاشق و معشوق را بیان می‌کند:
و قلبی بحبِّکَ متیّما ... و دلم را به دوستی‌ات بی‌تاب کن ...
قوِّ علی خدمتکَ جوارحی و اشدُد علی العزیمةِ جوانحی ... اعضای مرا در خدمت خویش نیرومند گردان و دلم را در عزیمت به سویت، سخت مجکم کن ...
به خود ستم کردم در اثر نادانیم ...
تو بر من حکمی را جاری داشتی که در اجرای آن پیروی هوای نفسم را کردم و از فریب کاری، دشمنم شیطان، در این باره نهراسیدم پس او هم طبق دلخواه خویش فریبم داد ...
امیدوارم که جزء محبین واقعی خداوند باشیم تا شیرینی عبادتش را بچشیم.
برای اینکه نماز صبح بیدارشوید یک توصیه‌ای از بزرگان وجود دارد این است که می‌گویند: اگر به وقت نمازهای دیگر اهمیت دهید مطمئن باشید خداوند از بیداری برای نماز صبح محرومتان نمی‌کند.
ان شاء الله
امشب شب آرزوهاست از خدا بخواهید و مطمئن باشید اگر به صلاحتان باشد که مورد اجابت واقع می‌شود و اگر برآورده نشد باز هم مطمئن باشید که خداوند در آن دنیا به نحو احسن جبران خواهد کرد به گونه‌ای که می‌گویند: همه آرزو می‌کردند‌؛ ای کاش هیچ دعایی در این دنیا به اجابت نمی‌رسید.
"خداوندا همه ما را عاقبت به خیر گردان"
موفق باشید Razz

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: جمعه 20 خرداد 1390 - 09:55    
glasy_heart
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 12 آذر 1389
blank.gif

امتياز: 1928

سلام ronak60 عزیز
اذیت چراااا؟,فقط حس کردم مطلبی که میزارم مکان مناسبی نداره. Razz
ممنون از راهنماییهای سودمندی که داشتی واقعا همین طوره که میگی اگه گاه گداری سرک بکشیم تو معانی دعاهها,میفهمیم اونچه که روی زمین عاجزانه به دنبالش میگردیم و از خلق الله درخواست میکنیم خیلی کامل و جامع تو مفاتیح و قران های خاک خورده روی تاقچه اومده و این ماییم که نمیدونیم از این گنج چگونه استفاده ببریم و در جهت ارشاد خودمون استفاده کنیم.

معانی فراز هایی از دعای کمیل رو براتون گذاشتم اونایی که فکر میکنم دعای همه ی ما باشه.

خدایا برایم بیامرز گناهانی را که پرده عصمتم را میدرد, گناهانی را که سرزنش را فرود می آورد, گناهانی را که نعمت ها را تغییر میدهد.

خدایا برایم بیامرز گناهانی را که مانع اجابت دعا میشود, آن گناهانی را که بلا را فرود می آورد, آن گناهانی را که امید را قطع میکند.

خدایا برایم بیامرز هر گناهی را که مرتکب آن شدم و هر خطایی را که گرفتارش شدم .

پروردگار من رو به سوی آستان تو اوردم و به سوی رحمت تو دست خود را دراز کردم پس تو را به بعزتت سوگند میدهم که دعای من را مستجاب کن و من را به آرزوی خود برسان و امیدم را از فضل و رحمت خویش قطع نفرما و از شر دشمنانم از جن و انس کفایت فرما .

بیامرز کسی را که جز دعا چیزی ندارد زیرا که هر چه بخواهی میکنی ای که نامش دواست و یادش مایه شفاست و طاعتش توانگریست به حال کسی که سرمایه اش امید و اسلحه اش گریه است رحم کن .

پروردگارا از تو میخواهم که اوقات شب و روز مرا به یاد خویش گردانی, ای تمام کننده نعمت ها و برطرف کننده معصیت و ای روشنی وحشت زدگان در تاریکی ها.

عاشق این قسمت دعای ندبه و فراز اخرش هستم.

کاش میدانستم تا کجا دوریت سر کشیده است یا کدام زمین یا خاک تو را برداشته است آیا به ریگستان یا غیر ان یا در ذی طوی منزل گرفته ای ؟سخت است برمن اینکه خلق تو را ببینم و تو دیده نشوی و دمی از تو نشنوم زاری از تو بگوشم نرسد سخت است برمن اینکه بلاها تو را احاطه کند و من سالم باشم و ضجه و گله ای از من به تو نرسد جانم فدایت ای پنهانی که از مابرکنار نیستی فدایت شوم تو آرزوی مشتاقی که آرزو کند .

بیا که بی نگاهت جهان صفا ندارد در این دیار سوزان دل آشنا ندارد

در ضمن یه چیز دیگه مطمئن باشید اگر جوانی موقع خواب به این نیت بخوابه که قراره فردا برای نماز صبح بیدار شه لطف خدا شامل حالش میشه و بیدار میشه اگه هم نشه نیت داشته ,زنگ کوک کرده از ثوابش بی نصیب نمیمونه.بی پروا میتونم بگم تعداد نمازهای قضا شده ی صبح من طی این جند سال انگشت شمارن.به نظر من کسی که نماز صبحش اول وقت نباشه یا نخونه نمیتونه بگه من نماز خوانم. چون داره تبعیض قائل میشه بین شبانه روز ,خدا به ما لطف کرده 8-7رکعت کرده 2رکعت ,اونم که نخونیم دیگه اخر بی انصافیه.
من شب آرزوها واسه همتون دعا کردم Razz
اما فکر میکنم از موضوع اصلی تاپیک داریم کمکم خارج میشیم Wink

تشکرها از این پست: ronak60 (جمعه 20 خرداد 1390 - 18:33)

پست تاریخ: جمعه 20 خرداد 1390 - 23:40    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

در مورد خواب در نهج الفصاحه (صحبت‌های پیامبر) داریم:
- خواب صبحگاهان مانع روزی است.
- خواب دانشمند از عبادت عابد بهتر است.

این‌ها را هم از اینترنت پیدا کردم:
آداب خواب
رسول خدا صلى الله عليه و سلم يک شب تا نيمه هاي شب نزد ام المؤمنين ميمونة -رضي الله عنها- خوابيده بود، آنگاه بيدار شده و با دستش صورتش را مليد تا خواب آلودگي را از خود دور نمايد، سپس ده آيه ي آخر سوره ي آل عمران را قرائت فرمود و برخواست و وضوي نيکويي گرفت و آنگاه به نماز ايستاد. [بخاري]

خواب يکي از نعمت هاي خداوند متعال، و نشانه اي از نشانه هاي اوست. خداوند مي فرمايد: {ومن آياته منامكم بالليل والنهار وابتغاؤكم من فضله إن في ذلك لآيات لقوم يسمعون} [روم: 23] يعني: «و از نشانه‏هاى [حكمت] او خواب شما در شب و [نيم] روز و جستجوى شما [روزى خود را] از فزون‏بخشى اوست در اين [معنى نيز] براى مردمى كه مى‏شنوند قطعا نشانه‏هايى است.»

براي آنکه مسلمان از خوابيدن خود بهره اي برگرفته و آن را نيز به عبادت مبدل سازد بايد بعضي آداب را هنگام خواب رعايت کند، از قبيل:

زود خوابيدن:
فرد مسلمان شب ها زود مي خوابد و پس از نماز عشاء، مگر براي کار ضروري مانند مطالعه علمي، مدت زيادي بيدار نمي ماند تا بتواند صبح زود از خواب برخاسته و روزش را با نشاط آغاز نمايد.

خوابيدن با وضوء:
رسول الله صلى الله عليه و سلم مي فرمايد: (إذا أتيتَ مضجعكَ فتوضأ وضوءك للصلاة) يعني: «هرگاه تصميم گرفتي بخوابي همانند وضويت براي نماز وضوء کن.» [متفق عليه]

خوابيدن در مکان پاک:
مسلم به پاک بودن جاي خوابش اهميت داده و در آن از خوردن و نوشيدن خودداري مي کند.

خوابيدن در جاي امن:
مسلمان مي کوشد تا در جايي بخوابد که از امنيت کافي برخوردار است و خود را در معرض خطرات قرار نمي دهد. به عنوان مثال بر پشت بام بدون نرده و حصار نمي خوابد و پيامبر صلى الله عليه و سلم در اين رابطه مي فرمايد: (من نام على سطح بيت ليس له حِجَار (سور) فقد بَرِئَتْ منه الذمة (أي لا ذنب لأحد فيما يحدث له)) يعني: «آنکه بر پشت بام خانه بخوابد که داراي نرده و حفاظ نيست، خونش بر گردن هيچکس نيست.» [ابوداود]

دعاء هنگام خواب:
دعا و اذكار روايت شده از پيامبر صلى الله عليه و سلم در دسترس بوده و بجاست که مسلمانان موقع خواب بر استفاده از آن ها پايبند باشد، از جمله ي اين دعاها:

-(باسمك اللهم أموت وأحيا) يعني: «خداوندا بنامت مي ميرم و زنده مي شوم.» [بخاري]

-(باسمك ربي وضعت جنبي وبك أرفعه، إن أمسكت نفسي فارحمها، وإن أرسلتها فاحفظها بما تحفظ به عبادك الصالحين) يعني: «الهي! به نام تو پهلوى خود را بر زمين نهادم، و به كمك تو آن را از زمين بلند مي‌كنم، اگر در حالت خواب روح مرا قبض كردى، آن را ببخشاى، و اگر دوباره به او اجازه‏ ي زندگى دادى، از آن محافظت فرما، همچنان كه از بندگان نيكت محافظت كنى.» [بخاري]

-(اللهم أسلمتُ نفسي إليك، ووجهتُ وجهي إليك وفوضتُ أمري إليك، وألجأتُ ظهري إليك، رغبةً ورهبةً إليك، لا ملجأَ ولا منجى منك إلا إليك، آمنتُ بكتابك الذي أنزلتَ، وبنبيكَ الذي أرسلتَ) يعني: «بار الها! خودم را بتو تسليم کردم و کارم را بتو سپردم و بتو اتکاء نمودم از روي تمايل به خير و ترس از عذابت، پناهگاه و نجاتگاهي از تو جز بسويت، نيست. ايمان آوردم به کتابي که آنرا فرستادي و به پيامبرت که مبعوثش کردي.» [بخاري]

- (33) بار: سبحان الله، (33) بار: الحمد لله، (34) بار: الله أكبر. [بخاري]

-قرائت آيت الكرسي و آيات پاياني سوره ي بقره.

خوابيدن بر پهلوي راست:
در شروع آغاز خواب بايد بر پهلوي راستش قرار دراز بکشد و پس از آن اشکالي ندارد که بر پهلوي چپش برگردد.

محاسبه ي نفس:
فرد مسلمان خوب مي داند که خواب همان مرگ خفيفي است که بيداري ندارد، بنابراين خويش را در مورد آنچه در آن روز انجام داده است مورد محاسبه مي نمايد و چنانچه خير بود خداوند را سپاس مي گويد و بر افزودن بر آن اراده مي کند و درصورتي که شر و ناپسند باشد از خداوند طلب آمرزش و توبه مي کند.

حضرت عمر بن خطاب -رضي الله عنه- مي فرمايد: (حاسبوا أنفسكم قبل أن تحاسبوا وزنوا أعمالكم قبل أن توزَنوا.) يعني: «خويش را حسابرسي نماييد قبل از آنکه مورد محاسبه قرار گيريد و اعمالتان را بسنجيد پيش از آنکه سنجيده شويد.»

پايبندي به آداب خواب و رؤيا:
چنانچه خوابي که فرد مي بيند نيک باشد، بايد بدان مژده داده و آن را براي دوستانش تعريف کند. اگر خوابي که مي بيند اندوهناک باشد، بهتر است که از آن سخني بر زبان نياورد و از شر آن به خداوند پناه برد.

شب خيزي:
مسلمان با نماز شب و تهجد رابطه و تعلق خاطر خاصي دارد. پيامبر صلى الله عليه و سلم مي فرمايد: (أفضل الصلاة بعد الفريضة صلاة الليل) يعني: «بهترين روزه بعد از رمضان ماه محرم خداست و بهترين نماز بعد از فريضه نماز شب است.» [مسلم]

اهميت دادن به نماز صبح:
مسلمان صبح زود از خواب برخاسته و نماز صبحش را مي خواند و تا برآمدن آفتاب در خواب نمي ماند.

دعاي موقع برخاستن از خواب:
موقع برخاستن از خواب اين دعا خوانده مي شود: (الحمد لله الذي أحيانا بعدما أماتنا وإليه النشور.) يعني: «ثنا باد خداوندي را که بعد از ميراندن ما را زنده کرد و بازگشت بسوي اوست.» سپس دست هايش را شسته و وضوء بگيرد.

کاستن از ساعات خواب:
ميانه روي در هر چيز از نشانه هاي انسان مسلمان مي باشد؛ و او در خواب هم ميانه روي پيشه مي نمايد، چون خوابيدن بسيار منجر به کسالت و تتنبلي مي گردد.

مترجم: مسعود
مصدر: سايت نوار اسلام
سایت:
کد:
http://www.navar.blogfa.com/post-18.aspx

تشکرها از این پست: ronak60 (شنبه 21 خرداد 1390 - 11:51) babani (یکشنبه 22 خرداد 1390 - 10:28) moha1592002 (یکشنبه 22 خرداد 1390 - 19:27)

پست تاریخ: یکشنبه 23 مرداد 1390 - 17:09    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

عنوان: استاد پناهیان و بحث خواب خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

این ایمیل در مورد خواب به خصوص در ماه رمضان، به دستم رسیده که دیدم بد نیست اینجا باشه:

بیاناتی از خطیب توانا حضرت حجت الا سلام علیرضا پناهیان:
بهتر است در ماه رمضان بعد از افطار انسان یك استراحتی بكند تاآخرشب كاملا سرحال باشد. البته بعد باز می تواند بخوابید.

خوب است آدم خواب خود را تكه و پاره بكند.این یك نحوه برخورد با خواب است اگرمفصل غرق خواب بشود، مثل غذا خوردن مفصل است.

خواب زیاد قساوت قلب می آورد و بدخوابیدن زمینه زیاد خوابیدن را برای انسان پدید می آورد. بد خوابیدن این است كه آنقدر نخوابی و نخوابی كه وقتی می خوابی دیگر بیدار نشوی.

ولی یك ذره كه می خوابی سر خواب را شیره می مالی اطبا می فرمایند كه یك ساعت خوابیدن در میان روز معادل هشت ساعت خواب در شب است. ضمن این كه جای خواب شب را چیزی پر نخواهد كرد.

خدا صریحاً درقرآن فرموده كه شب ها نمی خوابند مگر كم. خداوند آزار ندارد و ساز و كار بدن ما را می شناسد، خودش ما را خلق كرده و آن هایی كه كم می خوابند، كم ندارند.

منتها با خوابشان بازی می كنند و دیگر خواب حریف آنها نیست، بلكه آنها خودشان حریف خواب هستند. حضرت امام در نماز شب خود به تعداد ركعات نمازشان یعنی دوركعتی ها گاهی از اوقات بیدار می شدند و دوباره بك چرت می خوابیدند .
این پدر خواب را در می آورد. نه اینكه بدخوابی به آدم بدهد نه بلكه آدم را سوار خواب می كند.

آدم همچنانكه باید سوار غذا باشد، سوار خواب هم باید باشد. یك پرخوری مذموم داریم، یك پرخوابی مذموم.خواب و غذاخوردن نیازهای طبیعی هستند كه باید برآورده شوند، ولی هر دو مدیریت می خواهد.

در این ماه رمضان از فرصت استفاده كنید، یك وقت هایی خودتان را بخوابانید و بعد از نیم ساعت بلند شوید بعد ببینید چقدر سرحال می شوید و تا چند ساعت حسابی از وقت خود تان استفاده می كنید، بعد دوباره یك مقدار بخوابید.

درنتیجه، مجموع ساعات از هشت ساعت كم می شود و به سهولت به شش ساعت می رسدحتی كمتر هم می تواند بشود.

هرچند از یك مقدار كمتر دیگر ممكن است ضرر داشته باشد. انسان ها با همدیگر فرق دارند.غذا هم روی نحوه خواب تاثیر دارد.

منبع:رجا نیوز

تشکرها از این پست: meh_ham (یکشنبه 23 مرداد 1390 - 17:20) glasy_heart (یکشنبه 23 مرداد 1390 - 21:43)

پست تاریخ: سه‌شنبه 26 فروردین 1393 - 23:24    
talangor
تازه به جمع ما پيوسته
تازه به جمع ما پيوسته

عضو شده در: 27 فروردین 1393

امتياز: 18

عنوان: Re: نظر اسلام در مورد « خواب » چیست؟ (انواع خواب، زمان خواب و ...) خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

سلام من امشب عضو این گروه شدم حقیقتا منم به اعجازهای نماز شب و ارامشش ایمان دارم یه چند شبی هم خدا کمک کرد و بیدار موندم و خوندم منو داداش کوچیکم بیدار می موندیم و می خوندیم اما متوجه شدیم که مامانم تا زمانی که ما بیداریم خوابش نمی بره دست خودش نیست حساسه بفهمه کسی بیداره خواب به چشمش نمیاد صبحا هم زودتر از همه بیدار میشه کم کم داشت کم خوابی می گرفت حس کردم یه گناه دیگه ای دارم مرتکب میشم چرا که آرامش رو ازش گرفته بودم به همین خاطر نماز خوندنمون رو قطع کردیم (نماز شب خوندن) میتونم قضاشو روز بخونم اثر داره؟

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
صفحه 1 از 2

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند