كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> فروم‌بلاگ‌هاي اعضا -> فروم​بلاگ Ghodrat
پاسخ دادن به این موضوع رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
زن آزاری در فرهنگ ایرانی
پست تاریخ: یکشنبه 19 آبان 1387 - 06:29    
ghodrat
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 13 بهمن 1384
iran.gif

امتياز: 5469

عنوان: زن آزاری در فرهنگ ایرانی خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

با روایت چند صحنه و تجربه شخصی‌ام شروع میکنم. خیابان ولیعصر نزدیک پارک ملت، دختری با مانتوی تیره و پوشش کاملا معمولی در پیاده رو راه می رود دو پسر سوار بر موتوری از کنار او می‌گذرند و جوانی که ترک موتور است برای لحظاتی دختر را گرفته و دختر همراه با موتور کشیده می شود و البته صدای جیغ و فریادش هم بلند می شود دو جوان موتور سواری پس از لحظاتی او را رها میکنند و فرار میکنند. در صحنه ای دیگر دو دختر جوان با کمی آرایش در نزدیکی میدان توحید ایستاده اند و در صحنه ای آشنا برخی جوانان به قصدی که می‌دانیم برای آنها ترمز می زنند و دختران بی توجه به آنها در حال صحبت با یکدیگرند ناگهان دو جوان موتور سوار از کنار آنها رد شده و با دستانشان دخترها را آزار میدهند بطوریکه برخی وسائل یکی از دخترها پخش زمین می شود و با پسرها با لبخند فرار میکنند دختر پریشان فریاد می زند «بدبخت،طرفت را اشتباه گرفته ای» .

باز صحنه ای دیگر که خیلی از دخترهای جوان که اتومبیل شخصی دارند تجربه کردند چند پسر جوان با ماشین خود به قصد آزار آنچنان جلوی ماشین چند دختر می پیچند که با تصادف لحظه ای فاصله بود و صدای اعتراض دخترها درآمد. دخترها خوب می دانند چه می‌گویم و پسرهایی که نمی دانند کافیست از دخترها و زنان خانواده یا از نزدیکان خود بپرسند تا آنها نیز از تجربه ای تلخ خود برایشان بگویند. زنان زیادی تجربه آزار جنسی هرچند اندک وقتی کنار مردی در تاکسی نشسته اند یا حتی وقتی در کوچه ای خلوت راه می رفتند را تجربه کردند و شاید کمتر دختری باشد که آزارهای کلامی مردها وقتی در خیابان بوده را تجربه نکرده باشد.

اما ریشه این آزارها و مزاحمتها کجاست؟ چرا برخی مردان ایرانی که تعدادشان هم متاسفانه کم نیست این حق را خود می دهند که به زنان یا دخترانی که در خیابان، تاکسی یا حتی در اتومبیل شخصی خودشان هستند آزار برسانند؟ ساده لوحانه میتوان گفت تقصیر ماهواره و دسیسه دشمن است. اما به نظر نمی رسد حتی ساده لوح ترین آدمها این استدلال را قبول کنند. متاسفانه شاید یکی دلایل اصلی اینگونه آزارها در منطقهای عجیب فرهنگ ایرانی است. آنجا که می گوییم که دختر اگر موردی نداشته باشد اگر سرسنگین باشد و اگر پوششی سخت و بی روح داشته باشند کسی برای او مزاحمت ایجاد نمیکند احتمالا این استدلال قرار است تشویقی برای دختران برای انتخاب پوشش و رفتاری سنگین باشد اما از قرار بیشتر در ذهنیت پسران و مردان ایرانی موثر بوده ، مردانی که فکر میکنند اگر دختری کمی آرایش کرده است و یا مانتویی با رنگ شاد پوشیده است فاحشه ای است که میتواند با آن هر کاری کرد و هرگونه مزاحمت و آزاری حقشان است و حرکات سادیستی خود را به پای رفتار دختران می گذارند.

متاسفانه استدلال اخیر فقط محدود به بخشی از جامعه ای که فقر فرهنگی دارد نیست و حتی می بینیم که در سیستم انتظامی کشور با دخترانی با پوشش شادتر به اتهام تحریک مردان برخورد می شود به جای آنکه سخت بیایستیم و بگوییم اگر زنی فاحشه هم بود هیچ مردی حق ندارد برای او مزاحمت ایجاد کند و یا با رفتار بیمارگونه برخی مردان برخورد کنیم تا آنکه طرف مقابل را به تحریک متهم و او را تنبیه کنیم.
شاید هم ریشه این مزاحمتها در خانواده ها باشد جایی که پسرها و دخترها نمی آموزند چگونه با جنس مخالف خود رفتار کنند یا با آنها ارتباط برقرار کنند در واقع بسیاری از جوانان از هیچ منبع قابل اعتمادی رفتار و برخورد با جنس مخالف را نمی آموزند و تنها معلمشان شاید بچه های محل و دوستانشان باشند. اینجاست که پسرهای که حتی مایل به ارتباطی مثبت و ذاتی با جنس مخالف هستند به جای پیشنهادی مودبانه با تیکه های کلامی مضحک برای شروع ارتباط استفاده میکنند یا دخترانی که ارتباط با جنس مخالف را در کنار خیابان و سوار شدن در ماشین پسران دنبال میکنند. مشکل از پسران و دختران جوان نیست مشکل آنجاست که آنها نمی دانند چه کنند و کسی هم حاضر نیست بپذیرد که باید طرز برخورد و رفتار با جنس مخالف را به ایشان یاد داد. جامعه ای که هنوز دختران جوان را با ترساندن از آزارهای خیابانی به انتخاب پوشش به اصلاح خود مناسب تر مجبور می‌کند یک جای کارش می لنگد.
منبع : وبلاگ علیرضا شیرازی مدیر بلاگفا

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 19 آبان 1387 - 09:21    
MHGH
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 11 شهریور 1387
iran.gif

امتياز: 5613

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

مطلب جالبي بود

ممنون

اين كه ما آموزش درستي نداريم رو قبول دارم ولي بايد ببينيم كجا بايد اين كار رو قبول كنه

جامعه يا خانواده

من فكر كنم هر دو

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 19 آبان 1387 - 09:53    
chaser
مدیر انجمن زبان - مترجم سايت

عضو شده در: 29 فروردین 1386
iran.gif

امتياز: 7132

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

مطلب خیلی خوبی بود.

به نظر من خانواده هسته اولیه یک جامعه ست. باید فکر و فرهنگ خانواده
عوض بشه تا فرهنگ یک جامعه تغییر کنه.

متاسفانه ابراز این مطالب تو خانواده های ایرانی با شرم و حیای بیجایی مواجه که
باعث میشه دخترها و پسرها این مطالب رو از راههای نادرست و به شکل نادرست یاد بگیرند.

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 19 آبان 1387 - 15:28    
anar
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 29 تیر 1386
iran.gif

امتياز: 1074

فرهنگ چیه؟
موقعی که دختران و زنان را در فرودگاه های دبی برای بازرسی بدنی لخت میکنند!
در اینجا فرهنگ معنی و مفهومی ندارد.
چه کسی پاسخگوی این سوالات است؟
آیا این جوانان که اشاره کردید میخواهند از این زنان و دختران دفاع کنند؟
اگر جواب شما آری ست باید بگویم که اینها باید خود را اصلاح کنند!
آیا مسئولین می خواهند کاری کنند؟
که اگر می خواستند کاری کنند !
فرهنگ را گسترش می دادند تا جوانان وطن اینگونه در داخل وطن رفتار نکنند.
تا میدانستند وطن یعنی چه!
تا میدانستند ناموس یعنی چه!
تا میدانستند غیرت یعنی چه!
تا میدانستند شهیدان یعنی چه!
شهیدان آنقدر با ارزش هستند که شاید آوردن کلمه شهید در این جملات اشتباه بود!
خدا میداند ما چقدر از ارزش یک آدم دور شده ایم!
نه وجود حرف زدن داریم نه وجود اصلاح شدن!

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 19 آبان 1387 - 21:10    
Gytyonline
مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

عضو شده در: 14 شهریور 1384
iran.gif

امتياز: 8184

سلام بحث خوبی هستش

anar :تا میدانستند شهیدان یعنی چه!
Mad Mad Mad
اقا این چه کاری هستش تا هرکی هر کاری و هر حرفی میزنه همه حرف شهیدا رو وسط می کشن درست شهیدان جایگاه والایی دارند ولی هر چی سر جاش مثل این حرف کاملا احمقانه و چرت وزیر فناوری اطلاعات :
« ما برای زنده نگه داشتن یاد وارزش شهیدان هستش که میگوییم این سرعت اینترنت(مثلا 56 kb/s) برای کاربران ایرانی بس است »

وقتی در جامعه فضایی خفه و بسته و دگمی رایج باشد باید انتظار این ناهنجاری ها رو داشته باشیم.من چندتا سوال دارم از شماها:

1)کی تا حالا طرز صحیح روابط زناشویی و ج-ن-س-ی را از یک منبع درست دیافت کرده؟
2)کی تا حالا طرز برخورد با ج-ن-س مخالف رو در مدسه یا خانواده یاد گرفته؟
3)کی تا حالا مایل ج-ن-س-یش رو از یک فرد مطمین و اگاه پرسیده؟(در رده سن 12-24)
......
-حان ، وقتی حساسیت های الکی و غیر منطقی بر جوی حاکم باشه نتیجه بهتر از ا رو می خوایید؟تا هرکی میاد حرفی بزنه میگن :
تو اخه از خدا پیغمبر چی می دونی ؟تو دین داری ؟هیف اون شهدا که به خاطر تو رفتن!!
بهتر هستش به خودمون رجوع کنیم واین دولت Twisted Evil Sad

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: دوشنبه 20 آبان 1387 - 11:00    
chaser

عضو شده در: 29 فروردین 1386
iran.gif

امتياز: 7132

ali048, با سوالاتی که پرسیدی کاملا موافقم آفرين

متاسفانه دقیقا مشکل همینجاست. یادم میاد تو دانشگاه ما استادی داشتیم که بعد از تایم درسیش درباره مسائل ج.ن.سی صحبت میکرد. خوشبختانه بدلیل اینکه دانشگاه ما دانشکده زبان بود، افراد مختلف که سالهای سال با فرهنگ اروپایی بزرگ شده بودن یا به عنوان استاد یا دانشجوی زبانهای دیگه زیاد بودن بنابراین محیطی که ما توش درس خوندیم با دانشگاههای دیگه متفاوت بود. استاد ما بزرگ شده انگلیس بود و ناخودآگاه فرهنگ اونها رو با خودش داشت. به زبان انگلیسی بی پرده درباره مسائل ج.ن.سی صحبت میکرد. دقیقا همین مسائل و مشکلات رو به همه ما گوش زد کرد . حدودا 4 سال پیش بود و می گفت یه روزی یه جایی به حرفای من پی میبرید.
اما متاسفانه بعضی از دانشجوهایی نا آگاه که خودشون رو با سنتهای بیجای خانواده قفل و زنجیر کرده بودن اعتراض های بی مورد میکردن که چرا سر کلاس از این مسائل صحبت میشه . حتی به رییس دانشگاه هم اعتراض ها کشیده شد.
اما استاد ما سرسختانه ادامه داد . شاید من هم اونموقع فکر میکردم عجب استاد بی تربیتی!!
اما حالا میفهمم عجب کار با ارزشی کرد.

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: دوشنبه 20 آبان 1387 - 11:58    
lotus89
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 19 خرداد 1387
iran.gif

امتياز: 282

این بحثو کی گذاشته بودید ؟من یه هفته هست که هر وقت میام آفتابگردان تاریخ رو یکشنبه 12 آبان گیر میکنه و پست های جدید رو نمیبینم Sad
به هر حال بحث خیلی خوبیه ممنون آقای قدرت
من خیلی این مشکل واسم پیش اومده اصلا هم به پوشش ربطی نداره ،خدا میدونه من با هر نوع پوشش که بگی چه مانتوی بلند و بدون آرایش و چه مانتوی کوتاه و آرایش تو خیابون رفتم واسه این موجودات کثیف فرقی نمیکنه کاره خودشون رو میکنن Confused

من واسه برخورد با اینا روش خودمو دارم ولی اصلا افتخار نمی کنم که واسه اینکه طرف مزاحمم نشه مجبور میشم به مشت و لگد رو بیارم یا داد و بیداد کنم اتفاقا برعکس خسته شدم از بس تو خیابونسرد و خشک رفتار کنم و با دوستام که هستیم به یه موضوع خنده داری که اتفاق میفته و این پسرا قهقه میزنن ما تو دلمون بخندیم Mad

واقعا تو این مملکت تنها کاری که نیروی انتظامی انجام نمیده بالا بردن سطح امنیت جامعه اس.فقط بلد به من گیر بده که چرا موهات بیرونه ،مردا تحریک میشن Twisted Evil

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: دوشنبه 20 آبان 1387 - 16:32    
anar
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

iran.gif

ببینali048, جان منم حرفم کاملا مثل حرف شماست
من میگم این آدما جونشونو برا ما دادن و مملکت مگه نه؟
حالا چرا این رفتار ها باید تو جامعه باشه؟
آقا فرهنگ کلی غلطه!
هیچ کی هم هیچ فکری براش نمیکنه
ختم کلام! Shocked

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: دوشنبه 20 آبان 1387 - 22:07    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

سلام؛
اتفاقاً یه روز خاله‌ی من (که تقریباً یک دختر جوان به حساب میاد و کمی هم بدش نمیاد خوش‌تیپ بره بیرون Mr. Green ) اومد خونه ما، گفت:
خوووب، حالا دیگه خاله‌ت رو هم تحویل نمی‌گیری؟ از کنار ما رد می‌شی، انگار نه انگار؟ Confused
گفتم: خاله جان ما غلط بکنیم... چی شده حالا؟
گفت: فلان روز فلان خیابون از کنار ما رد شدی، سرتو بالا نیاوردی به ما سلام کنی!

گفتم: خاله خانم! راستش من توی خیابون که می‌رم ترجیح می‌دم از دم در خونه تا مقصد و از مقصد، تا دم در خونه سرم پایین باشه و مثل جت حرکت کنم. اگر از دور متوجه بشم خانمی میاد طرفم، سرم رو تا وقتی که از کنارش رد بشم پایین یا یک طرف دیگه نگه می‌دارم تا هم اون راحت باشه و هم من. تا به حال حتی خواهرهای خودم هم چند بار افتادن دنبالم داد زدن حمید! حمید! ماییم Mr. Green
خیلی راحت برگشت گفت: خوب اُمّلی دیگه! Shocked ریلکس باش!

من هیچی نگفتم. (البته بعدها یه بار دیگه به من گفت "دیوانه‌ای که این اخبار ایران رو گوش می‌کنی!" که بهش گفتم: سال‌هاست دارم خدا رو شکر می‌کنم که من رو دیوانه قرار داده و شما رو عاقل Embarassed )

این جریان گذشت...، یه روز خیلی عصبانی داشت تعریف می‌کرد که: پسره‌ی احمق! خجالت نمی‌کشه! آخه من چه شوخی‌ای با تو دارم!! Mad (معلوم بود از اون اتفاق‌ها که بهش اشاره کردید براش افتاده!)

گفتم: خاله جان! تا وقتی به من و بچه‌های مذهبی که خودشون رو محدود می‌کنن تا دیگران آزادیشون حفظ بشه، انگ « امّل » بزنید، باید این‌ها رو تحمل کنید Wink
یاد اون دور‌ه‌ها که بعضی‌ها با تیغ موکت‌بری به صورت جوان‌های همین مملکت که جرمشون این بود که ریش داشتند، خراش وارد می‌کردند به خیر!
اون‌ها فقط تا نوک بینی‌شون بیشتر رو ندیدن!
بله، حالا باید همه تاوان اون بی‌عقلی‌ها رو بدیم...

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: پنج‌شنبه 23 آبان 1387 - 21:12    
anar
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

iran.gif

صد در 100 با شما موافقم حمید جان
میدونی چیه وقتی تو خیابون راه میری باید سرتو تا جایی که میشه بندازی پائین و گوله بری.منم مثل توام . Rolling Eyes خداییش نمیدونم چی بگم Neutral اصلا به من چه Exclamation هر کی رو تو قبر خودش خاک میکنن Embarassed حالا اون یارو اومده مزاحم شده خوب هستند کسایی که پیگیرش بشن Mad آقا کلی بگم که خانواده اگه خوب باشه این مشکل ها براش پیش نمیاد Surprised خوب یه دختر الان روسری رو بزاره زمین بره تو خیابون چند نفر کف میکنن Question حالا اگه یه دختر با حجاب کامل بره تو خیابون کی مزاحمش میشه؟ Shocked تازه به خدا اگه کسی هم ببینتش خیلی ازش خوشش میاد و ایول میگه به خانوادش.
تو کوچه و محله اگه یه پسر باشه که دنبال یه دختر میگرده برا عروسی کردن همه آدرس اون دختر محجبه رو میدن
یه مثال میزنم!!!!!!!!
خود شما اگه بخواهی یه فایل رو از اینترنت دانلود کنی!!!
سراغ چه سایت هایی میری؟
اگه 10 تا سایت باز کنی
تو 10تاش هم اون فایله باشه منتها لوگوی یکی از سایتها،اسلامی باشه به طور یقین شما این فایل رو از این سایت دانلود میکنی!!
چرا چون اعتماد میکنی به سایت.حالا شاید تو چند صدم ثانیه این اعتماد تو مغز جور بشه اما خوبیش اینه که اعتماد داری.
اینا رو خواستم بگم که بدونید دختر اگه محجبه باشه کمتر براش پیش میاد اینجور مسائل!
درسته آقا حمید؟!

خوب خیلی حرف زدم
نظر شما چیه؟!

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
صفحه 1 از 2

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند