كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> علمي-آموزشي، اجتماعي، فرهنگي -> انجمن جوانان
پاسخ دادن به این موضوع رفتن به صفحه قبلی  1, 2, 3  بعدی
آيا مهريه حق خانمها است؟
پست تاریخ: شنبه 22 اردیبهشت 1386 - 20:45    
libero
عضو گروه مديريت آفتابگردان

عضو شده در: 16 آبان 1384
iran.gif

امتياز: 11304

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

به قول حاج آقا راشد یزدی ( که من همیشه سخنرانیهاشون رو گوش میدم) اینطور گفتند که :

وقتی زن و مرد به عقد هم در میان ، خداوند 2 تا هدیه بهشون میده ، مودت و رحمت . حالا این زن و شوهر خودشون باید بدونند که با این هدیه ی خدا چیکار بکنند .چون حقشون هست و میتونند هرجور دلشون میخواد ازش بهره ببرند.

هدیه که مرد به همسرش میده بهش میگن مَهریه . پس صاحب هدیه "زن" اون رو حقی برای خودش میدونه . اون مردی که داره هدیه میده باید حواسش رو جمع کنه و بنا به وسع خودت هدیه رو تقدیم کنه.

این بحث خیلی طولانیه ولی پیشنهاد میکنم کتاب مَهریه، نوشته ی خانم زرین باباخانی رو مطالعه کنید اگر میخواهید بدونید مهریه چیه و به چه درد میخوره Embarassed

شاد باشید

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست: chaser (شنبه 22 اردیبهشت 1386 - 21:01)

پست تاریخ: شنبه 22 اردیبهشت 1386 - 20:57    
shoiichi
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 12 اردیبهشت 1386
blank.gif

امتياز: 0

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

ليبرو جان درسته كه مهريه حق زن هست ولي ميشه بفرمائيد چند درصد جوان هاي ما خودشون اين مهريه رو تعيين ميكنن ؟
خيلي از دختر پسر ها مي خوان با هم زندگي كنن حتي با يك سكه يا يه شاخه گل Neutral ولي اين والدين هستند كه اين مهريه رو به اونها تحميل مي كنن Twisted Evil و حالا يا رابطه به هم مي خوره يا يك اجهاف بزرگ در حق مرد مي شه! Sad
اين به خود مهريه كاري نداره Embarassed اين به برداشت و نوع نگاه ما Shocked به مهريه برمي گرده.
با تشكر

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 23 اردیبهشت 1386 - 09:39    
sistemprof

عضو شده در: 3 بهمن 1384
blank.gif

امتياز: 8562

به به libero, جان ! حال شما؟ پارسال دوست امسال آشنا ؟ سال ديگه معلوم نيست چي ميشه ! از شما خواهشمنديم در انجمن معرفي كاربران خودتون را معرفي كنيد تا بيشتر با شما آشنا بشيم ! Smile
البته شما سابقه عضويتتون از من هم بيشتره جسارت كردم . شما به بزرگي خودتون ببخشيد. Laughing

در مورد مهريه صحبتي كه فرمودين درست هستش ولي متاسفانه مبلغ اون به اختيار مرد نيستش و اون رو به زور از طرف مي گيرند ! حالا عقد طرفين با اين حساب درست هست يا نه خدا عالمه . Sad

chaser, عزيز گفته اند كه :"
خودتون رو جای دخترهای دم بخت بگذارید که توی جامعه الان ما کی باید برای آیندشون ضمانت بده چه ضمانتی بده.؟ لطفا هم نگید هیچ کس نمیتونه آینده رو تضمین کنه . "

ضمانتش با خودتونه . اگر درست انتخاب بكنيد . من يك دوستي داشتم كه مادرشو مي فرستاد خواستگاري تا انتخاب كنه . بهش ميگفتم خودت چرا نميري ميگفت : بذار اون برام بگيره تا اگه فردا طرف بد دراومد من زبونم دراز باشه و بگم شما اينو انتخاب كردين !
ببينين به چه راحتي آينده اش رو به دست شانس مي سپاره؟!

البته منكر انتخاب و نظر پدر و مادرها نيستم ولي خود طرفين بايد آگاهي هاي لازم را داشته باشند تا انتخاب درستي انجام بدهند. اگر دقت كنيد توي تموم زندگي مي تونين از اين حالتها ببينيد توي انتخاب دوست - توي انتخاب شغل و... بايد مثل "شرلوك هلمز " همه نكات رو ببينيد و بعد از كل اونها نتيجه بگيرين . 8)

مثلا "اگر ديدين طرف خيلي راحت دروغ ميگه و بعد اسمشو شوخي ميگذاره بايد بدونين كه طرف خيلي چيزها براش مهم نيست و در آينده براي شما همممكنه اين موضوع پيش بياد. Confused
يا مثلا توي خواستگاري از طرف ميپرسين اگه عصباني بشين چيكار ميكنيد يارو ميگه من سعي ميكنم خودم رو كنترل كنم و بعد با يك شاخه گل از دل همسرم در بيارم يك موقع باور نكنين ها ! اين چيزهها رو توي فيلمها ميگن Surprised بايد ببيند واقعا اينجوري هست يا نه و توي يك موقعيت مناسب طرفتون رو غافلگير كنيد Laughing

حالا هي به اين جملات من يعني ماهيتابه و گوشكوب بخندين ولي ايشالا وقتي خودتون استفاده كردين نتيجه معجزه آساي اون رو مي بينين !

shoiichi, راستش ديشب داشتم به اين موضوع فكر مي كردم .بعله واقعا خيلي از ناهنجاري هاي اجتماعي به خاطر اين سخت گيري هاي بي خودي هستش كه متاسفانه باب شده .
من خانمي رو ميشناختم كه تا سه سال پيش حجاب خوب و كاملي اشت ولي وقتيكه ديد سن ازدواجش داره بالا ميره هرسال حدود 1 سانت روسريشو داره عقب تر مي بنده ! فعلا روسري تا نزديكي هاي وسط سرش رفته اميدوارم زودتر مرد دلخواهش رو پيدا كنه ! Rolling Eyes

والدبن هم بي تقصير نيستند ولي همه اشون دلشون مي خواهد همسر فرزندشون همه امكانات رو داشته باشه و ديگه سختي نكشه كه اينهم با توجه به وضع مملكت فقط براي حدود 30 درصد جوانان امكانپذير هست . Sad

و چون هيچ تضميني به طرف مرد نيست كه مرد زندگي باشه به عنوان آخرين حربه از مهريه استفاده ميشه . شايد هم ميخواهند كارشون رو راحت كنند . Crying or Very sad البته چشم و همچشمي رو هم نبايد فراموش كرد كه البته بيشتر خود خانمها مقصر هستند Confused

animeditor, جان تلگرافي ننويس ! كامل نظرتو رو بگو !

فعلا"
8)

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 23 اردیبهشت 1386 - 10:12    
arnoush
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 9 اردیبهشت 1386

blank.gif

امتياز: 279

به نظر من مهريه هم حد و حدودي داره كه امروزه داره از حد به در مي‌شه و در واقع از شكل واقعيش خارج شده و به نوعي تجارت غير مستقيم تبديل شده.
البته من با مهريه مخالف نيستم و معتقدم كه حتماً‌ بايد باشه ولي ميزان آن هم بايد طوري باشه كه شوهر توان پرداخت آن رو به صورت عندالمطالبه داشته باشه. منظورم اينه كه ميزان آن بستگي به دارايي و ثروت داماد داشته باشه.
از نظر من اگه داماد پولداره چه اشكالي داره كه مهر بالا بكنه؟ چيزي ازش كم نمي‌آد. بعضي وقتا، البته نه هميشه و نه هر كس، اگه اينطور نباشه شايد هر چند سالي آقا داماد هوس كنه تجديد فراش كنه. كما اينكه من شاهد چند مورد بودم.
درغير اينصورت بايد طوري مهريه رو تعيين كرد كه بتوان درصورت درخواست زن كه حق قانونيش هست بتوان آن را پرداخت كرد.
من واقعاً بعضي اوقات حيرون مي‌مونم كه بعضي از آقا پسرها كه وضع مالي متوسطي دارن، مثلاً مهريه 1000 تا يا بالاتر رو مي‌پذيرن. Shocked
واقعاً بعد از اون تعيين مهريه ، نظرشون در مورد اون دختر خانم‌ها همونه كه اول بود؟ آيا به عواقب كار توجه نمي‌كنن؟ درسته كه ممكنه هيچ‌وقت هم عروس خانم اون رو مطالبه نكنه ولي آيا واقعاً اون زندگي ارزش داره؟ زندگي كه بر پايه چشم رو هم چشمي و حرف مردم ساخته بشه خدا آخر و عاقبتش رو به‌خير كنه.
به نظر من به جاي اينكه دختر و پسرها اينقدر رو مهريه حساسيت نشون مي‌دن اگه به صداقت و نجابت طرف مقابل اهميت بدن زندگيشون خيلي محكم‌تر و پابرجاتره تا مهريه بالا.
اگه دروغ مي‌گم بگو دروغ مي‌گي!!!!

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 23 اردیبهشت 1386 - 11:16    
chaser
مدیر انجمن زبان - مترجم سايت

عضو شده در: 29 فروردین 1386
iran.gif

امتياز: 7132

libero جونم اومد سلللللللللللللام Smile
من اون کتاب رو خوندم و توصیه می کنم دیگران هم بخونن.
sistemprof ممنون از راهنمایی تون. مخصوصا اون ماهی تابه و کشتکوب فکر کنم خیلی کارسازه Wink

منم با نظر arnoush موافقم . مهریه باید باشه اونم حد و حدودی داره
اگر نباشه هر مردی جرات میکنه بره هرچنتا زن که بخواد بگیره
مهریه نه باید کم باشه نه زیاد

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 23 اردیبهشت 1386 - 16:53    
sistemprof

عضو شده در: 3 بهمن 1384
blank.gif

امتياز: 8562

chaser نوشته است:
libero جونم اومد سلللللللللللللام Smile
منم با نظر arnoush موافقم . مهریه باید باشه اونم حد و حدودی داره
اگر نباشه هر مردی جرات میکنه بره هرچنتا زن که بخواد بگیره
مهریه نه باید کم باشه نه زیاد

اگر مردي بخواهد زن دوم بگيره اجازه زن اول لازمه ! بعدش هم از لحاظ شرعي بايد بتونه عدالت رو بين هر تعدادي كه ميخواهد بگيره برقرار كنه . اگه نتونه نبايد بگيره .

بعد هم براي كسي كه پولدار باشه با اين روش مشكلي حل نميشه .همون روشي كه خدمتتون عرض كردم بهترين نتيجه رو ميده ! خنده به تمام معنا

كساني كه ميروند سراغ دومي و سومي توي كشور ما و با توجه به فرهنگ ما اكثرا" به خاطر مشكلاتي هستش كه توي خانواده دارند چون زن نتونسته با محبت و سياستهاي لازم همسرش رو جذب خودش كنه . بگذريم كه بعضي مردها هم هوسران هستند. Mad

به نظر من " نه كم نه زياد " يعني عرف اجتماع و عرف اجتماع هم يعني همين حالتي كه امروزه بر كشور ما حاكمه . پس همه راضي هستيم و بحثي ندريم !

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 23 اردیبهشت 1386 - 17:09    
chaser

iran.gif

نتیجه میگیریم

همون طور که sistemprof عزیز گفتن . و فکر کنم تجربیات کافی در این زمینه دارن.
Wink بهتراین راه برای مقابله با بی وفایی شوهر نه مهریه است بلکه

در ابزار بسیار مهم و کار آمد اعم از ماهیتابه و گوشتکوب می باشد.

اونم فقط خانم ها طرز استفادش رو بلدن Wink Mr. Green

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 25 اردیبهشت 1386 - 12:48    
shoiichi
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

blank.gif

sistemprof عزيز خيلي مطالب خوبي رو يادآور شديد ولي با ازجازه شما بايد بگم اين 30 درصدي كه فرموديد فكر مي كنم خيلي كم تر از اين حرفها باشه
خوب تا اينجاي بحث مشخص شد كه همه با حرف خدا موافقند و مهريه رو براي زن حق مسلم مي دونن مثل انرژي هسته اي خنده به تمام معنا
ولي موضوع مقدار اونه اگه مي شه از اين به بعد رو تعداد سكه و يا مقدار نسبت اون نظر بديد. يعني مثلا يكي كه كارمنده و 200 هزار تومن Crying or Very sad حقوق مي گيره چقدر منصفانه است كه مهريه بده يا اون كه كارخونه داره و ماهي بالاي 10 - 15 ميليون در امد داره چقدر بايد مهر بده؟ خنده به تمام معنا
من كه مي گم مهر كم بزرگي زن رو مي رسونه يعني اثبات مي كنه زن مي تونه شوهر داري كنه و كاري كنه كه شوهرش نه از ترس مهريه و عواقبش Twisted Evil بلكه بخاطر خود زن و عشق و احترام به اون به زندگي با اون ادامه بده.
منتظر نظرات خوبتون هستم Razz

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 25 اردیبهشت 1386 - 13:15    
chaser

iran.gif

shoiichi نوشته است:
sistemprof بايدمن كه مي گم مهر كم بزرگي زن رو مي رسونه يعني اثبات مي كنه زن مي تونه شوهر داري كنه و كاري كنه كه شوهرش نه از ترس مهريه و عواقبش Twisted Evil بلكه بخاطر خود زن و عشق و احترام به اون به زندگي با اون ادامه بده.

ببخشید یعنی چیییییییییییییییییی؟ Rolling Eyes
راه های دیگه ای هم برای اثبات این موضوع هست. حتما باید مهریه کم بشه . خانوم ها عزتشون زیاد بشه. Mad

میشه بگید آقایون چطوری می تونن عزت وبزرگی خودشون رو نشون بدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 25 اردیبهشت 1386 - 14:31    
shoiichi
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

blank.gif

chaser نوشته است:
shoiichi نوشته است:
sistemprof بايدمن كه مي گم مهر كم بزرگي زن رو مي رسونه يعني اثبات مي كنه زن مي تونه شوهر داري كنه و كاري كنه كه شوهرش نه از ترس مهريه و عواقبش Twisted Evil بلكه بخاطر خود زن و عشق و احترام به اون به زندگي با اون ادامه بده.

ببخشید یعنی چیییییییییییییییییی؟ Rolling Eyes
راه های دیگه ای هم برای اثبات این موضوع هست. حتما باید مهریه کم بشه . خانوم ها عزتشون زیاد بشه. Mad

میشه بگید آقایون چطوری می تونن عزت وبزرگی خودشون رو نشون بدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
chaser عزيز ناراحت نشو لطفا Razz

منظور من اينه كه خيلي از خانمها با يك شاخه گل رفتن خونه شوهر و با صد شاخه گل خارج شدن Razz بعضي از خانمها هم با صد شاخه گل رفتن خونه شوهر و با يك شاخه گل هم خارج نشدن Twisted Evil . خلاصه اينكه يه زن خوب بدون اهرم مهريه سنگين مي تونه زندگي رو براي شوهرش بهشت كنه Razz و برعكس Confused .

مردها هم كه بحضورتون عارضم خوب گفتن نداره همشون گلن خنده به تمام معنا البته بجز بعضي هاشون كه خلن . خنده به تمام معنا

گذشته از شوخي خوب مرد خوب هم با مهربونيش و رعايت حقوق همسرش و دادن اين احساس و اطمينان به همسرش كه يك تكيه گاه خوب براي اون مي تونه باشه مي تونه عزت و بزرگي خودش رو ثابت كنه . مي دونيد كه خانمها يگانگي در خانه و مورد توجه بودن براشون خيلي اهميت داره و اين وظيفه مرد كه اين ها رو به اون هديه كنه . Wink

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

رفتن به صفحه قبلی  1, 2, 3  بعدی
صفحه 2 از 3

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند