كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> فروم‌بلاگ‌هاي اعضا -> فروم‌بلاگ glasy_heart
پاسخ دادن به این موضوع رفتن به صفحه قبلی  1, 2
چرا دید ما ایرانی ها نسبت به دوستی دختر و پسر منفی هست؟
پست تاریخ: دوشنبه 12 اردیبهشت 1390 - 13:07    
glasy_heart
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 12 آذر 1389
blank.gif

امتياز: 1928

عنوان: پاسخ به «چرا دید ما ایرانی ها نسبت به دوستی دختر و پسر منفی هست؟» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

من فکر میکنم یه عشق پاک هیچ وقت به سرانجام نمیرسه ،منظور من از سرانجام شروع زندگیه عشق , فقط یه نشوته ایه از طرف خدا واسه فهموندن یه چیزایی به آدم البته نه هر آدمی .جزء در موارد خاص .

همون طور که شما گفتین آقایون بیشتر در معرض خطر هستند اما خانم ها هم به همون اندازه معذب هستن.

اگه یه آقا با دیدن صورت آرایش کرده تحریک میشه خانم ها نباید آرایش کنند ،به هر دلیلی.منظورم اینه که اگه یه خانم برحسب عادت یا علاقه و سرگرمی اینکارو میکنه باید به خاطر منفعت آقایون دست از اون کار بکشه ,و خیلی از موارد دیگر که مطئنم مادخترا خیلی ساده از کنارش رد میشیم و برای آقایون خطرناک بوده و هست.

یه سوال!؟ خنده چه تاثیری داره؟اونم مشکل زاست؟
مگه اسلام توصیه نکرده که بهتره در جامعه با روی باز باشیم خنده رو باشیم ؟یعنی اونم گناه داره؟یا شرایط جامعه امروزی این قانون رو گذاشته,اصلا اسلام خنده رو تا چه حد توصیه میکنه.

قبول این شرایط سخته اما واقعیت همینه و نمیشه کاریش کرد . کاش اینطوری نبود ,کاش رابطه عاطفی بین آدما,دید قشنگشون به هم, با مسائل جنسی , پوچ و زودگذر اشباه گرفته نمیشد. Crying or Very sad

مفهوم غرقه سازی در این مورد چه نقشی داره؟من شنیدم خونواده ها سعی میکنن بچه هاشون رو از نظر جنسی آگاه کنند بهشون سخت نگیرند حالا با روشهای مختلفی مثل ماهواره آزاد گذاشتنشون و...دلیلشون برای اینکار اینه که نمیخوایم بچه هامون عقده ای بشن نمیخوایم به بیرون پناه ببرند اما من فکر میکنم روش درستی نیست خب مسلما گناه صورت میگیره و اصلا ممکنه اثر برعکسی بجا بگذاره .

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست:

پست تاریخ: دوشنبه 12 اردیبهشت 1390 - 15:20    
sistemprof
عضو گروه مديريت آفتابگردان

عضو شده در: 3 بهمن 1384
blank.gif

امتياز: 8562

عنوان: پاسخ به «چرا دید ما ایرانی ها نسبت به دوستی دختر و پسر منفی هست؟» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

حميد جان

شما از يك آزادي روابط صحبت كردين كه ممكنه به مسايل جانبي كشيده بشه . بله اين درسته كه زناني كه راحت با مردان برخورد ميكنند در معرض خطر بيشتري هستند.

هر دوستي الزاما" نبايد به ازدواج ختم بشه . اين مطلبي است كه تقريبا " جا افتاده و طبق يك قانون نانوشته تقريبا " هم هيچ پسري با دوست دخترش ازدواج نميكنه ! پس دختر ها به گوش و به هوش باشند ! يعني اگر كس اين قانون را بداند بايد بفهمد كه نتيجه اكثر دوستي ها چيست !(و اين يعني آگاهي اي كه من درباره اش صحبت كردم)

از اون قسمت آخر نتيجه گيريت هم خيلي خوشم اومد .ولي خيلي ايدآليستيه . خودت ميدوني كه انسان يك طبيعت چندگانه داره . معصوم كه نيستيم بتونيم همه كارها را مو به مو انجام بدهيم . با سعي و خطا متوجه مي شويم كه كدام درسته و كدام نادرست . جالب اين كه هر كدوممون خودمون دوست داريم انجامش بدهيم و فكر ميكنيم براي ديگران ايراد داشته و براي ما درسته !
البته فرهنگ غالب بر جامعه يك سري تعاريف رو ممكنه عوض كنه . مثل همين مسلموني كه داريم كه خيلي چيزاش مشخصه و بارها تكرار شده و همه هم مي دونند ولي پاي عمل واقعي كه پيش مياد خيلي ها خارج مي زنند.

از سوال اصلي پرت شديم سوال اين بود چرا ديد جامعه ما نسبت به دوستی دختر و پسر منفيه ؟ .

فكر كنم اگر كمي درباره فرهنگ هاي ملل و تمدنها مطالعه كنيم جوابمون رو بتونيم بگيريم .

سالها فرهنگ كشور ما اين غالب بوده كه جنس مونث به نوعي ضعيف تر است به لحاظ قدرت بدني و احساساتي تر است و نمي تواند منطقي فكر كنه و بنابراين بايد اور از خطرات حفظ كرد و برايش تصميم گرفت . كه تا همين چند سال پيش اين موضوع اجرا مي شد و شايد هم هنوز بعضي جاها انجام بشه .
اما با افزايش سطح دانش جامعه و افزايش سطح توقعات افراد كه باعث غرور وبرتري افراد ميشد ديگر تعاريف فرهنگ قديم كه جوابگوي نسل جديد نبود و عناصر معنويت كم كم كم رنگ مي شد.
عنصر باارزش مذهب كه با كم دانشي وسطحي نگري به فرهنگ قديم پيوسته بود و برداشتهاي سليقه اي آن تيشه به ريشه اعتقادات بسياري زده بود . در يك قسمت از كشور روابط بين پسر و دختر محكوم به مرگ بود و در جاي ديگري اهميت چنداني نداشت .اين ديدگاه هنوز هم ادامه دارد و تعريف جامعي از آن به طور استاندارد ارائه نشده است .
در ابتداي انقلاب سعي شد كه مذهب را به عنوان فرهنگ جامع تعريف كنند و چندين سال هم براي آن زحمات بسياري كشيده شد كه متاسفانه با بعضي افراطي گري ها به بي راهه كشيده شد. يعني نسل امروز بيشتر ديدگاه مادي گرايي دارد و به خود بيشتر مي انديشد كه از زندگي لذت ببرد نه اينكه چندين سال زجر بكشد و به رضاي الهي راضي باشد.

حالا ما در حال عبور از اين دوران هستيم و بحث هايي نظير اين را شاهد هستيم كه متاسفانه جواب مشخصي براي آن نيست . راه حل هايي مي دهيم كه مي دانيم كاربرد زيادي ندارد چون افراد را دچار چندگانگي شخصيت كرده ايم . از راستي حرف مي زنيم و خودمان در خفا آن كار ديگر ميكنيم . از معنويت صحبت ميكنيم ولي پاي عمل معنويات رو ناديده ميگيريم . شايد هنوز به اون رشدي كه لازمه نرسيديم .

glosery_heart
در مورد عشق پاك صحبت كردين . فكر ميكنم قبلا " هم بحثش رو داشتيم . اين مورد خيلي به سن و سال ارتباط داره . كاشكي بتونين با يك خانمي كه چند سال بزرگتر از شماست صحبت كنيد . با كسي كه اين دوره را پشت سر گذاشته خيلي خوب ميتونه راهنماييتون كنه .

فقط سربسته ميگم اين چيزيي كه بهش عشق ميگن يك جور احساس زودگذره . زود يعني ممكنه چند سال هم طول بكشه بعد از رسيدن به او و ديدن چيزهايي كه قبلا " از طرف نديده ايد عادي ميشه و بعضي وقتها هم به نفرت تبديل ميشه .
پيشنهاد ميكنم داستان اين وبلاگ رو بخونين :

http://halalatnemikonam.blogfa.com/8901.aspx

داستان واقعي دختري است كه عاشق يكي از همكلاسياش ميشه . با خود اون دختره هم ميتونين حرف بزنين .
موفق باشيد

Wink

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: دوشنبه 12 اردیبهشت 1390 - 22:00    
glasy_heart
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 12 آذر 1389
blank.gif

امتياز: 1928

سلام و ممنون از همه ی کسایی که اومدن و نظرای مفیدشون و ذکر کردن ,یه کم داریم از قضیه پرت میشیم اما برای رفع بعضی ابهامات بد نیست،این سوال از جمله سوالاتی است که که در عین پر جوابی بی جوابه.

sistemprof عزیز،
من نوشته های اون وبلاگ رو تماما مطالعه کردم ،این دوستمون ناراحت بود از اینکه خیلی ها بدون مطالعه دقیق مطالب به اظهار نظر می پردازند, این رو در دفاعیش خوندم.گفته های ایشون برای من غریبه نبود, من پای درد و دل افراد زیادی نشستم که شکستی فراتر از این دوستمون خوردن .

منظور من از عشق پاک این نبود که طرف ما لیاقت معشوقه شدن رو داره ,نیازی نیست دوطرفه به موضوع نگاه کنیم, لااقل در این مورد.عشق اگر پاک باشه فقط یکبار اتفاق می افته و مطمئن باشید اونیکه در عمق ماجرا شکست میخوره شما نیستین ،حتما شنیده اید که خدا کارهاشو از طریق واسطه ها انجام میده ,میخوام بگم گاهی اوقات عشق زمینی پلی است به عشق بی انتها ,عوض ضربه ای که در این مسیر میخوریم به خیلی چیزهای بهتر میرسیم و از نظر معنوی رشد میکنیم,اینم یه جور کسب تجربس که نصیب هر آدمی نمیشه.

بهتره که واسطه ها رو کنار بگذاریم تا به واسطه خودش به خودش برسیم و بعد از خدا عاشق کسی باشیم که سر سفره ی عقد کنارمون نشسته ,همین.

با نظرتون موافقم,دخترا بدونید :آغاز دلبستن آغاز دل کندنه.هیچ پسری با دوست دخترش ازدواج نمیکنه و اگرم کنه احتمال اینکه پای آبرو و عذاب وجدان در میون باشه زیاده,و چیزی که در نهایت اتفاق می افته یه زندگیه خشکه که همه ی احساستون قبل از شروعش خرج شده.

با اجازه

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 13 اردیبهشت 1390 - 21:14    
kahroba
مدیر انجمن دانشجویی
مدیر انجمن دانشجویی

عضو شده در: 3 شهریور 1389
blank.gif

امتياز: 1228

سلام؛
اصلاً فرض كنيد اسلام نبود، خب...
هر آدمي اين عقل را داره كه بدونه وقتي دو نفر از جنس مخالف با هم صحبت مي‌كنند، خب اين واضحه، كه كم كم صحبت‌هاشون اگه هر روز بيش‌تر از ديروز بشه، شكل منفي به خودش مي‌گيره، و اينكه اگر اولش هم مثلاً آقا پسر اظهار محبت كنه و دختر خانم اولش از اون بيزار باشه، انقدر اين آقا رو مخ طرف مقابلش كار مي‌كنه كه مسلماً و طبيعتاً (و واقعاً اين طبيعيه!) اين دختر، عاشق آقا پسرِ قصه‌ي ما مي‌شه!!
پس به اين خاطره كه ديدِ ما ايراني‌ها منفي است. اصلاً من اين جمله‌ي (ديدِ ما ايراني‌ها!) را قبول ندارم. چرا؟
چون هر كسي اگر به فكرش رجوع كنه، خب متوجه مي‌شه كه اين چيزها عاقبتي در پيش نداره.
مثلاً جمله‌اي را كه آقا Hamid نوشتن:

نقل قول:
اگر مجرد بودید و چنین روابطی داشتید و بعد منتهی به ازدواج شد، به نظر می‌رسه مشکلی نیست»« بالاخره هر ازدواجی با همین روابط شروع می‌شه... به این می‌گن جفت‌یابی.

Wink
من نمي‌دونم چرا ايشون گفتن: بالاخره هر ازدواجي با همين روابط شروع مي‌شه!
حالا چرا بالاخره؟؟؟!!!! Embarassed
من نمي‌خوام خيلي وارد حاشيه بشم و نكته‌سنجي كنم.
اما تصور كنيد: دو نفر اولش با هم به صورت يك دوست رابطه دارن؛ خب!
حالا اين رابطه‌شون به ازدواج منتهي بشه،
حالا به نظرتون تو زندگي، پسر به دختر هميشه گير نميده! نمي‌گه؟ كجا بودي؟ همه چيز را براي دختر محدود نمي‌كنه؟
اصلاً احتمال زياده كه بهش بگه: تو كه تو اون دوران دوستي، با من دوست بودي! احتمالش هست كه حالا هم در زندگي متأهلي با كس ديگه‌اي دوست بشي.!
من به هر حال دارم تو جامعه زندگي مي‌كنم و مي‌بينم كه: معمولاً كه نه! اما اكثراً خانم‌ها به كارهاي تكراري خيلي علاقمندند!
من در دوران دانشجويي، واقعاً وقتي اون صحنه را ديدم، هيچ وقت فراموش نمي‌كنم!
فكرشو كنيد: يك آقا و يك خانم (البته مجرد!) چيك تو چيك دارن با هم حرف مي‌زنن Shocked ! (آن هم در مكان عمومي!!)البته مطمئن بودم اين دو نفر هيچ نسبتي با هم ندارند! فقط اين نيست... گفتنش مي‌دونم در اين تاپيك جايز نيست. بنابراين چيزي نمي‌گم: چون متأسفانه در زندگي روزمره‌ي ما، اين چيزها شكل عادي به خودش گرفته Surprised .
وقتي يك خانم دوست اولي را كه باهاش دوست بوده، و حالا زده زير همه چيز!!! اون دختر خانم اولش شايد احساساتش جريحه‌دار بشه و اين طبيعيه! اما بعدش دوباره و دوباره دست به همون كار مي‌زنه و يه جورايي به اين كار عادت مي‌كنه و دوستي ديگه پيدا مي‌كنه كه از حالت بدي كه قبلا داشته دربياد!
من وقتي چنين كسايي را مي‌بينم: واقعاً دلم مي‌سوزه! هميشه با خودم مي‌گه: آخه آدم مگه چقدر بايد اشتباه كنه، كه درس عبرت بگيره! چقدر مگه (مخصوصا خانم) مي‌تونه تحمل داشته باشه، كه حاضره به خاطره چند دقيقه لذت كاذب و بيخود، اعصاب و فكر و از همه مهم‌تر روحش را به هم بريزه!
باور كنيد:هركسي عاقل باشه، هركسي فقط يك ساعت، فقط يك ساعت، با خودش فكر كنه بگه:‌آيا من اين كاري را كه دارم انجام ميدم اصلاً عاقبت خوشايندي داره يا نه؟ بعد تصميمشو بگيره.
اگر دوستي هم صورت گرفت و به ازدواج ختم شد، من مطمئنم كه در زندگي، تنها كسي كه بيش ترين ضربه را مي‌خوره، خانم هست، اين خانمه كه همش خودشا به خاطر دوستي گذشته‌ش سرزنش مي‌كنه. مي‌دونيد چرا؟
چون، به هر حال، بلاخره، به يه صورتي وقتي بين اين دو تا، دعوايي (حتي كوچيك!) صورت بگيره، اين پسره كه دختر را آزار ميده و گذشته را به خاطرش مياره...
دختر بيچاره هم اين وسط، نه راه پس داره، نه راه پيش.
هميشه (مخصوصا در اين روزگار تكنولوژي، كه ما هر چه مي‌كشيم، به خاطر همين اينترنت و چت كردن‌هاي روزانه‌مان با افراد مختلف هست، كه خود بحثي فرّار دارد!) بايد حواسمان را جمع كنيم، هميشه بايد تيز بود، هميشه بايد انقدر حرفه‌اي بتوانيم با جنس مخالف صحبت كنيم، كه او قصد اذيت كردن يا گذراندن وقت با طرف مقابل و خوش‌گذراني را نداشته باشد. (مخصوصا خانم‌ها)
راستش نمي‌خواستم در اين تاپيك‌هاي مربوط به دختر و پسر، نظري بدم، چون احساس مي‌كردم، هركسي به هر حال نظر خودش را دارد Razz !
حرف آخرم اينه كه: در اين دنياي 2011 و در آينده (كه تكنولوژي بيش‌تر پيشرفت مي‌كنه!) هر چيزي ارزش تجربه كردن را نداره!! به هر حال بايد مقاوم بود و اين مقاومت را براي خودمان به عنوان يك دستور قرار بديم كه داريم براي خودمان انجام مي‌ديم و بهش عمل مي‌كنيم. چون واقعاً مؤثره.
ممنون Wink

تشکرها از این پست: 2020 (سه‌شنبه 13 اردیبهشت 1390 - 22:25) sistemprof (چهار‌شنبه 14 اردیبهشت 1390 - 07:50)

پست تاریخ: چهار‌شنبه 14 اردیبهشت 1390 - 08:03    
sistemprof

blank.gif

kahroba, عزيز با ديدگاه شما كاملا موافقم . ولي شرايط زندگي براي همه انسانها يكسان نيست . بعضي ها به خاطر كمبودهاي عاطفي و يا مشكلات روانشناسي كه سالها نهفته مونده جذب اين نوع دوستي ها ميشوند .
پسر و دختر فرقي نميكنه . يه مقاله اي مي خوندم نوشته بود اگر بچه ها در سنين كودكي به ميزان كافي در آغوش مادر گرفته نشوند و يا وقتي قهر ميكنند برخورد نامناسبي باهاشون بشه ممكنه در بزرگسالي كمبود هاي دوران بچه گيشون رو در جنس مخالف جستجو كنند .البته هنوز نظريه است نمي دونم اثبات شده يا نه ! منظورم اينه كه همه چيز در كنترل طرف نيست .

glasy_heart, عزيز
خنده همينطوري اشكال نداره ولي شما چون افكار ديگران را نميتوني متوجه بشي و بعضي ها در دلشون به تعبير قرآن مريض هستند ممكنه سو برداشت بشه . از طرفي هم خيلي عبوس و جدي باشي ممكنه به اينكه خودشو داره مي گيره متهم بشي .
به هرحال من عقيده دارم فرهنگ جايي كه زندگي ميكنيد و اجتماع بعضي احكام را ممكنه تحت شعاع قرا بده . از همه اينها گذشته فكر كنم خودت بهتر مي دوني كه درست چيه و نادرست كدومه !

Cool

تشکرها از این پست: kahroba (چهار‌شنبه 14 اردیبهشت 1390 - 11:08)

پست تاریخ: چهار‌شنبه 14 اردیبهشت 1390 - 09:38    
Nastarin
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 14 اردیبهشت 1390

blank.gif

امتياز: 72

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

دوست عزيز sisterumprofum

با سلام خدمتتون عرض شود كه اين رسم در گذشته وجود داشته و اصلا شوخي بردار هم نيست. خيلي از اروپايي ها امروزه راجع به اش دوست ندارن حرف بزنند وگرنه برين با پير مردهاي قديمي شون حرف بزنيد تا براتون بهتر توضيح بدن. خود پيراشون برام تعريف كردن. اگر چه امروزه اين رسم ها ورچيده شده و تو متن نوشته هاشون به ايماء و اشاره به ان مي پردازن. وجود اينواقعه تاريخي رو در تاريخ اروپا نميشه انكار كرد. امروزه در فيلم هاي هاليود هم ميتونيد ببينيد كه پدر دست دخترش عروس خانوم رو مي گيره و به محراب كليسا ميبره و به دست داماد ميده...... تا مراسم عقد انجام بشه..... . اين چيزا كه تو فيلماشون هر كي ميتونه ببينه. در متن هاي خارجي به رسم تكزانيشه عروسي فلينتن هم اشاراتي شده.

اينم يك متن در مورد عروسي فلينتن كه تو اينترنت ميشه خوندش.

Es gibt die so genannte Flintenhochzeiten, bei denen der Mann von dem Vater der Braut zur Hochzeit gezwungen wird, indem dieser ihm mit seinem Erbstück aus dem 2. Weltkrieg vor den Trau(er)altar zwingt. Sollte der Mann sich weigern, die Braut zu heiraten, so wird der Mann entweder erschossen......

ترجمه

عروسي فلينتن يك نوع عروسي بوده كه به عروسي طپانچه معروف بوده. در ان پدر زن آينده داماد ( خطا كار) را با طپانچه اي( كه از اشياء موروثي دوره جنگ جهاني دوم اش بوده) به كليسا ميبرده و او را مجبور به ازدواج با دخترش مي كرده، اگر داماد اينده سرپيچي مي كرد كشته مي شده .....

کد:
http://www.stupidedia.org/stupi/Hochzeit

تشکرها از این پست: Hamid (چهار‌شنبه 14 اردیبهشت 1390 - 20:58)

پست تاریخ: چهار‌شنبه 14 اردیبهشت 1390 - 10:27    
sistemprof

blank.gif

Nastarin, عزيز سلام
از اينكه به جمع ما پيوسته اين خيلي خوشحالم . ورودتون رو به فال نيك ميگيرم و اميدوارم چيزهاي زيادي از شما ياد بگيريم .

اينكه اين مورد يك جايي اتفاق افتاده خب بله مثل خيلي چيزهاي ديگه . ولي من ميگم نبايد مسئله امروز رو با يك رسم قديمي يا حتي جديد يك جايي مقايسه كرد و نتيجه گرفت كه اسلام خوبه ! توي قبايل آفريقايي هم خيلي رسمها هست كه گفتنش اينجا صحيح نيست ! اسلام به راحتي ميتونه از خودش دفاع كنه و نيازي به حقانيتش با اين جور مقايسه ها نيست .

از اطلاع رسانيتون ممنون -مطالب خوبي نوشتين بنده استفاده كردم .

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: چهار‌شنبه 14 اردیبهشت 1390 - 11:36    
Nastarin
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 14 اردیبهشت 1390

blank.gif

امتياز: 72

با تشكر از شما دوست عزيز sisterumprofum

هدف ازبيان تجارب ملل ديگر و ناكامي هايي كه داشته و دارند به اين علته كه ما اون اشتباهات رو به فرم هاي جورواجور تكرار نكنيم و دچار مصائب و دردها نشيم و به ته دره سر نخوريم و اسيب نبينيم. وگرنه رفتن و صدمه ديدن بعد برگشتن هزينه هاي زيادي داره. هركس خودش خوب بايد بدونه ايا حاضره اين درد و صدمه ها رو شخصا تجربه كنه. نيازهاي طبيعي جامعه رو نبايد انكار كرد بلكه برعكس خيلي هم عاقلانه به شون پرداخت. اگه يك نكاتي اينجوري رو بيان ميكنم، به اين خاطره ببينيد جوامع ديگه هم اين مشكلات رو داشتن و حالا بيايم ببينيم ايا اونا با روشهايي كه بكار بردن تونستن مشكشون رو كوچكتر كنند و يا حل كنن يا نه؟ بعد ببينيم ما با توجه به پشتوانه هاي فرهنگي چه امكانات بهتري داريم و اونا رو كشفشون كنيم. ريشه خانواده در ايران خيلي قديمه و هر چي ما داريم از صفا و محبت خانواده هاست. امروز تو دنيا در بسيار ي كشورهاي مدرن داره اساس خانواده با همه اقدامات دولتي بشكل اتمي از هم پاشيده ميشه و عواطف و همبستگي ها از هم پاره و ضعيف تر ميشن. وقتي خانواده سر جاش نباشه . جامعه هم بيمار ميشه. اولين علائم جوامع بيمار ظاهر ميشه و اون اينه كه جرايم بيشتر و شدير تر ميشه و سطح امنيت جامعه نزول ميكنه.

چون هر سوغاتي كه از غرب ميرسه بدون دقت زياد فوري تقليد و مصرف ميشه. اين درد رو جلال ال احمد در گذشته تو كتابهاش تا وقتي ان مرحوم زنده بود با امكانات محدود اون دوره زمونه يك مقدار به اش پرداخته بود و اولين الفبا رو ايشون بشكل ساده بيان كردن. اگه عمرش بيشتر بود زنده مي مومند ميتونست اين بيماري غرب زدگي رو با ابعاد وسيع تربشكافه. عبرت از تاريخ جوامع اينه ما راه خودمون رو بريم و از تجارب تاريخ درس بگيريم. حفظ قوام خانواده تو ايران مقدسه. همه اين گفتگو و بحث ها هم واسه اينه كمك بشه خانواده ايراني به بهترين شكل رشد كنه و به همه نيازهاش به شكل مثبت دست پيدا كنه. دخترها و پسرها به خوشي به خونه بخت برن و همسران با رضايت و خوشي سر رو بالش بزارن و بچه هاي پاك و دانا و خوش قلبي تربيت بشن. جامعه هم به بهترين شكل به فعاليت هاي لازمه زندگي بپردازه.

از اون زمون ( زمان جلال ) تا بحال متاسفانه تحقيقات عميق همه جانبه معقول جامعه شناسي و روانشناسي در مورد بيماري غرب زدگي خيلي عالي انجام نشده و به كار علمي بيشتر نياز داره. فرهنگ ما توان و ظرفيت اينو داره خودش مبتكر و خلاق باشه و راه حل هاي حياتي و بدرد بخور رو خلق كنه.

اولين هدف هم شناخت رو دررو اين كشورهاست زيرا با تشريح واقعيات تازه ميشه يك تصوير طبيعي از اونا و تاريخشون بدست اورد بعدش به نقد نشست و خود بخود ديد چي خوبه چي بده. اگه واقعا همه روش هاشون جوابگو بود مي بايد طبيب خود مي بودن و سر خود درمان كردندي..... با اينهمه بحران اجتماعي و خانوادگي نهفته رو برو نميشدن و با دنياي بيرون يعني جهان سوم يك رابطه صلح اميز و دوستانه و انساني خلق مي كردن. خوب امروز وقتي مي بينيم همه كشورهاي بدبخت و بيچاره جهان سومي تو جنگ و تخريب غرق اند و دارند از بين ميرن نبايد بدونيم يك جاي قضيه مي لنگه؟ ايا با صلح و دوستي بهتر نميشه زندگي كرد ؟ جنگ و خشونت كجاش خوبه . نقد من اينه همه اين پشرفت هاشون چرا به صلح جهاني تا حالا كمكي نكردن . مگه درخت رو از ميوه اش نبايد تشخيص داد؟ علم ثابت كرده خشونت غير انساني ترين روش زندگي و بربريت محضه و حجم مشكلات رو بيشتر و دنيا رو بي نظم و شلخته تر مي كنه و بدبختي ها رو بيشتر و بيشتر ميكنه. انتقاد من هم به گسترش روش داروينسم تو دنياس كه قرباني اون كشورهاي جهان سومه.

نسل هاي اينده دچار بيماري هاي رواني و جسمي بيشتر ميشن و به جهان اسيب هاي شديد تر وارد ميشه. ما هم جزيي از اين جهان هستيم و دوست داريم تو صلح زندگي كنيم.

اين شناخت و بررسي و بحث ها براي اينه راه خودمون رو پيدا كنيم و بريم و از تجارب مثبت علمي دنيا هم بهره مند بشيم. البته ايده ال زيادن ولي نبايد از يك گوشه اي براي بهتر شدن زندگي قدم برداريم؟ از سمت بودن به سمت شدن مثبت و رضايت بخش حركت كنيم. اين راه هم با شناخت مشكلات شروع ميشه. با تشريح اونا افكار تازه و بدرد بخور زائيده ميشه.
ممنونم از نوشته تون

تشکرها از این پست: Hamid (چهار‌شنبه 14 اردیبهشت 1390 - 20:58)

پست تاریخ: چهار‌شنبه 14 اردیبهشت 1390 - 14:39    
sistemprof

blank.gif

Nastarin, عزيز
حرفاتون در كل درسته و با اونا موافقم. ولي همه چيز غرب هم بد نيست . در اين مورد خاص كمبود آموزشهاي لازم درباره جنس مخالف و ازدواج توي خانواده هاي ايراني بيداد ميكنه . به عقيده من كه بايد از دوران كودكي شروع بشه و تا بزرگسالي مشكلات مثل الان فوران نكنه .اين براي نسلي كه هنوز پا نگرفته ميتونه مثبت باشه ولي جوابگوي جواني كه به حد انفجار رسيده نيست .

تاكيد بر ارزشها و معنويات بسيار راه كار خوبيه ولي براي كسي كه زمينه اش را داشته باشه جواب مي دهد.
همينطوري كه ميدونيد تكرار بيش از حد اين مسايل باعث عادي شدن و كم ارزش شدن آن در نظر مردم شده و متاسفانه بعضي دنبال روشهاي ديگر مي گردند . فراگير شدن عرفانهاي غيرخدايي كه اخيرا" مد شده نشاندهنده اين است كه مسئولين مربوطه نتوانسته اند به خوبي از عهده وظيفه خطير خود برايند . هر چند كه هر فرقه اي ممكن است براي خود سهمي از مردم را پيدا كند ولي نبايد به اين گستردگي كه شاهدش هستيم باشد.

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

رفتن به صفحه قبلی  1, 2
صفحه 2 از 2

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند