كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> مسائل عمومي مربوط به گرافيك دوبعدي
پاسخ دادن به این موضوع
.::همه ی راه های نوشتن با خط «نستعلیق»::.
پست تاریخ: چهار‌شنبه 3 شهریور 1389 - 15:18    
meh_ham
مدير انجمن فتوشاپ
مدير انجمن فتوشاپ

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1387
iran.gif

امتياز: 2040

عنوان: .::همه ی راه های نوشتن با خط «نستعلیق»::. خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

بسياري از كاربران و حتي گرافيست ها براي به كار بردن خط هاي نستعليق و ثلث و ... مشكل دارند اگر هم به هدف خود می رسند با هزار سختی و دردسر است.
اخيرا هم كه خط زيباي معلي به اين خطوط اضافه شده است و هر کاربری دوست دارد بعضا حداقل نوشته هایش را در آفیس با این خطوط زیبا بنویسد.
دیگر اهمیت آن برای گرافیست ها بماند. به همین خاطر در اینجا راه های رسیدن به این هدف(قدیمی و جدید) را بیان می کنم و انتخاب را به عهده ی خودتان می گذارم.

1) استفاده از برنامه ی «چلیپا» و «کلک»
این دو برنامه با اینکه قدیمی هستند ولی هنوز هم خیلی از افراد را به سمت خود می کشانند(البته به دلیل حرفه ای بودن فرد نه به خاطر حرفه ای بودن برنامه! Razz ).
بعد از پیدا کردن و نصب با دردسر این برنامه ها، در عوض کار با این برنامه ها آسان است ولی اصول اصلی یک برنامه ی نوشتاری را رعایت نمی کنند.
مثلا ممکن است متنی را که وقت گذاشته اید و با زحمت نوشته اید با یک اشتباه کوچک محو شود! و نتوانید آنرا را برگردانید و اصطلاحا Undo کنید. حق هم دارند چون قدیمی هستند.
برنامه ی کلک نسبت به چلیپا جدیدتر و پیشرفته تر است. در عکس زیر محیط کلک را می بینید.
این نرم افزار فونت های نستعلیق، شکسته، ثلث، نسخ و تحریری را در خود دارد.

.:دانلود نرم افزار کلک با حجم حدودا 10 مگابایت:.

2) استفاده از سایت های اینترنتی

مدتی است که سایت هایی برای نوشتن راحت و بی دردسر نستعلیق ایجاد شده اند که قابل تحسین هم هستند.
در اینجا تعدادی از این سایت ها را ذکر می کنیم و بقیه ی کار با شما... امتحان آن ها مجانی است! فقط نکاتی را که باید در نظر بگیرید این است که این سایت ها همیشه در دسترس نیستند و تعداد خطوط کمی را پشتیبانی می کنند.

سایت «نستعلیق آنلاین» : نستعليق آنلاين سايتي است براي گسترش استفاده از خط زيباي نستعليق.
با استفاده از اين سايت به راحتي بدون نياز به استفاده از سيستم عامل فارسي،كيبورد فارسي و يا نصب هيچگونه فونت خاصي با بالاترين سرعت متون خود را به نستعليق،ثلث و يا دستخط نوشته و آن را به صورت تصوير با كيفيت بالا و بافرمت PNG و يا با فرمت معمول JPEG دريافت نماييد.
بقیه ی خصوصیات را خودتان در سایت ببینید. این سایت قبلا هم در انجمن آفتابگردان توسط sistemprof عزیز معرفی شده است.
کد:
http://www.nastaliqonline.ir

سایت «تحریرگر» : بسته نرم افزاری برخط و رایگان تحریرگر، امکان این را به شما می دهد که به سادگی بتوانید فرم های تبریک، لوح و سایر متون فارسی را به نستعلیق آنلاین بنویسید. شما می توانید با انتخاب طرح قاب برای حاشیه، به زیبایی و جذابیت متن نستعلیق خود بیفزایید. خروجی این بسته ی نرم افزاری تصویر با فرمت JPEG و با کیفیت 300dpi است.
کد:
http://www.tahrirgar.com/

3) استفاده از فونت «Iran Nastaliq»

این فونت توسط شورای عالی اطلاع رسانی تهیه شده است که به راحتی در تمام برنامه ها و نرم افزار هایی که از یونیکد استفاده می کنند قابلیت بکارگیری و تایپ مستقیم نستعلیق را دارا می باشد.
قابل استفاده در برنامه هایی مانند : آفیس، کورل، فتوشاپ و .... فقط کافیست این فونت را به پوشه ی Fonts در Control Panel منتقل کنید. و بدون دردسر و بدون نیاز به استفاده از نرم افزار های فارسی نویس، خط نستعلیق را در برنامه مورد نظر خودتون استفاده کنید. البته موقع استفاده ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید که می توانید در همین جا مطرح کنید تا حل شود.
.:دانلود فونت ایران نستعلیق:.

4) استفاده از نرم افزار «میرعماد» :
آخرین راه که بهترین راه و پیشنهاد من به شما است، استفاده از نرم افزار میرعماد می باشد.
این نرم افزار که محصول شرکت مریم می باشد جدیدترین و عالی ترین نرم افزار در بحث خطاطی است و همچنین از پشتیبانی قوی شرکت سازنده برخوردار است.(برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت آن مراجعه کنید). متأسفانه این نرم افزار رایگان نیست و باید آن را تهیه کنید.
کد:

http://www.maryamsoft.com/Default.aspx?Page=Miremad

حتما می دانید که کرک این طور نرم افزار ها به سرعت در اینترنت پیدا می شود.
در مورد استفاده از آن فقط توجه شما را به عکس زیر که از قسمت پرسش و پاسخ سایت مریم گرفته شده است، جلب می کنم و نتیجه را به خود شما می سپارم...

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست: Gytyonline (چهار‌شنبه 3 شهریور 1389 - 18:52) sistemprof (شنبه 6 شهریور 1389 - 09:08)

پست تاریخ: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389 - 04:15    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: پاسخ به «.::همه ی راه های نوشتن با خط «نستعلیق»::.» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

سلام و بی‌نهایت ممنون.
اتفاقاً من شدیداً قصد داشتم نحوه‌ی آوردن شکسته نستعلیق به فتوشاپ رو توضیح بدم، اما لعنت به این وقت که این همه کمه!

meh_ham, جان،
شما وقتی توی کلک نوشتی، چطوری منتقل می‌کنی به فتوشاپ؟

تشکرها از این پست: meh_ham (پنج‌شنبه 4 شهریور 1389 - 23:24)

پست تاریخ: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389 - 09:49    
Gytyonline
مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

عضو شده در: 14 شهریور 1384
iran.gif

امتياز: 8184

عنوان: پاسخ به «.::همه ی راه های نوشتن با خط «نستعلیق»::.» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

سلام
به نظر من استفاده کردن از فونت ایران نستعلیق بهتر از همه راه های بالا هستش چون آسون ترین راه هستش البته اگر فتوشاپ روی سیستمت نصب باشه ، چون روی فتوشاپ me به خوبی کار می کنه . Embarassed

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389 - 23:22    
meh_ham
مدير انجمن فتوشاپ
مدير انجمن فتوشاپ

iran.gif

عنوان: پاسخ به «.::همه ی راه های نوشتن با خط «نستعلیق»::.» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

سلام
Hamid جان من از كلك استفاده نمي كنم. من با ميرعماد كار مي كنم. ولي راه هاي زيادي داره كه من 2 تا شو در زير ميارم:

1) با ذخيره كردن در قسمت save به صورت image كه فرمت هاي زيادي داره. البته اگه كار بكنه چون براي من كار نمي كنه.

2) با نصب پرينترهاي مجازي كه بتونن خروجي از كلك بگيرند. اگه خروجي برداري باشه كه چه بهتر.(راه پيشنهادي و تست شده)

و...

در مورد نظر Gytyonline هم فقط مي تونم نظر خودم رو به صورت زير اعلام كنم:

به نظر من افراد مختلف به صورت زير هستند:

كاربران مبتدي: اصلا نمي تونن با نستعليق كار كنند.
كاربران عادي: استفاده از روش هاي چليپا و كلك و شايد اينترنت و فونت ايران نستعليق.
فتوشاپ كاران نيمه حرفه اي: استفاده از نرم افزار ميرعماد.
گرافيست هاي حرفه اي: خودشان خطاط هستند.

ممنون. Wink

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389 - 23:39    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

سلام؛
بله، من کلاً از روش دوم استفاده می‌کنم.
سعی می‌کنم طی چند روز آینده (إن شاء الله) یک آموزش تصویری و توپ از این پروسه تهیه کنم. (البته به دانشجوهام توضیح دادم و قرار بود یکی‌شون بنویسه، اما اونا از من دودره‌بازترن Very Happy )

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: جمعه 5 شهریور 1389 - 01:16    
meh_ham
مدير انجمن فتوشاپ
مدير انجمن فتوشاپ

iran.gif

Hamid جان ببخشيد!
شما مي خواي براي كدوم نرم افزار آموزش بذاري؟
من Acrobat writer رو پيشنهاد مي كنم.
شما بهتر سراغ داريد؟
ممنون Wink

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: جمعه 5 شهریور 1389 - 14:24    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

من فقط پریمو رو پیشنهاد می‌کنم:
http://aftab.cc/modules.php?name=News&file=article&sid=869&mode=flat&order=0&thold=0

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

صفحه 1 از 1

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند