كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> علمي-آموزشي، اجتماعي، فرهنگي
پاسخ دادن به این موضوع
شاهچراغ نگین نیلوفری شیراز
پست تاریخ: چهار‌شنبه 5 فروردین 1388 - 12:46    
hoory
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 7 بهمن 1387
blank.gif

امتياز: 1238

عنوان: شاهچراغ نگین نیلوفری شیراز خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

I am from shiraz but i m sure All Iranians like this beautiful city and shah cheragh.Especialli in Nowrouz many people go there
شاهچراغ، نگين نيلوفري شيراز
جام جم آنلاين: استان فارس، استان گنبدهاي سر برافراشته و حريم حرم مطهر امامزادگان بسياري است که بقعه حضرت احمد بن موسي ( ع ) در شيراز مشهورترين آنهاست.
به گزارش واحد مرکزي خبر،‌ حضرت سيد امير احمد (ع) ملقب به شاهچراغ و سيدالسادات الاعاظم، فرزند بزرگوار حضرت امام موسي‌ بن جعفر (ع) و برادر حضرت امام رضا (ع) است.

در شرح بزرگواري اين امامزاده جليل‌القدر آورده‌اند: با شناختي که مردم از بزرگي، جلال و عبادات حضرتش داشتند پس از شهادت امام موسي کاظم (ع) به خدمتش آمدند تا به عنوان امام هشتم با وي بيعت کنند اما آن حضرت به آنان فرمود "پس از پدرم، برادرم امام رضا (ع) امام شيعيان و خليفه به حق خداست" .

آن گاه شيعيان در معيت حضرت احمد بن موسي به حضور مبارک امام رضا ( ع ) مشرف شدند و با وي بيعت کردند.

امام رضا (ع) نيز در حق برادرش دعا کردند و فرمودند: همچنانکه حق را پنهان و ضايع نگذاشتي، خداوند در دنيا و آخرت، تو را ضايع نگذارد.

حضرت احمد بن موسي (ع) در زمان خلافت مأمون عباسي بين سالهاي 198 تا 202 هجري قمري با جمعي از علويان و محبان اهل بيت به قصد ديدار برادرشان حضرت امام رضا (ع) از مدينه به طرف طوس حرکت کردند.

مأمون عباسي که از حرکت ايشان به قصد خراسان مطلع شده بود به عمال و حکام خود دستور داد هرکجا فرزندان پيامبر و بني‌ فاطمه را يافتند آنها را به شهادت برسانند.

سپاهيان مأمون عباسي در اطراف شيراز نزديکان و ياران آن حضرت را به شهادت رساندند و خود حضرت نيز در مقابله با سپاهيان مأمون بين سالهاي 203 تا 218 هجري قمري به شهادت رسيد که پيکر مطهرش در محل کنوني که معروف به شاهچراغ است، به خاک سپرده شد .

مرقد مطهر آن بزرگوار تا مدتها مخفي بود تا آن که در زمان سلطنت عضدالدوله ديلمي، مومنان در حوالي محل شهادت آن حضرت نوري را مشاهده مي کنند و موضوع را به اطلاع حاکم مي ‌رسانند.عضدالدوله پس از مشورت با علما دستور داد محل مزبور را شکافتند تا به لوحي از سنگ يشم رسيدند که بر آن نوشته بود السيد اميراحمد بن موسي الکاظم و چنين شد که حاکم دستور داد تا بنايي را بر مرقد مبارکش ميان سالهاي 338 تا 371 هجري قمري نصب کنند.

اکنون آرامگاه سيد اميراحمد بن موسي (ع) درمرکز شيراز قرار دارد و کنار اين مزار ميداني به نام احمدي ساخته شده است.

گنبد نيلوفري شاهچراغ به سبک بسيار زيبايي کاشي‌کاري شده و از فواصل بسيار زياد پيداست.

اين آرامگاه نزد شيرازي‌ها شکوه و قداست خاصي دارد و همواره زيارتگاه مومنان است.

درون حرم با آينه‌هاي ريز رنگين، به سبکي هنرمندانه، آينه ‌کاري شده و نماي اطراف آينه‌ها و کاشي‌ها با انواع خط‌وط زيباي فارسي و عربي تزيين شده است.

حياط حرم دو در اصلي ورودي دارد و در مرکز حياط، حوض بزرگ فواره‌ ‌داري ساخته شده است.

حرم مطهر شاهچراغ در سمت غرب حياط و حرم سيد ميرمحمد (ع) برادر حضرت سيد اميراحمد درسمت شمال شرقي حياط قرار دارد.

غير از دو در اصلي، دو در فرعي ديگر نيز وجود دارد که يکي به بازار حاجي‌ و ديگري به مسجد جامع عتيق باز مي‌شود.

نظرات خوانندگان (0 نظر)

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست:

پست تاریخ: چهار‌شنبه 5 فروردین 1388 - 13:54    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

ممنون.
من رو یاد پارسال، همین موقع انداختید!
عجب سفری داشتیم: قم، کاشان، اصفهان، شیراز، یزد Razz
عکس‌های اون سفر رو قبلاً در انجمن‌ها گذاشته بودم. یه گالری در پیکاسا از اون سفر دارم:
http://picasaweb.google.com/aftabgardan.cc/Nowruz1387
البته فکر می‌کنم موقعی که رفتیم شاهچراغ دوربین نبرده بودم و عکسی از اونجا ندارم.
اما هیچی باصفاتر از نماز جماعت مغرب و عشا خوندن در حیاط حرم نیست. Razz

جالب‌ترین خاطره من از شیراز، موقعی بود که با محمد (adame_haji) رفته بودیم شیراز.
هنوز چند ساعت از حضورمون نگذشته بود که بارانی بس شدید(!) باریدن گرفت...
ما خودمون رو توی بارون و در حالی که موش آبکشیده شده بودیم، رسوندیم به حافظیه.
گفتیم بذار زیر این ایستگاه اتوبوس بمونیم تا بارون بند بیاد، بعد می‌ریم همه جا رو می‌بینیم. Embarassed
چند دقیقه صبر کردیم، یه اتوبوس ایستاد،‌ یه آقای باکلاس پیاده شد. سریعاً آمد زیر سقف ایستگاه.
ما رو که دید، گفت: لابد وایستادید اینجا تا بارون بند بیاد، آره؟
گفتیم: آره دیگه، ایشا الله الان بند میاد، می‌ریم می‌گردیم Crying or Very sad
گفت: اگر قرار باشه تا آخر بارون این زیر بمونید، فکر کنم باید سه چهار روز اینجا باشید Shocked
گفت: مگه نشنیدید؟ توی شیراز یا بارون نمیاد، یا وقتی میاد، سه چهار روز پشت سر هم می‌باره
خلاصه، دیدیم فایده نداره، دربست گرفتیم تا ترمینال و در حالی که فقط دیشبش از سرما در شاهچراغ خوابیده بودیم و میدون کریم خان رو دیده بودیم، برگشتیم ساوه Embarassed

خاطره‌ای بود که فکر می‌کنم تا آخ رعمر یادمون نره. هم توی اصفهان پدرمون در اومد و هم توی شیراز. اما شیرینی سفر به همین چیزهاست Wink

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: چهار‌شنبه 5 فروردین 1388 - 15:15    
hoory
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

blank.gif

اقا حمید این که گفتید سفر با اغمال شاقه بود Razz
باید وقت گذاشت و شیراز زیبا را حسابی دید
باغ ارم باغ دلگشا باغ قوام و باغهای دیگر حافظیه سعدی.البته در بهار چتر فراموش نشود Wink

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: چهار‌شنبه 5 فروردین 1388 - 19:51    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

نه، خوب من نوروز 87 با خانواده اونجا آمدم و یک دل سیر از عزای شیراز در آوردم Razz Wink
اونی که گفتم، سه چهار سال پیس بود که با محمد آمده بودیم اونجا...

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: جمعه 7 فروردین 1388 - 00:28    
hoory
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

blank.gif

Thank God.Shiraz has a lot of beautiful places.I believe most of them realy deserve to be seen many times it is not because I am from shiraz ,The reason is only because they are so wonderful and nice

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

صفحه 1 از 1

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند