كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> علمي-آموزشي، اجتماعي، فرهنگي -> انجمن مذهبي
پاسخ دادن به این موضوع رفتن به صفحه قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی
چرا خوب حجاب می‌کنید؟ چرا بد حجاب می‌کنید؟ (لطفاً همه پاسخ دهند)
پست تاریخ: یکشنبه 3 مهر 1390 - 13:48    
chaser
مدیر انجمن زبان - مترجم سايت
مدیر انجمن زبان - مترجم سايت

عضو شده در: 29 فروردین 1386
iran.gif

امتياز: 7132

عنوان: پاسخ به «چرا خوب حجاب می‌کنید؟ چرا بد حجاب می‌کنید؟ (لطفاً همه پاسخ دهند)» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

Crying or Very sad
یک ساعت که دارم پستها رو میخونم. 1 ساعت دیگه هم با خودم کلنجار رفتم که آیا جواب بدم
یا ندم.
جواب میدم اما نمیخوام کسی جواب بده. جواب میدم چون بدونید اگه تا الان جوابی ندادم چون
چند روزی نبودم. نه اینکه از پاسخ دادن بترسم یا جا بزنم.

پاسخ میدم چون برای تک تک نظراتتون احترام قائلم. حتی اگر چند ساعتم زمان بگذارم و نظراتتون
رو بخونم هیچ وقت نمیگم وقتم هدر رفته !!!
حمید آقا سوال دارم ازتون. اما مجبور نیستید جواب بدید.
من کی گفتم قانون و چهارچوب اسلام رو قبول ندارم؟
من کی گفتم موافق بد حجابیم؟ یا موافق بی قید و بدی هستم؟
چرا قصاص قبل از جنایت کردید؟
چار طوری صحبت کردید که نتیجشون از قبل از نقطه نظر خودتون گفتید و با یک جواب آره یا نه
من بیمنطق یا منطقی بشم.
چرا ما نمیتونیم بدون برچسب زدن به دیگران با هم بحث کنیم؟
چرا جواب سوالات من رو ندادید؟
من اگه با اصل حجاب مخالف بودم پس چرا اومدم جنبه های مختلف حجاب رو پیش کشیدم
اصلا چرا اومدم جواب بدم؟
اگر سوالات من سیاسی بود و میدونم پاسخ دادن بهش سخته، خوب میگفتید.
چون من نوعی برابر با هزاران دختر دیگه گفتم از چادر متنفرم شدم بی ایمان
بی حیا،
چرا جمله بعد من رو بهش توجه نکردید؟ چرا وقتی گفتم جای چادر جایگزین دیگه ای پیدا کنیم
توجه نکردید.

بگذریم . من باز هم برای نظر شما احترام قائلم.

دوست داشتم این موضوع رو بفهمیم
چرا با وجود این همه جوونای با فهم و شعور که اصل حجاب رو قبول دارن . اصل دینشون رو دوست دارن، ما باید شاهد این همه فساد کنترل نشده در جامعه اسلامیمون باشیم.
از طرف دیگه چرا .... زاده های محترم و یا بهتر بگیم مافیای عزیز و زحمت کش دلشون به حال
این همه جوون پاک که با این قدرت از دینشون دفاع میکنن نمیسوزه.
که هر روز بیشتر از دیروز شاهد مد ها و پوششهای مبتذل تو جامعه هستیم. که
بزرگترین و مدرن ترین مراکز خرید رو به خوشون اختصاص دادن.

نمیخوام بحث سیاسی بشته . فقط جهت اطلاع عرض کردم.
حالا از این به بعد هر کی دوست داره به من بگه گناه کار و .... گرچه دلم هربار میشکنه.

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 3 مهر 1390 - 17:14    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: پاسخ به «چرا خوب حجاب می‌کنید؟ چرا بد حجاب می‌کنید؟ (لطفاً همه پاسخ دهند)» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

chaser,جان،
من نمی‌دونم چرا ناراحت شدید.
من در اون مطلب، دائماً گفتم «مثلاً»، «فرضاً». نگفتم که شما اونجوری هستید. گفتم اگر فرضاً منظور شما اونه...
اگر نیست که خوب، دیگه ناراحتی نداره.
ما مطمئنیم که همه آفتابگردانی‌ها از پاک‌ترین و معصوم‌ترین افراد اینترنت هستند.
در اون مطلب خواستم بگم اگر کسی حجاب رو رعایت نمی‌کنه و دلیلش اینه که: من می‌خوام زیبا باشم و از چادر هم متنفرم، این استدلال به دلایلی که توضیح دادم اشتباهه.
بگذریم.

من می‌خوام کمی در مورد آفات حجاب صحبت کنم.
استاد پناهیان یک سری سخنرانی دارن به نام «آفات ایمان». اگر گیر آوردید حتماً تهیه کنید و گوش کنید.
البته در مورد حجاب نیست، اما ایشون می‌گه کسی که مؤمن می‌شه ممکنه چه آفت‌هایی به ایمانش وارد بشه.
همونطور، برای حجاب هم آفاتی هست.

من معتقدم سه چیز، بیشترین آفت رو به خودش می‌گیره: اولاً علم، ثانیاً مال، ثالثاً ایمان.
آفت اکثر این‌ها در ابتدای راه، غرور هست.
یعنی کسی که از نظر علمی فرضاً به درجه دکترا می‌رسه، اگر هوشیار نباشه، ممکنه غرور باعث بشه که هیچ بنده‌ای رو آدم حساب نکنه.
یا کسی که مال وسیع پیدا می‌کنه، به قول اون داستان زمان پیامبر، اگر یک فقیر کنارش بشینه لباسش رو جمع می‌کنه که نکنه فقر اون فقیر بهش بچسبه. (که یادتون هست، بعداً پشیمون شد و به پیامبر گفت حاضرم یک سوم گوسفندانم رو بدم که خدا من رو ببخشه، بعد گفت حاضرم نیمی از گوسفندان و ... اما پیامبر گفت اگر تمام گوسفندانت رو هم در راه خدا بدی زشتی او عمل از کارنامه‌ت پاک نمی‌شه)

و اما، آفت حجاب چی می‌تونه باشه؟
ابتدا بگم که من به اندازه کافی در مورد آفات علم و ایمان در این مطلب صحبت کردم:
http://hamid.aftab.cc/1389/06/آفات-علم-و-ایمان/
اما بیشتر توضیح می‌دم:
متأسفانه خیلی از محجبه‌های ما گرفتار این آفت می‌شن. (دقت کنید که منظورم از محجبه هم خانم‌ها هستن و هم آقایون مذهبی که حجاب رو رعایت می‌کنن)
حجاب داشتن (غنی بودن) ممکنه باعث بشه انسان به یک غیرمحجبه (فقیر) به دید بدی نگاه کنه.
یعنی خودش رو بالاتر از اون بدونه.
فکر کنه حالا که من حجاب دارم، مطمئناً برتر از اون آدم بی‌حجاب هستم.
این یعنی همون رفتار شیطان. شیطان مگه نگفت من از این موجود برترم، چطور بهش سجده کنم؟
این به مرور باعث می‌شه که یک محجبه بتونه هر چی که به دهانش میاد به یک غیرمحجبه بگه و جالبه که فکر کنه حقشه!! Embarassed
ممکنه به خودش اجازه بده پشت سرش هر چیزی بگه و احتمالاً شیطان بهش تلقین می‌کنه که: غیبت پشت سر کافر یا کسی که علناً گناه می‌کنه مشکلی نداره Embarassed
دقت کنید: چه چیزی باعث شد شما رفتار شیطانی پیدا کنید؟ حجاب.
چه چیزی باعث شد شما فحش بدید یا توهین کنید یا با بنده خدا بد رفتاری کنید؟ حجاب.
چه چیزی باعث شد شما غیبت کنید؟ حجاب.
و این یعنی آفت حجاب.

این از این. امیدوارم همه ما در رفتارمون مواظب باشیم. نکنه طوری به یک خانم یا آقای بدحجاب یا بی‌حجاب (اما مسلمان) نگاه کنیم یا رفتار کنیم که خدا خوشش نیاد و اگر تمام گوسفندهامون رو هم که بدیم دیگه فایده نداشته باشه.
در مطلب بالا، موضوع داستان حضرت موسی رو مطالعه کنید...

و اما، من می‌‌خوام دعوت کنم در مورد یک موضوع جدید بحث کنیم و شما نظراتتون رو (با احتیاط) بگید. من هم کمی تحقیق می‌کنم، بعد نظرم رو می‌گم.
یکی از شبهه‌هایی که همیشه در طول تاریخ مطرح بوده اینه که:
چون اسلام گفته خانم‌هاتون رو از نگاه نامحرم، کاملاً پوشیده نگاه دارید، بنابراین، آقایون حریص‌تر شدن.
یعنی مثلاً اگر خانمی کمی از موهاش رو بیرون بذاره، آقایون حساس و به قول معروف شل(!) می‌شن، اما اگر همین خانم در یک جامعه غربی می‌بود که همه با شرتک و ... می‌گردن، حساسیتی پیش نمی‌آمد. یا مثلاً اگر ایشون در جامعه آمازونی باشه، عریان هم که بگرده هیچ آقایی حساس نمی‌شه.
یعنی این نظریه می‌گه شما خانم‌ها و آقایون رو آزاد بذارید،‌ همه چیز درست می‌شه.
فکر می‌کنید این نظریه چه جوابی داره؟
آیا ما اگر مثل جوامع آمازونی زندگی کنیم، حساسیت‌ها کاسته می‌شه؟

البته طبق معمول خواهش می‌کنم کسی طوری صحبت نکنه که موردی از دین رو نقض کنه یا افکار غلطی رو ترویج بده.
فقط خیلی منطقی و طبق مدارک و اسناد، تحلیل کنید... اگر نمی‌تونید، نقل قول کنید...

تشکرها از این پست: glasy_heart (یکشنبه 3 مهر 1390 - 21:27) _heavenly_ (دوشنبه 4 مهر 1390 - 15:00)

پست تاریخ: دوشنبه 4 مهر 1390 - 01:15    
ronak60
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 8 اسفند 1388
iran.gif

امتياز: 902

عنوان: پاسخ به «چرا خوب حجاب می‌کنید؟ چرا بد حجاب می‌کنید؟ (لطفاً همه پاسخ دهند)» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

سلام؛
من در جریان بحث‌های شما دوستان در این تاپیک نبودم و تازه خوندمش.
در فرهنگ لغت یکی از معانی که برای حجاب ذکر شده، فاصله و مانع می‌باشد. از این معنی استفاده شده و در قالب یک شعار بیان می‌شود که "حجاب محدودیت نیست مصونیت (آسوده از تعقیب بودن، محفوظ ماندن) است. "
حجاب بزرگترین دلیل برای این است که به زن در اجتماع به عنوان یک انسان نگاه شود نه یک جنس مخالف برای مرد که هر موقع او را دید به یاد تمتع جنسی از او باشد.
متأسفانه این نظریه که می‌گه شما خانم‌ها و آقایون رو آزاد بذارید، ‌ همه چیز درست می‌شه. یک نظریه پوچ و بی‌معناست. زیرا اگر اینگونه نظریه‌ها درست بود، در آن کشورها نباید هیچگونه مسئله‌ای در این زمینه بوجود می‌آمد. ترویج هر ضد ارزشی مثل بی‌حجابی در جامعه باعث می‌شود که قبح آن از بین برود و ارزش‌ها جای خود را به ضد ارزش‌ها دهند و وقتی گروهی یک کاری را انجام داد بقیه هم راحت‌تر خود را به انجام ان کار راضی می‌کنند و چون هیچ سرزنشی از سوی جامعه به اینان تحمیل نمی‌شود از انجام این کار دچار عذاب وجدان هم نمی‌شوند زیرا تازه همرنگ جماعت هم شده‌اند و امان از این که این ارزش‌ها تبدیل به فرهنگ شود. این جاست که نقش امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مطرح می‌شود.

همه انسانها باید به یک جهان بینی دست بیابند و مسیر زندگی خود را پیدا کنند. به هر جهان بینی که برسند، حالا آن جهان بینی برای خودش یک سری ایدئولوژی‌ها یا بایدها و نبایدهایی دارد که باید به آنان پایبند بود.

اگر ما با مسئله حجاب، نماز خواندن، روزه گرفتن و ... عناد می‌ورزیم کار از ضعف اصول اعتقادی ما است که کورکورانه تابع و دنباله رو نیکانمان بوده‌ایم و تابع احساس محضمان بوده ایم. شاید کسی سوال کند که ما اصلاً این مسئله حجاب را قبول نداریم پس چرا از سوی جامعه مورد تهدید واقع می‌شویم؟ جواب این است که هر کشوری یک قوانین دارد که شما باید طبق آن قوانین رفتار کنید، مثل همین که زنان در ایران باید حجاب داشته باشند.

اگر کسی می‌خواهد در شخصی تأثیر بگذارد که با حجاب شود اول روی فکر و اعتقاداتش کار کند و وقتی طرز فکرش را درست کردید و عقل به جای احساس تصمیم گرفت خود به خود بی‌حجابی طرف هم درست می‌شود و لازم نیست بگویید چه بپوش یا چگونه بپوش.
موفق باشید

Razz

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: دوشنبه 4 مهر 1390 - 15:05    
minaa
تازه به جمع ما پيوسته
تازه به جمع ما پيوسته

عضو شده در: 4 مهر 1390

blank.gif

امتياز: 18

من تازه عضو شدم ولی خواستم نظرمو بدم
اول اینکه ما همه امون مدیون خدا هستیم و باید به خاطر نعمت هاش ازش تشکر کنیم که یکی از این تشکر کردن ها رعایت حجاب هستش که هم برای خودمون و زندگیمون خوبه و هم تشکر از خدا محسوب میشه.
در جواب حمید اقا باید بگم که در شهر مقدس قم چادر سر نکردن رو بد میدونن ولی من دوستانی داشتم که ساکن قم بودن چادری هم بودن ولی اصلا ظاهر خوبی نداشتن فقط یه چادر سرشون بود خیلی ارایش غلیظ و لباس های تنگ.پس همه جا بدحجاب و شل حجاب هست.

تشکرها از این پست: sooraty (جمعه 8 مهر 1390 - 19:07)

پست تاریخ: جمعه 8 مهر 1390 - 19:06    
sooraty
مدير انجمن ادبي
مدير انجمن ادبي

عضو شده در: 2 مرداد 1384
iran.gif

امتياز: 4538

عنوان: پاسخ به «چرا خوب حجاب می‌کنید؟ چرا بد حجاب می‌کنید؟ (لطفاً همه پاسخ دهند)» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

هر روز هزار رنگ دارد رویت
آژیرِپلیس و بنزِ گَشتی شده ای ؟

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: جمعه 8 مهر 1390 - 19:08    
sooraty
مدير انجمن ادبي
مدير انجمن ادبي

عضو شده در: 2 مرداد 1384
iran.gif

امتياز: 4538

با minaa, خانم موافقم منم تو قم از این چیزا زیاد دیدم ( واقعا چقدر چشم پاکم Cool ) همه جا خوب و بد داره

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: شنبه 9 مهر 1390 - 13:28    
jazrejonoon
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 14 خرداد 1390

blank.gif

امتياز: 434

با سلام
دلم نمی‌خواست دبگه تو ابن تاپیک مطلب بزارم، چون بعضی‌ها با حرف‌هاشون نشون دادن که این کار بیهوده‌ایه، ولی یه مطلب به دستم رسید که خیلی جالب بود، و از اون جایی که در این تاپیک به مسئله غیرت با اینکه مهم بود کمتر پرداخته شده بود گفتم بزار یک تاپیک بیهوده کامل باشه تا یه تاپیک بیهوده ناقص! اگر علاقه نشون دادید مطلب این چنین و اخبار مربوط به حجاب رو قرار خواهم داد اگر نه که ...
قابل توجه آقایون:
میشه من هم به زن شما نگاه کنم !!!
جوان خیلی آرام و متین به مرد نزدیک شد و با لحنی موأدبانه گفت:
ببخشید آقا! من می‌تونم یه کم به خانوم شما نگاه کنم و لذت ببرم؟
مرد که اصلا توقع چنین حرفی را نداشت و حسابی جا خورده بود، مثل آتشفشان از جا در رفت و میان بازار و جمعیت، یقه جوان را گرفت و عصبانی، طوری که رگ گردنش بیرون زده بود، او را به دیوار کوفت و فریاد زد:
مردیکه عوضی، مگه خودت ناموس نداری... غلط می کنی تو و هفت جد آبادت، خجالت نمی‌کشیجوان امّا، خیلی آرام، بدون اینکه از رفتار و فحش‌های مرد عصبی شود و عکس‌العملی نشان دهد، همانطور مؤدبانه و متین ادامه داد:
خیلی عذر می‌خوام فکر نمی‌کردم این همه عصبی و غیرتی بشین، دیدم همه بازار دارن بدون اجازه نگاه می‌کنن و لذت می‌برن، من گفتم حداقل از شما اجازه بگیرم که نامردی نکرده باشم ... حالا هم یقمو ول کنین، از خیرش گذشتم.
مرد خشکش زد ...
همانطور که یقه جوان را گرفته بود، آب دهانش را قورت داد و زیر چشمی زنش را برانداز کرد...

این طرح هم در این زمینه جالبه:

این مطلب آخرین بار توسط jazrejonoon در شنبه 9 مهر 1390 - 21:45 ، و در مجموع 2 بار ویرایش شده است.
تشکرها از این پست:

پست تاریخ: شنبه 9 مهر 1390 - 18:11    
rezvaneh
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 16 خرداد 1390
blank.gif

امتياز: 1368

Sad Sad Sad Sad

سلام جزره جنون جان، چه عجب خانم! می‌گفتی فیلی، دایناسوری، ... جلوی پات قربونی می‌کردیم...می‌دونی چرا غمگینم؟؟؟ چون تو صفحات قبل در این مورد صحبت کردم و هیچکس من و دوست نداره Crying or Very sad

ولی انصافاً خیلی عکس مَشتی گذاشتی، ایولا داره.

ما که از اون اولشم گفتیم خواهر، اصلاً یکی از مهمترین و شاید اولین دلیل واسه شیوع این مرض

بین خانم‌ها، سیب زمینی تشریف داشتن آقایون محترمه، بابا مرد هم مردای قدیم...

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: شنبه 9 مهر 1390 - 21:44    
jazrejonoon
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 14 خرداد 1390

blank.gif

امتياز: 434

واقعاً!!
راست می‌گی خدایی، من غلط کردم خودم رو اعلام می‌کنم رضوانه، Crying or Very sad الان درستش می‌کنم
دوستان! کی پست منو ویرایش کرده؟ آخه کی حوصله داره بره از سایت عکس رو دانلود کنه و ببینه لطفاً اجازه بدید عکس همینطوری اینجا باشه حجمش خیلی پایینه اگر مشکلی در اون خانم هست با فتوشاپ محوش کنم، ممنون
راستی منبع مطلب بالا سایت اندیشه و بصیرت است.

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: شنبه 9 مهر 1390 - 22:04    
soveh
همکار، در ساوه‌سرا
همکار، در ساوه‌سرا

عضو شده در: 22 خرداد 1389
blank.gif

امتياز: 876

خدا میدونه چند بار اومدم که نظر بدم بیخیال شدم و رفتم و چند بار هم نوشتم و قبل از ارسال همشو پاک کردم.... الان هم واقعا راضی نیستم که می نویسم و نمیخوام نظر شخصیمو تحمیل کنم ولی احساس می کنم جوونی بعضی از کاربران با تهاجمی آمیخته شده که برای اونها و خودم بهتره که یک سری مسایل عنوان بشه.

اول اینکه در این تاپیک با افرادی که دوست ندارن حجاب داشته باشن یا نا آگاهانه محجبه نیستند طوری برخورد شد و واژه هایی برای آن افراد جامعه در نظر گرفته شد که از توهین و....گذشت و به قول حمید جان با حجاب ها خودشون را در عرش در نظر گرفتند و بی حجاب ها در ته چاه ِ نفهمی و حماقت. و نمیدونم ما تا کی میخواهیم خودمون را عالم دهر بدانیم؟
خودمون قاضی باشیم، دادستان باشیم،مجازات تعیین کنیم، مجری مجازات باشیم و دهان متهم را ببندیم و از حکممون لذت ببریم........باور کنید نمی تونیم همه چیز ما باشیم
اندکی انصاف، انصاف ، انصاف Sad

دوم اینکه در این تاپیک احادیث و آیات قرآن آورده شد و تفسیر شد و ....در حالیکه من نمیدونم تا چه حد ما با این علم ناقصمون مجاز هستیم که برای به کرسی نشاندن حرفهامون مقدسات را دست آویز قرار بدیم؟
و اصلا من نفهمیدم که ما کی عالم و مرجع تقلید شدیم؟

به هرحال صحبت های خوبی هم نقل شد که ایکاش کمی به آنها دقت می شد.

حمید نوشته بود که حجاب در کشور ما قانون هست و ما باید آن را اجرا کنیم. کاملا درسته ما تا زمانیکه در ایران هستیم باید به قانون پایبند باشیم چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم. می تونیم تلاش برای تغییر قانون بکنیم ولی نقض قانون هرگز. Cool

یکی دیگر از دوستان نوشته بود حجاب تنها محدود به زنان نیست و به مردان هم مربوط هست و باز هم تنها مربوط به پوشش نیست و به بسیاری از کردار و رفتار و دیگر اعضای بدن ما مانند زبان و چشم هم مربوط میشه. این هم بسیار خردمندانه نوشته شده بود.

اما بابت نگاه بعضی از دوستان به زن دلگیرم و به اینکه همه ی گناه و اشتباه رفتار اجتماعی بعضی از آقایان ( چشم چرانی آنها ) را فقط و فقط نسبت دادند به خانم ها، امیدوارم قبل از هر قضاوتی در مورد من که بشخصه کوچک همه ی شماها هستم کمی تامل کنند و ادامه مطلب را بخونند.

آخه چرا میگید غیرت نیست... کجاست آن غیرت مردان قدیم و ....؟ مگر زنان خودشون بی غیرت هستن؟ مگر زن به حرمت و ارزش های خودش بی اطلاع هست؟ مگر خود ِ زنان نمی دانند که کجا مرتکب اشتباه شده اند و کِی با نشان دادن اندام خود به خود بی احترامی کرده اند؟ که باید رگ ِ غیرت مردانه تصمیم گیرنده باشه؟
خود ِ زنان به همه چیز واقف هستند پس خواهش می کنم اونها را راهنمایی کنیم و نه اینکه با شلاق و غیرت و خشم و اونها را به کاری وادار کنیم که نتیجه این رفتار خشونت بار ما لج بازی آنها باشد.
مطمئنم که هر زنی بیش از من و دیگر مردان از ارزشها و قابلیت های فکری و روحی و روانی خودش مطلع هست. لطفا اینقدر جایگاه و اندیشه زن را بی ارزش نکنید
خواهش می کنم بجای رگ غیرت بدنبال رگه های فکری زنان باشید که از ترس ارائه کردن هزاران سال است که در مغز خود پنهان کرده اند.

لطفا ...خواهشاً به فکر زنان احترام بگذاریم. بخدا سالهاست که بدلیل سرکوب فکر زنان با لغات و واژه هایی مثل غیرت و ضعیفه و ... آنها را به انتهای اندرونی جامعه هول داده ایم و کاری کردیم که حتی گریه هایشان را هم در خفا بکنند. شاید خواستیم از آن مروارید گرانبها مواظبت کنیم ولی آیا به این فکر کردیم که بابت این خودخواهیمون که در بسیاری موارد نادرست هم بوده اورا تحقیر کردیم...خرد کردیم؟
بسیاری از زنان ایرانی بوده اند که بی گناه و در اثر بزرگ نمایی غیرت مردان قربانی شده اند. به اونها هم فکر کنید، به این فکر کنید که مروارید گرانبها نیاز به حمایت دارد نه مواظبت.
باور کنید ظلم به هر شکلی شایسته نیست. چه در رفتار شما حس شود و چه در فکر شما. ( به همان داستان حمید جان باز هم دقت کنید )

از گِلِه و دل گرفتگیها که بگذریم...میرسیم به حجاب

من این واژه را خیلی سخت نمیگیرم...از نظر من حجاب، حریم یک شخصه
نمیدونم باید واژه حریم را توضیح بدم یا نه؟
با اجازتون با یک مثال کمی این واژه را باز می کنم
ببینید حتی خونه و کاشانه انسان هم حریم و یک محدوده داره که خیلی مشخصه و گاهی با دیوار مشخص شده و گاهی با نرده و شکل های مختلف... ما اگر به هر شکلی بخواهیم این حریم را نقض کنیم و از این محدوده بگذریم کار نادرستی کرده ایم. نقض این محدوده فقط به شکل بالا رفتن از دیوار اون منزل نیست...ما اگر روی پنجه پا بایستیم و یا گردن دراز کنیم و نگاه بی اجازه به درون خانه بیاندازیم هم حریم را نقض کردیم و مرتکب گناه و اشتباه شده ایم.

حجاب یک خانم هم همان حریم اوست و به هرشکلی که بخواهیم در جامعه او را اذیت کنیم و وارد محدوده ی شخصی او بشویم دچار اشتباه شده ایم حتی اگر این حرمت شکنی بوسیله نگاه خیره و مداوم باشه.

مطمئنا منظور منو متوجه میشید...گاهی یک رنگ لباس یا زیبایی یک شخص، توجه انسان را جلب می کند ولی این جلب توجه و یک نگاه کوتاه کردن با چشم چرانی و آزار دادن متفاوت هست و واقعا بعضی وقتها احساس می کنم برخی از مردان با چشم هاشون بیش از دست هاشون یک زن را مورد اذیت و....قرار می دهند و این خیلی ربطی به نوع حجاب اون زن بستگی ندارد و بیش از هر چیز به بیماری و عقده های مرد مربوط میشه. البته این یک واقعیت هست که موارد خاص در هر جامعه ای جلب توجه خواهد کرد همانطور که در یک شهر اروپایی به یک زن با حجاب اسلامی بیش از یک زن با تاپ و دامن نگاه میشه و مورد توجه قرار می گیره. اما باز هم دقت کنید که توجه کردن با چشم چرانی و حریم و پرده درانی Wink خیلی متفاوته.

پس خواهش می کنم اشتباه و گناه خودمون را به گردن زنان نیاندازیم، حتی اگر آن زن نقض قانون جامعه اسلامی را کرده است ما حق نداریم خود را توجیه کنیم و با چشم هامون و حرکتهامون اون را تحت فشار قرار بدهیم. حریم ها را حفظ کنیم.

نمونه ی خوب این رفتار درست جامعه لبنان هستش با مردمی با ادیان مختلف، شیعه سنی مسیحی و ... در این جامعه زنانی با حجاب بسیار کامل و زیبا و همچنین زنانی با لباس های غربی مانند دامن های کوتاه و تاپ و غیره هم می بینیم و هردو گروه بسیار بسیار بیش از زنان ایرانی به وضعیت لباس و مرتب بودن خود و وضعیت جسمانیشون رسیدگی می کنن و اگر از حق نگذریم از خانم های ایرانی خوشگل تر هم هستند Embarassed ولی بشخصه هرگز چشم چرانی به این شکل و حد ایرانی را حتی در محله های پایین شهر بیروت هم ندیدم. و همه بخوبی و راحت و بدون ترس در کنار هم زندگی می کنن و در هر ساعتی از شبانه روز با خیال راحت در خیابانها تردد می کنند و مثل شهرهای ایران هرگز نیست که زنان حتی با حجاب کامل بعد از تاریک شدن هوا با ترس و لرز در خیابان رفت و آمد کنند و سوار تاکسی شوند. پس ایراد بی حجابی بخشی از جامعه نیست بلکه جای دیگری هست. Crying or Very sad

حرف من این نیست که ما از لبنان الگو برداری کنیم و یا هرکار دیگه چرا که این امر در تخصص من نیست، بلکه حرف من اینه که:

ما ایرانی ها سالیان درازی ست که حرمت شکنی و دور شدن از اخلاق انسانی را به مسایل دیگر ربط میدهیم، یکی میگه برای اینکه مردان اینطور چشم چرانی نکنن سن ازدواج را به 18 سال برسونیم و یکی میگه برای جلوگیری از گناه گردن زنان را بگیریم و با زور لباس مورد نظرمون را برتن او بپوشانیم و ...............آیا این کارهای ما نتیجه داده؟ ویا نتیجه خواهد داد؟ جواب من خیره

چون ریشه اصلی مشکل را فراموش کردیم. چه زن و چه مرد فراموش کرده ایم که به حریم دیگران احترام بگذاریم، حرمت شکنی نکنیم. با نگاه و دست و فکرمون دزدی نکنیم !!!!

در حالیکه روز به روز در انجام نقض قانون وقیح تر می شویم به دنبال راه فرار و توجیه این اعمال شنیع هستیم.

پس خواهش میکنم قبل از درست کردن جامعه و دیگران....خودمون را درست کنیم Wink

امیدوارم شما دوستان عزیز را ناراحت نکرده باشم و بسیار امیدوارترم که شما بزرگواران صحبت های من را به دل نگیرید و تنها کمی منصف باشید.

به هرحال این صحبتها فقط یک نظر شخصی هست و شاید مورد پسند شما عزیزان نباشه و امیدوارم اگر مخالف صحبتهای شماست بگذارید که تنها محدود به همین تاپیک باشه و اون را به مسایل دیگه بسط ندید.
خیلی متشکرم که وقت گذاشتید. موفق باشید

تشکرها از این پست: Hamid (شنبه 9 مهر 1390 - 22:41) glasy_heart (یکشنبه 10 مهر 1390 - 14:49) _heavenly_ (دوشنبه 11 مهر 1390 - 22:13)

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

رفتن به صفحه قبلی  1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی
صفحه 4 از 6

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند