كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> مباحث متفرقه
پاسخ دادن به این موضوع
شب آرزوها
پست تاریخ: جمعه 20 خرداد 1390 - 08:29    
Gytyonline
مديريت كل انجمن‌ها
مديريت كل انجمن‌ها

عضو شده در: 14 شهریور 1384
iran.gif

امتياز: 8184

عنوان: شب آرزوها خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

سلام؛
این اسم بیشتر شبیه به قصه‌ها هستش اما این بار یه قصه واقعی.
حتما همتون می‌دونید دیشب شب آرزوها یا همون لیله الرغائب بودش و خیلی از مردم به اماکن متبرکه رفتن و اعمال اون شب رو انجام دادن. ( شاه عبدلعظیم که خیلی شلوغ بودش!!)

گفتم بد نیستش دوستانی که در این زمینه اطلاعات بیشتری دارند اینجا بیان کنند تا بقیه هم استفاده کنند، مثلا چرا به این شب می‌گن شب آرزوها؟ اتفاق یا حادثه خاصی رخ داده که به این اسم معروف شده؟ و ریشه مذهبی این شب چی هستش؟

در آخر سر هم هر کی دوست داشتش آرزوش رو اینجا بیان کنه. Embarassed

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست: alidervish (دوشنبه 23 خرداد 1390 - 23:10)

پست تاریخ: جمعه 20 خرداد 1390 - 09:43    
glasy_heart
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 12 آذر 1389
blank.gif

امتياز: 1928

عنوان: پاسخ به «شب آرزوها» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

من آرزو میکنم همه ی آرزوهای خوب براورده شه و هیچ آرزویی آرزو نمونه

تشکرها از این پست: alidervish (دوشنبه 23 خرداد 1390 - 23:10)

پست تاریخ: جمعه 20 خرداد 1390 - 14:23    
alidervish
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 17 دی 1388
iran.gif

امتياز: 300

عنوان: لیلةالرغائب خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

یکی از نورانی‌ترین ماههای خداوند رجب است که ما را به دعا و نیایش و بهره‌گیری از لحظه‌های ناب فرا می‌خواند و در این میان اولین پنجشنبه این ماه، لیلةالرغائب جایگاه و ارزشی ویژه دارد.

پیامبر مکرم اسلام (ص) فرموده است: هرکس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدا می‌شود، غضب الهی را از خود دور می‌کند و دری از درهای جهنم به روی او بسته می‌شود.

همچنین از رسول گرامی اسلام نقل است: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است.

همه زمانهای ماه رجب پرخیر و برکت هستند اما زمانهایی هستند که ارزش معنوی بیشتری داشته، بهتر می توان از آنها بهره مند شد. اولین شب جمعه که “لیلة الرغائب(شب آرزوها)” نامیده می شود، این ماه یکی از این فرصتهای طلایی است .

نماز

برای این شب عملی از رسول خدا (ص) ذکر شده که فضیلت بسیاری دارد:

در صورت امکان و بلامانع بودن، روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء ۱۲ رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می‌شود و در هر رکعت، یک مرتبه سوره حمد، ۳ مرتبه سوره قدر و ۱۲ مرتبه سوره توحید خوانده شود و چون ۱۲ رکعت به پایان رسید، ۷۰ بار ذکر “اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله” گفته شود.

پس از آن در سجده ۷۰ بار ذکر “سبوحٌ قدوسٌ رب الملائکة والروح” گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، ۷۰ بار ذکر “رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم” گفته شود. دوباره به سجده رفته و ۷۰ مرتبه ذکر “سبوح قدوس رب‌الملائکة والروح” گفته شود. در اینجا می‌توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست کرد.

دعای ماه مبارک رجب

این دعای کوتاه، اما پرمعنا، پس از نمازهای یومیه به صورت تعقیبات خوانده می‌شود و فضیلت بسیار دارد. اما این دعا:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

یا مَنْ اَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْر وَ آمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ کُلِّ شَرٍّ یا مَنْ یُعْطِى الْکَثیرَ بِالْقَلیلِ یا مَنْ یُعْطى مَنْ سَئَلَهُ یا مَنْ یُعْطى مَنْ لَمْ یَسْئَلْهُ وَ مَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ تَحَنُّناً مِنْهُ وَ رَحْمَةً اَعْطِنى بِمَسْئَلَتى اِیّاکَ جَمیعَ خَیْرِالدُّنْیا وَ جَمیعَ خَیْرِالاْخِرَةِ وَاصْرِفْ عَنّى بِمَسْئَلَتى اِیّاکَ جَمیعَ شَرِّالدُّنْیا وَ شَرِّالاْخِرَةِ فَاِنَّهُ غَیْرُ مَنْقُوص ما اَعْطَیْتَ وَ زِدْنى مِنْ فَضْلِکَ یا کَریمُ . یا ذَاالْجَلالِ وَالاِْکْر امِ یا ذَاالنَّعْمآءِ وَالْجُودِ یا ذَاالْمَنِّ وَالطَّوْلِ حَرِّمْ شَیْبَتى عَلَى النّارِ .

به نام خداوند بخشنده مهربان

اى که براى هر خیرى به او امید دارم و از خشمش در هر شرى ایمنى جویم. اى که عطاى بسیار در برابر طاعت اندک مى‌دهد. اى که عطا کنى به هرکه از تو خواهد. اى که عطا کنى به کسى که از تو نخواهد و نه تو را بشناسد. از روى نعمت بخشى و مهرورزى عطا کن به من به خاطر درخواستى که از تو کردم؛ همه خوبى دنیا و همه خوبى و خیر آخرت را و بردار از من به خاطر همان درخواستى که از تو کردم، همه شر دنیا و شر آخرت را. بیفزا بر من از فضلت اى بزرگوار . اى صاحب جلالت و بزرگوارى اى صاحب نعمت و جود اى صاحب بخشش و عطا حرام کن محاسنم را بر آتش دوزخ.</ span>

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: جمعه 20 خرداد 1390 - 22:20    
_heavenly_
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 27 آبان 1389
blank.gif

امتياز: 1211

عنوان: پاسخ به «شب آرزوها» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

میگن در این شب ملائك بر زمین نزول میكنند. روایتی هست در مورد نماز مخصوص این شب که گفتم بد نیست بزارم اینجا؛

پیامبر اكرم صلوات الله علیه در فضیلت این نماز می فرماید: كسی كه این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد كه از هر شدت و سختی نجات یافتی. میّت می‌پرسد تو كیستی؟ به خدا سوگند كه من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و كلامی شیرین تر از كلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا كنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افكند.
امیدوارم همه ی آرزوهای خوب بر آورده بشه (مراقب آرزوهامون باشیم)

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: شنبه 21 خرداد 1390 - 12:34    
ronak60
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 8 اسفند 1388
iran.gif

امتياز: 902

عنوان: پاسخ به «شب آرزوها» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

Gytyonline, عزیز سلام؛
من خیلی گشتم تا وجه تسمیه و روایت تاریخی در مورد این شب پیدا کنم و از بعضی صاحب نظرها هم سوال کردم. اما چیزی در این زمینه نبود. و از بحث‌ها به این نتیجه رسیدم که
پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) طبق حدیثی این ماه را ماه خدا، ماه شعبان را ماه خودش و ماه رمضان را ماه امتش نامیده است. و بیان می‌کنند که ماه رجب ماه بزرگ خداست و ماهی در حرمت و فضیلت به آن نمی‌رسد. و به آن "اَصَبّ" می‌گویند زیرا که رحمت خدا در آن بسیار زیاد است. و به این علت استغفار در آن تأکید شده تا بهانه‌ای باشد که با درخواست از خداوند این رحمت بیشتر شامل حال بنده شود. زیرا در قران داریم که خداوند از بندگان خواسته بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را (ادعونی استجب لکم) . و این شب بهانه‌ای برای رغبت بیشتر بندگان به خواندن پرودگارشان است.
برای اولیاء الله این ماه شروع بندگی خالصانه است برای رسیدن به یگانگی خدا و ماه شعبان الگو گرفتن از پیامبر (صلی الله و علیه و آله) است برای ورود به ماه رمضان.
و اینکه چرا با وجود اینکه تمام این ماه فضیلت دارد اولین شب جمعه مدّ نظر است این طور از روایات برداشت می‌شود که شب و روز جمعه، سیدالأیام هفته است.
از امام باقر علیه السلام نقل است: " هر شب جمعه از فوق عرش، خدای تعالی ندا می‌کند که آیا نیست بنده مؤمنی که بخواند مرا از برای دین خود و دنیای خود، پیش از طلوع صبح، پس اجابت کنم او را؟ ... "
البته ذکر دو نکته الزامی به نظر مرسد: یکی در مورد بندگی، نه اینکه در ماه‌های دیگر نباید وجود داشته باشد. این دو ماه وقت آماده‌سازی برای ماه رمضان است. چون در شب‌های قدر ماه رمضان مقدرات انسان نوشته می‌شود و اگر انسان توانسته باشد با اعمال خود شامل مقدرات احسن شود در ماه‌های دیگر بیمه شده است. و دیگری، خداوند در هر حالتی ناظر بر اعمال بندگانش است و دعایشان را به اجابت می‌رساند (البته اگر مصلحتی در کار نباشد) اما زمان هایی در روایات خاص معرفی شده‌اند که خداوند در آن لحظات رحمت ویژه دارد.
امیدوارم توانسته باشم حق مطلب را ادا کنم.
التماس دعا. Razz

تشکرها از این پست: Gytyonline (شنبه 21 خرداد 1390 - 14:59)

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

صفحه 1 از 1

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند