كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> طراحي سايت‌هاي اينترنتي -> اصول طراحي صفحات وب
پاسخ دادن به این موضوع رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
اصول طراحي صفحات وب
پست تاریخ: سه‌شنبه 10 خرداد 1384 - 06:26    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47792

عنوان: اصول طراحي صفحات وب خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

هنگامي که نگاهي اجمالي به پايگاه هاي وب وطني مي اندازيد ممکن است حس کنيد که طراحي پايگاه وب در ايران تا حد کاربري ابتدايي يک برنامه ويرايش و ايجاد صفحات وب تقليل يافته است.
براي تغيير اين اوضاع ، تنها کاري که به شما پيشنهاد مي کنيم مطالعه متن هاي سودمندي است که مخترعان چرخ از خود به جاي ميگذارند.زيرا همانطور که ميدانيد آدم هوشمند چرخ را دوباره اختراع نمي کند، بلکه آن را بهتر ميسازد .هر چه قدر چيزي خوب باشد باز هم جاي بهتر شدن دارد ، و اگر چيزي بد باشد بايد آن را خوب کرد.

مشق نوشتن از روي متوني مانند متن زير ، براي وب کاران از نان شب هم واجب تر است.....!

1- قواعد محتوا

با محتوا تعامل ايجاد کنيد، نه با ساختار. هنگامي که ميخواهيد پيامي برسانيد پايگاه خود را با پيوندهاي متعدد و بي مصرف شلوغ نکنيد. بهتر است براي مخاطبان امکان مرور روش مند سايت را فراهم آوريد، نه اين که آن ها را با پيوندهاي مغشوش بمباران کنيد.

2- نيازي به تشريح نيست

مرور سايت نبايد "رو" باشد، بلکه بايد مخاطب با شهود آن را دريابد. کاربر نيازي ندارد که طريقه مرور پايگاه رابراي او تشريح کنيد، بلکه بايد ساختار مرور براي او شفاف باشد.

3- سازگاري قلم ها

به خاطر داشته باشيد که قلم هاي محبوب شما ممکن است روي هر دستگاهي موجود نباشند، بنابراين قلم هاي جايگزيني در نظر بگيريد که همگاني باشند، مانند Arial , Helvetica , Sans-serif .

4- محدود کردن بنرها

هيچ چيزي بدتر از پر کردن يک پايگاه وب با بنرهاي مختلف نيست .اگر مي توانيد به تعداد اندکي بنر معقول اکتفا کنيد.

5- از زرق و برق اجتناب کنيد

جلوه هاي بي ريخت بايد در وب ريشه کن شود:سايه دادن ، قلنبه کردن، نوشته هاي از فرم انداخته شده و Times New Roman از اين دسته اند.

6- اصول را بياموزيد

قبل از عرضه هنرنمايي خود به همگان کمي وقت بگذاريد و اصول طراحي صفحه رابياموزيد.

7- آيا سازگار است؟

هرچه مي توانيد سايت خود را بر روي سيستم عامل ها و مرورگرهاي مختلف بررسي کنيد، مگر اينکه بخواهيد بر روي هر صفحه متذکر شويد
"بهترين نما در دستگاه من"!

8- با آخرين نسخه مرور کنيد

هميشه مرورگر خود را به روز کنيد.تغييرات سريع رخ مي دهند .اگر نتوانيد آخرين پيشرفت هاي فني را دريابيد، چگونه مي خواهيد آن ها را بکار گيريد؟

9- متن را بازبيني کنيد

اگر آيين نگارشتان ضعيف است کسي را گير بياوريد که دستور و املايش خوب باشد و تمام متن پايگاه خود را براي ويرايش به او بسپاريد. در وب هيچ چيز آزارنده تر، مزاحم تر، غير حرفه اي تر و شايع تر از بي توجهي به جزئيات نيست.

10- سه کليک تا مقصد

قانون "سه کليک " را فراموش نکنيد ، ساختار مرور و محتواي خود راطوري بريزيد که دسترسي به هر صفحه با حداکثر سه کليک ميسر باشد.

11- مرورگري منسجم

شکل مرور را در تمام پايگاه خود يکدست کنيد. يک نوار مرورگري که امکانات و موقعيت آن ثبات ندارد بينندگان را پريشان خواهد کرد.

12- لايه هاي مشکل ساز
اگر از لايه استفاده مي کنيد حتما براي چندين و چند بار آن ها را آزمايش کنيد ، لايه ها از هر چيز ديگري مشکل آفرين تر هستند.

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست: zeinab64 (سه‌شنبه 31 مرداد 1391 - 09:34)

پست تاریخ: شنبه 21 خرداد 1384 - 15:14    
ali
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 2 خرداد 1384
iran.gif

امتياز: 3591

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

بابا دمت گرم ....

اصول و قاعده هم که رو می کن......

اگه میشه در مورد انواع هاست و دومین ها یه مفدار توضیح بدی بد نمیشد....

ممنون.....

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 22 خرداد 1384 - 10:34    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

ali, جان!
منظورت از انواع هاست و دومين چيه؟؟؟ Question

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 22 خرداد 1384 - 12:47    
ali
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

iran.gif

دومین رو ولش کن همون هاست رو بچسب .

مثلا در مورد قابلیت های اونها در ساپورت asp.net یا php??????!!!! Arrow :| Arrow Arrow :|

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 22 خرداد 1384 - 21:40    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

ali جان!
واقعا منظور سئوالتو نمي‌فهمم. شايد بشه گفت جواب شما اين است كه بعضي از هاست‌ها ASP.Net و PHP را ساپورت مي‌كنند و بعضي‌ها نه!
ولي مطمئنم كه اين جواب شما نيست،

به هر حال، بايد توضيح كوتاهي بدهم و آن اينكه:
در حال حاضر بسياري از ارائه دهندگان هاست (هاستينگ‌ها) امكان استفاده از PHP را فراهم آورده‌اند، هاست‌هايي كه مبتني بر Linux Server هستند اين امكان (PHP ) را به طور پيشفرض در خود دارا هستند. اما هاست‌هايي كه مبتني بر Windows Server هستند هم با نصب PHP بر روي هاست، از Linux Serverها عقب نمانده‌اند. اما پيشنهاد هاستينگ‌ها اين است كه از Linux Server براي كار با PHP استفاده كنيد.
درباره ساپورت ASP.Net بايد از Supporter خود سئوال كنيد.

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 22 خرداد 1384 - 23:30    
ali
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

iran.gif

بابا دمت گرمم دوزاریمون حسابی میفته اگه در مورد php و asp.net هم یه مقدار توضیح بدی Shocked

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: چهار‌شنبه 5 مرداد 1384 - 12:25    
RabiSoftco
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 5 مرداد 1384

امتياز: 16

ali نوشته است:
بابا دمت گرمم دوزاریمون حسابی میفته اگه در مورد php و asp.net هم یه مقدار توضیح بدی Shocked
سام عليك!!!
آقا ما با بعضي از نوشته هاي شما در بالا موافق نيستيم!
اولا اينكه طراحاي سايتهاي ايراني خيلي هم قشنگ سايت طراحي مي كنن...
آدم هيچ وقت نبايد خودشو دست كم بگيره و اينكه شما مي گي طراحي سايتهاي ايراني اصلا اصولي نيست ضايع كردن ايراني هاست...
من همه كارهاي طراحي سايتمو خودم انجام دادم و از خيلي از اون يزايي كه شما گفته بوديد نبايد استفاده كرد هم لستفاده كردم و روي هم رفته هم سايت خوبي شده...
البته هنوز خيلي مطلب نداره اما چون من امسال كنكور دارم خيلي وقت ندارم به سر و روش برسم اما انشاالله تا آخر تابستون سال ديگه كه كنكورمو دادم مي خوام يه سايت با دومين com. بسازم
در ضمن من هم ساوه زندگي مي كنم...

اين آدرس سايت منه:
www.rabisoft.tk

اگه ديدي بد بود خوشحال مي شم بهم بگي...

my Yahoo! ID :
mohammad662

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: چهار‌شنبه 5 مرداد 1384 - 12:27    
RabiSoftco
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 5 مرداد 1384

امتياز: 16

سام عليك!!!
آقا ما با بعضي از نوشته هاي شما در بالا موافق نيستيم!
اولا اينكه طراحاي سايتهاي ايراني خيلي هم قشنگ سايت طراحي مي كنن...
آدم هيچ وقت نبايد خودشو دست كم بگيره و اينكه شما مي گي طراحي سايتهاي ايراني اصلا اصولي نيست ضايع كردن ايراني هاست...
من همه كارهاي طراحي سايتمو خودم انجام دادم و از خيلي از اون يزايي كه شما گفته بوديد نبايد استفاده كرد هم لستفاده كردم و روي هم رفته هم سايت خوبي شده...
البته هنوز خيلي مطلب نداره اما چون من امسال كنكور دارم خيلي وقت ندارم به سر و روش برسم اما انشاالله تا آخر تابستون سال ديگه كه كنكورمو دادم مي خوام يه سايت با دومين com. بسازم
در ضمن من هم ساوه زندگي مي كنم...

اين آدرس سايت منه:
www.rabisoft.tk

اگه ديدي بد بود خوشحال مي شم بهم بگي...

my Yahoo! ID :
mohammad662

اين چرا قاطي كرد؟!!!
اينو من نوشتم نوشت Ali وشته است!!!

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: چهار‌شنبه 5 مرداد 1384 - 14:43    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

سلام و خوش آمديد!
RabiSoftco, جان!
اولا:
اگر منظورت از بالا، نوشته‌هاي من (اولين پست) است، بايد عرض كنم، من هرگز جملاتي كه شما اشاره كرديد را در بالا ننوشته‌ام.
من كجاي مطالبم گفته‌ام:
طراح‌هاي سايتهاي ايراني قشنگ طراحي نمي‌كنند؟ Shocked Question
و يا كجا نوشته‌ام:
طراحي سايتهاي ايراني اصلا اصولي نيست؟ Shocked Question
و من كجا نوشته‌ام:
هر كس از اصولي كه من گفته‌ام، تخطي كند، سايتش خوب نيست؟ Shocked Question

من به سايت شما هم سر زدم.
سايت بسيار قشنگي داريد.
اما همانطور كه در بالا گفته‌ام، طراحي سايت اصولي دارد، كه رعايت اين اصول در هر چه بهتر شدن كيفيت سايت و همچنين بالا رفتن رتبه سايت شما در بين ديگر سايت‌ها و در نتيجه اضافه شدن تعداد بازديد كنندگان شما، مؤثر است.
سايت شما به عنوان محلي براي نمايش هنر شما در استفاده از رنگ‌ها، طرح‌ها، كدهاي آماده و ... بسيار زيباست، اما آيا سايت مورد پسند كاربران است؟
منظورم اين است كه آيا كاربران با وجود اين همه سايت‌هاي عظيم خبري و آموزشي، مي‌توانند با سايت شما ارتباط كافي را برقرار كنند؟ و يا براي بار اول (و شايد آخرين بار) وقتي به آن‌جا مي‌روند، از هنر شما لذت مي‌برند و ديگر تمام.

ببين دوست من؛
در مورد سايت شما چند چيز در بدو ورود ظاهر مي‌شود كه اطلاع از كمي بي‌توجهي در استفاده از اصول طراحي سايت است. البته مرا ببخشيد كه اينگونه صحبت مي‌كنم، چون خودتان براي بهبود سايتتان كمك خواسته بوديد و طبق حديث مؤمن آينه مؤمن است، اين‌ها را عرض مي‌كنم:
- يكي از اصول طراحي صفحات وب، (البته سايت‌هايي كه واقعا قصد فعاليت دارند و با سايت‌هاي بزرگ در رقابت هستند) اين است كه در صفحات طراحي شده، هرگز نبايد از آهنگ استفاده كرد. توضيح دليل اين امر از اين بحث خارج است، اما مي‌توان براي يافتن جواب، به سايت‌هاي عظيم و كاربر پسندي همچون Yahoo و يا Google و يا Microsoft سري زد و مشاهده كرد كه هيچ يك از آن‌ها در صفحات خود از آهنگ استفاده نمي‌كنند.

- يكي ديگر از اين اصول، نمايش آدرس هر صفحه در Address Bar است؛ در حالي كه شما در تمام لينك‌هايتان از Frame استفاده كرده‌ايد (البته مي‌دانم كه چاره‌اي نداشته‌ايد) ضمنا سايتي كه براي صفحات فرعي خود استفاده كرده‌ايد(https://www.sharemation.com)، ممكن است در بعضي اكانت‌هايي كه سرعت چنداني ندارند، باز نشود.
دليل اين توصيه اين است كه: چرا كه ممكن است، يكي از كاربران از بخش خاصي از سايت شما خوشش بيايد و بخواهد براي جلب توجه دوستش، ابتدا آن آدرس را براي او ارسال كند تا از اين طريق نظر او را نسبت به سايت شما جلب كند.

- مشكل ديگر استفاده بيش از اندازه از فايل‌هاي Flash (آن هم احتمالا فايل‌هاي ساخته شده با Flash MX) مي‌باشد. ما در اين سايت، سعي كرده‌ايم در هيچ بخشي (و يا حد اقل) در صفحه اول از اين نوع فايل‌ها استفاده نكنيم. چرا كه در بسياري از مرورگرها، كاربر براي مشاهده اين فايل‌ها، بايد ساعت‌ها منتظر باشد تا مرورگر پلاگ‌اين‌هاي مربوط به فايل‌هاي فلش را از سايت خودش دانلود كند تا اين بخش از سايت شما قابل مشاهده باشد. دلايل ديگري هم در اين زمينه وجود دارد كه مجال توضيح دادن نيست.

- و يا يكي ديگر: كافيست يك كلمه مثل "شما" را در كادر جستجوي خود بنويسيد تا ببينيد چه جوابي دريافت مي‌كنيد.

البته همانطور كه گفتم سايت بسيار جالب و قشنگي داريد و با توجه به دليل شما كه گفتيد "كنكور دارم"، مي‌توان پذيرفت كه هنرمندانه عمل كرده‌ايد.

و اما ثانيا:
ما بسيار خوشحاليم كه شما را در جمع بر و بچه‌هاي "كانون فرهنگي آفتابگردان" مي‌بينيم و خوشحال مي‌شوم (و مي‌شويم) كه از شما در اين سايت دعوت به همكاري نمايم. اميدوارم به دعوت ما جواب مثبت دهيد.

ثالثا:
RabiSoftco, جان!
براي كار با سايت، شما نياز به مطالعه راهنما داريد. (در منوي اصلي، بخش اطلاعات، روي "راهنماي سايت" كليك كنيد) مشكلي كه در پست اول شما وجود داشت، (Ali نوشته) با مطالعه راهنما، حل خواهد شد. شما به چند طريق مي‌توانيد در انجمن‌ها با يك تاپيك جواب دهيد. كه احتمالا شما جواب دادن همراه با نقل قول را انتخاب كرده‌ايد و يا در پايين كادر سفيد آخر صفحه، چك‌باكس "نقل قول کردن آخرین پست" را علامت زده‌ايد. البته مي‌توانستيد با كليك روي كليد EDIT در بالا و سمت چپ ارسال خود، آن‌را ويرايش كنيد و نيازي به ارسال مجدد نبود.

رابعا:
شما مي‌توانيد براي خود يك امضا در نظر بگيريد و نام سايت خود را به عنوان امضا، در نظر بگيريد. اين امضا، در تمام ارسال‌هاي شما، در زير پيغامتان نوشته مي‌شود.

خامسا:
اميدوارم از حرف‌هاي من ناراحت نشده باشيد. هرگز قصد توهين نداشته‌ام.

سادسا:
اگر دعوت ما را براي همكاري در سايت، پذيرفتيد، از طريق پيغام خصوصي، زمينه‌هاي فعاليت خود را به من اطلاع دهيد تا در بخش مربوط به فعاليت شما، از شما اسفاده نماييم. (نام كاربري من در سايت Hamid است و آي‌دي در ياهو، Aftabgardan_cc)

با آرزوي موفقيت براي شما، دوست ساوجي!
Hamid

تشکرها از این پست: zeinab64 (پنج‌شنبه 2 شهریور 1391 - 10:33)

پست تاریخ: جمعه 7 مرداد 1384 - 02:16    
mostafa
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 9 تیر 1384
iran.gif

امتياز: 300

به نظر من الان ديگه همه طراح وب سايت هستند و هر كس طبق سليقه خودش كار ميكنه والله...

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

رفتن به صفحه 1, 2  بعدی
صفحه 1 از 2

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند