كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> علمي-آموزشي، اجتماعي، فرهنگي -> انجمن مذهبي
پاسخ دادن به این موضوع رفتن به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی
چگونه طلبه شویم؟ (راهنمای ورود به حوزه)
پست تاریخ: یکشنبه 17 بهمن 1389 - 12:01    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: چگونه طلبه شویم؟ (راهنمای ورود به حوزه) خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

سلام؛
من خودم بارها با خودم کلنجار رفته‌ام که بروم حوزه و دروس دینی را مطالعه کنم. البته نه اینکه عمامه و عبا بگذارم و رسماً روحانی شوم فقط در این حد که دروس را بگذرانم و با مفاهیم دینی آشنا شوم.
اما متآسفانه نمی‌دانستم که چطور باید مسیر طلبه شدن را طی کرد!؟ Embarassed
بنابراین اجازه دهید این را از babani عزیز (حاج آقای بختیاری) سؤال کنیم.
ایشان قول داده‌اند که یک توضیح مفصل در مورد انواع دوره‌های طلبگی و روش‌های حضور در این دوره‌ها بدهند.

babani جان؛
ما منتظریم Wink

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست: babani (یکشنبه 17 بهمن 1389 - 22:03)

پست تاریخ: یکشنبه 17 بهمن 1389 - 17:05    
babani
مسؤول واحد فرهنگی سایت
مسؤول واحد فرهنگی سایت

عضو شده در: 27 بهمن 1388
iran.gif

امتياز: 998

عنوان: پاسخ به «چگونه طلبه شویم؟ (راهنمای ورود به حوزه)» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

سلام عليكم؛
نظام تحصيل علوم حوزي ( برادران ) به دو شكل مي باشد .
1- بلند مدت 2 - كوتاه مدت (سفيران هدايت ) ( ويژه تربيت مبلغ )
الحمدلله چون بنده توفيق داشتم كه در هر دو سيستم مسئوليت اجرايي داشته‌ باشم و لذا تقريباً از همه ريزه‌كاريها و شرايط آنها اطلاع دارم .
سعي مي كنم اين اطلاعات را در چند تايپيك جداگانه به اطلاع برسانم كه موجب خستگي دوستان نشود .
اول از همه بگم كه تحصيل در حوزه هاي علميه ( با هدف تفقه در دين و به دست آوردن قوه استنباط احكام شرعي ) طبق آيه شريفه قرآن كريم واجب كفايي مي‌باشد .

"پس چرا از هر گروهى از ايشان دسته اى كوچ نمى كنند تادر دين فقيه شوند و هنگامى كه به سوى قوم خويش باز گشتند، آنان را بيم دهند تا شايد آنان از گناه و طغيان حذر كنند. ( 122 توبه )

"
پذيرش در هر دو دوره يكسري شرايط عمومي و يكسري شرايط اختصاصي دارد .

متن اطلاعيه پذيرش حوزه هاي علميه در سال تحصيلي 90-89 ( توجه : ممكن است اين شرايط براي سال تحصيلي آينده مخصوصاً از نظر شرايط سني تفاوت داشته باشد )

به یاری خداوند متعال و در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) مرکز مدیریت حوزه علمیه قم از برادران واجد شرایط برای تحصیل در دوره های بلند مدت و کوتاه مدت ( سفیران هدایت ) ثبت نام می نماید .

الف ) شرایط عمومی داوطلبان :

1- برخورداری از صلاحیت های اعتقادی ، اخلاقی و اجتماعی

2- اعتقاد و التزام به ولایت فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلام

3- تابعیت جمهوری اسلامی ایران

4- برخورداری از سلامت جسمی و روحی

5- موفقیت در آزمون ورودی و مصاحبه

6- نداشتن منع قانونی از نظر نظام وظیفه

ب) شرایط اختصاصی دوره بلند مدت :

1- قبولی حداقل سوم راهنمایی با حداکثر 18 سال ( متولدین سال 1371)

" سنوات تحصیلی بالاتر از سوم راهنمایی و مدت خدمت سربازی به حداکثر سن اضافه می شود

" داوطلبان دارای مدرک کاردانی و بالاتر نباید در زمان ثبت نام بیش از شش ماه از تاریخ فراغت تحصیل آنها گذشته باشد

2- تعهد تحصیل تمام وقت حداقل تا پایان سطح یک

ج) شرایط اختصاصی دوره پنج ساله تربیت مبلغ (سفیران هدایت)

1- داشتن مدرک دیپلم با حداکثر سن 25 سال (متولدین 1364)

" سنوات تحصیلی بالاتر از دیپلم و مدت خدمت سربازی به حد اکثر سن اضافه می شود.

2- تعهد تحصیل تمام وقت به مدت دوره

3- تعهد خدمت تبلیغی (به مدت سنوات تحصیل) در مناطق مورد نیاز

د) اولویت ها :

فرزندان آزادگان جانبازان ، خانواده شهدا ، حافظان حداقل یک ششم قآن یا نهج البلاغة و داوطبان مناطق محروم از اولویت برخوردار خواهند بود .

ه)حافظان قرآن کریم ، دانشجویان و دارندگان مدرک کاردانی و بالاتر آزمون کتبی ندارند و قبولی آنان بر اساس معدل اخرین مدرک تحصیلی و مصاحبه می باشد .

و)آزمون

آزمون به صورت کتبی در دو مقطع سیکل و دیپلم با موضوعات قرآن ، احکام ، معارف اسلامی ، ادبیات و زبان فارسی ، عربی ، ریاضی ، معلومات عمومی ، هوش و استعداد برگزار می شود

" داوطلبان جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به سایت معاونت آموزش حوزه به آدرس اینترنتی www.howzeh-qom.com و یا با شماره تلفن 2922051-0251 (داخلیهای 298-295-285) تماس حاصل نمایند.

پذیرش مرکز مدیریت حوزه علمیه قم

بازم عرض مي كنم كه اين شرايط سال تحصيلي 90-89 شايد امسال از نظر شرايط سني فرق بكنه .

تا اينجا اگه دوستان سوالي دارن مطرح كنن تا بريم براي مطالب جديد - فعلا خدا نگهدار

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: یکشنبه 17 بهمن 1389 - 19:29    
anari
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 11 اسفند 1388
blank.gif

امتياز: 1182

عنوان: پاسخ به «چگونه طلبه شویم؟ (راهنمای ورود به حوزه)» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

راه‌های زیادی هست برای رسیدن به خدا!!

این روش‌ها هم وجود داره...

- تحصیل مجازی
http://www.hawzah-online.com/hawza/
این سایت متن و صوت هر درس را به صورت جداگانه و پایه به پایه بعد از ثبت‌نام قطعی (کپی شناسنامه، عکس و...) در اختیار داوطلبان قرار می‌ده و به صورت دوره‌ای امتحان هم برگزار می‌کنه، ظاهراً مدارکش هم قراره همچین یه اعتبارهایی داشته باشه... درست نمی‌دونم

البته می‌تونید متن و صدا آموزشی هر درس رو جداگانه از فروشگاه‌ها تهیه کنید

- متن و صدا (شرح استاد) برای هر پایه به صورت پک آماده (نرم‌افزاری) هم موجود هست
- همچنین این پک‌ها به تفکیک دوره‌ها هم موجود است (مثلاً یک دوره درس خاص که در چند پایه تحصیلی تدریس می‌شه به صورت مجتمع هم در پک‌های جداگانه‌ای جمع‌آوری شده)
- هر کدام از این پک‌ها یک DVD است (منظور اینکه همه کلاس‌ها به صورت صوتی مدون شده و تقریباً همه درس‌ها تشریح شده)

- بعضی از مدارس علمیه هم وجود داره که به صورت «فراگیر» طلبه می‌پذیرند، مثلاً در قم فکر کنم مدرسه صاحب الزمان (روبروی صدا و سیما) بدون شرائط سنی و تحصیلی به صورت آزاد با عنوان طلبه‌پذیر [= معادل دانش‌پذیر!] قبول می‌کنند و اگر شما تونستید حد نصاب نمره را بگیرید به عنوان طلبه قبولتان می‌کنند (نمی‌دونم رسمی می‌شه یا فقط مال همون مدرسه است!)

ولی یک پیشنهاد عالی برای همه...
شاید هیچ‌کس از این پیشنهاد بی‌نیاز نباشد؟! پیشنهادم یک کتاب است! کتاب «ارزش و افتخارات طلبه» یا اسم دیگرش «نامه‌ای به برادرم حسین» گذشته از نثر شیرین کتاب که در قالب یک نامه به یکی از هم‌دوره‌ای‌ها نویسنده است، مطالب ریز و نکته‌های بسیار مفیدی درباره راه و رسم طلبگی بیان می‌کنه نکاتی که چه بسا هنوز طلبه‌های سطح بالا بهش توجه نکرده‌اند و بسیاری از تلخی‌ها و شیرینی‌هایی که از بیرون قابل مشاهده نیست... بعد از مطالعه این کتاب تا چند روز تو «کما» بودم!
حتی اگر احتمال طلبه‌شدن‌تان از احتمال فضانورد شدن‌تان کمتر است این کتاب را از دست ندهید Exclamation
متاسفانه لینک متن کامل کتاب را هنوز پیدا نکردم ولی می‌دونم که هست می‌گردم می‌گذارم ولی فعلا همونی که هست
http://www.hawzah.net/hawzah/magazines/MagArt.aspx?MagazineNumberID=7079&id=85943

قضیه اینه که ما نسبت به «موضوع» جهل مرکب داریم یعنی نمی‌دونیم چیه این کتاب کمک می‌کنه ...

تشکرها از این پست: babani (یکشنبه 17 بهمن 1389 - 22:02)

پست تاریخ: دوشنبه 18 بهمن 1389 - 16:38    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

babani, جان،
ممنون.
با این حساب از سن من (24) گذشته که بخوام وارد دوره‌های بلند مدت بشم.
اما سؤالم اینه که کیفیت دوره‌های کوتاه مدت چطوره؟
من حقیقتش حوصله نشستن سر کلاس‌ها و مجالسی که خلاصه و مفید نباشه رو ندارم. باید مثل استاد قرائتی در نیم ساعت کلی اطلاعات مفید بهم بدن. بدتر اینکه می‌ترسم بیام و چیزهایی رو بگن که من بارها شنیدم. (در این چهارده پانزده سالی که توی مجالس مذهبی رفت و آمد داشتم و مطالعات فردی خودم، فکر کنم چیزی نمونده که نشنیده باشم)
آیا از همون اساتید دوره‌های بلند مدت استفاده می‌شه؟

در ضمن تعهد تحصیل تمام وقت یعنی چی؟ Embarassed

anari, جان، ممنون.
نوشتم که در اولین فرصت این کتاب رو بخرم.
اگر تونستید در مورد اون بحث فراگیر بیشتر تحقیق کنید و اینجا بذارید و آدرس یا تلفنی از اون مرکز.
ممنونم.

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 19 بهمن 1389 - 08:45    
babani
مسؤول واحد فرهنگی سایت
مسؤول واحد فرهنگی سایت

iran.gif

hamid جان سلام؛

فكر مي‌كنم ديدگاه شما نسبت به دروس حوزه يه خورده با واقعيت متفاوته .

من از صحبتهاي شما اين طور برداشت مي‌كنم كه شما فكر مي‌كنيد روحانيها اون چيزهائي رو كه بالا منبرها مي‌گن توي توي حوزه هم اين درسها رو مي‌خونن .

اصلاً اين طور نيست .

اگر شما مي‌خوايد بياييد حوزه كه حرفهاي جديد ولي از قبيل همين حرفهايي كه روي منابر گفته مي‌شود بشنوشيد كاملا در اشتباهيد .

حرفهايي كه روي منبر مي‌گيم ما خودمون رفتيم دنبالشون و ياد گرفتيم و تقريباً هيچ ربطي به دروس حوزوي ما نداره و تو حوزه از اين درسها به ما نميدن.

محور درسهاي توي حوزه در سه سال اول روي صرف و نحو و در سالهاي بعد فقه و اصوله اون هم از شكل كاملا استدلالي .

حتي ما توي حوزه احكام رو به اين شكل كه بالاي منبر مي‌گيم درسشو نخونديم . ما فقه استدلالي مي‌خونيم توي حوزه .

حتي اگر درس تفسيري هم توي حوزه هست " به عنوان درس جنبي و مطالعه ‌اي هست " كه حتي كلاس تفسير هم توي حوزه به صورت رسمي نداريم .

ما هم مثل شما مي ريم مثلا تفسير نمونه رو مي خونيم بعد مياييم امتحان ميديم .(درس مطالعه‌اي)

شما اگه تصميم براي طلبه شدن داريد بايد به فكر مطالبي غير از اون چيزهائي كه بالا منبرها گفته ميشه، باشيد .

ما مطالبي رو كه بالا منبر ميگيم همشو خودمون به صورت مطالعه آزاد انجام ميديم .

به عبارت ديگر : درسهاي تخصصي حوزه اصلاً به درد توده مردم و گفتن روي منبر نمي خوره .

البته توي حوزه سفيران چون هدفش تربيت مبلغه اينجور مطالب وجود داره اتفاقاً درسهاي جالبي هم داره .

توي حوزه‌هاي كوتاه مدت يا سفيرا هدايت معمم شدن اجباريه ! شما هم كه عاشقق معمم شدن هستيد ماشالله آفرين

چون هدفش تربيت مبلغه.

تحصيل تمام وقت يعني اينكه شما بايد در اون مدت تحصيل به غير از درس خواندن در حوزه در جاي ديگري ( مثلا دانشگاه ) مشغول كار يا درس خواندندن نباشيد .

و تمام وقت در حوزه باشيد .
فعلا خدانگهدار -

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 19 بهمن 1389 - 13:33    
ronak60
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 8 اسفند 1388
iran.gif

امتياز: 902

عنوان: پاسخ به «چگونه طلبه شویم؟ (راهنمای ورود به حوزه)» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

سلام
babaniگرامی من از وقتی این مطلب رو از آقاHamid خوندم نمی دونستم که چطوری این مطلبی شما در موردش صحبت کردید رو بگم ؛ چون می ترسیدم تصمیم به رفتن و درس خوندن در اون جا رو داشته باشند و من با این حرف تاثیر منفی روشون بگذارم به خاطر همین چیزی نگفتم.
ولی خوب واقعیت همون چیزی هست که شما گفتید و هدف اصلی حوزه پرورش مبلغ است و خواه نخواه وقتی وارد شوید به کار تبلیغ سوق داده می شوید.
راستی رفتن به حوزه برای خواهران بسیار متفاوت از آقایان هست از نظر نظام آموزشی و ثبت نام . مثل دانشگاه دفترچه کنکور داره و پنج سال و نیم سطح دو که برابر با کارشناسی هست طول می کشه و تازه بعد از سطح دو که یک دوره عمومی است برای ورود به سطح سوم باید انتخاب رشته کنید و ... و مثل دانشگاه با واحد و ترم از این جور مسائل سر و کار داریم.

این مطلب آخرین بار توسط ronak60 در سه‌شنبه 19 بهمن 1389 - 18:16 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.
تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 19 بهمن 1389 - 14:01    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

Rolling Eyes
یعنی می‌فرمایید که هیچی دیگه!
خوب، باشه... مشکلی نیست، خودم مطالعه می‌کنم Wink
آره، من به نظر خودم بدون حوزه هم می‌تونم این موارد رو یاد بگیرم.
بد نیست بگم که من کتاب صرف و نحو ساده رو به پیشنهاد یکی از دوستان طلبه جویدم!! تقریباً می‌شه گفت هیچ متن عربی نیست که نتونم متوجه بشم (در حدی که توی خونه صحبت‌های عربی رهبر به زبان عربی رو به صورت real-time واسه بقیه ترجمه می‌کردم Very Happy ). و با توجه به اینکه تمام دروس عربی‌م در راهنمایی و دبیرستان رو در حد 20 و به تمام معنا یاد گرفتم، مشکلی در گرامر و ... ندارم.
فقط دو بار در جوانی(!) رساله مرجع تقلیدم رو از ابتدا تا انتها (حتی احکام شکار و خوردن گوشت خرگوش Mr. Green ) رو خوندم و می‌شه گفت چیزهایی که باید بلد باشم رو بلدم. (بابا! من توی خونه واسه خودم آیة الله‌ام!! Mr. Green اینجا هر کی مشکل شرعی داره از خودم می‌پرسه Very Happy )
تجوید قرآن رو هم هر دو سطحش رو پیش بهترین استاد ساوه گذروندم و کتاب‌های سطح یک و دو حلیة القرآن رو مو به مو خوندم.
معراج السعاده، تفسیرها و ... رو هم مطالعه کردم و فکر می‌کنم می‌تونم ادامه اون‌ها رو هم خودم یاد بگیرم.

هدفم هم از بحث رفتن به حوزه این بود که از این قضایا دور نباشم و کمی رسمی‌تر و علمی‌تر یاد بگیرم.
دقیقاً مثل زبان که من به صورت آزاد یاد گرفتم و حتی مدرس مکالمه زبان هم به حساب میام، اما می‌خوام برم دانشگاه از ابتدا دوباره در رشته زبان درس بخونم که هم بیشتر درگیر بشم و هم رسمی‌تر و دانشگاهی‌تر یاد بگیرم.

اما واقعاً این یه ضعفه که یکی مثل من که تشنه این قضایا هست و مهندس هم هست نتونه بره جایی دوره بگذرونه!! آخه جور درمیاد من عمامه و عبا بذارم؟

اگر دوستان تونستن در مورد رشته‌های دانشگاهی مرتبط با دین هم صحبت کنن. رشته الهیات و فلسفه و ... چطوریه؟ کسی داریم که در این رشته‌ها درس خونده باشه؟

به هر حال، ممنون از دوستان.
من احساس می‌کنم الان بهترین کار واسه من اینه که دنبال مکالمه زبان عربی باشم. یعنی تقویت زبان عربی. در این صورت می‌تونم کتاب‌های عربی و قرآن و احادیث رو دقیق‌تر متوجه بشم و به منبع اصلی روایات و ... متصل بشم.

anari, جان،
توی ساوه خراب‌شده ما که کلاس مکالمه عربی وجود نداره، شما یه تحقیق کن ببین قم کجا کلاس مکالمه عربی برگزار می‌کنن؟ می‌خوام دقیقاً مثل این دوره‌های 16 ترمی زبان باشه...
ممنون می‌شم اگر جایی رو پیدا کردی، شما تلفن و آدرسش رو بدی که پیگیری کنم.

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 19 بهمن 1389 - 17:03    
babani
مسؤول واحد فرهنگی سایت
مسؤول واحد فرهنگی سایت

iran.gif

خانم ronak ؛ سلام
من البته نخواستم وارد آسيب شناسي سيستم درسي حوزه بشم . ( چون اصلاً جاش اينجا نيست )
فقط همين يك جمله رو بگم .
به قول آقاي قرائتي كه 95 درصد طلبه هاي ما كه چه بخوان و چه نخوان بالاخره با تبليغ سر و كار دارن چرا حوزه نبايد هيچ برنامه ‌اي براي اين امر داشته باشه و درسهاش فقط يك سري مطالب تئوري باشه كه شايد بدرد خود طلبه ها هم نخوره چه برسه به اينكه به درد مردم و جامعه بخوره .
و اصولا فلسفه ايجاد دوره هاي كوتاه مدت سفيران هدايت ( تربيت مبلغ ) جبران همين كاستي در حوزه هاي بلند مدت بود كه تا حدي هم موفق بوده است .
البته درسهاي حوزه هاي بلند مدت و هم بصورت ترمي و پذيرشش هم كنكور و مصاحبه داره .

براي امثال آقا حميد هم راه بسته نيست . افرادي كه بتونن خودشون تا پايه ششم رو خودشون بخونن و امتحان بدن مي تونن رسمي بشن .
اما آقا حميد شما چرا اينقد به عمامه حساس هستين .
مگه چه اشكالي داره . با شما هم جور درمياد .
ما طلبه هاي خيلي زيادي توي قم داريم كه با مدرك ليسانس و بالاتر وارد حوزه شدن .
طلبه هاي زيادي داريم كه مهندس و حتي دكتر هستن .
همين معاونت آموزش حوزه علميه دكتراي فيزيك داره .
توي قم خيلي زياده از اين موارد .
موفق باشيد

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 19 بهمن 1389 - 18:39    
ronak60
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 8 اسفند 1388
iran.gif

امتياز: 902

عنوان: پاسخ به «چگونه طلبه شویم؟ (راهنمای ورود به حوزه)» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

سلام
ممنون از توضیحاتتون آقای babani
منظور من هم از مطرح کردن این موضوع این بود که امثال آقا Hamid رشته کار دستشون بیاد و هیچ.
راستی این دوره های سفیران هدایت مگه کلاس هم داشت؟ به ما چیزی در مورد کلاسهاش نگفتند.
راستی آقای نیرومند اگه مبادی العربیه 1_4 و منطق و فلسفه و اصول و چند تا کتاب تحلیل تاریخی هم بخونید چیزی از سطح دو عقب نیستید.(البته به جای رساله، لمعه می خونن در حوزه ) آفرين

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 19 بهمن 1389 - 19:06    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

ممنون از همه.
ronak60, جان، ممنون بابت معرفی کتاب‌ها. نوشتم که به زودی تهیه کنم و مطالعه کنم.
رفقای دیگه هم اگر کتاب خوبی مثل معراج السعادة و لهوف و ... که منبع اصلی کتاب‌های دیگه هست، سراغ دارن معرفی کنن.
تاپیک خوب و جامعی داره می‌‌شه.
فقط بحث دانشگاهی‌ش هم اگر کامل‌تر بشه فکر کنم کار خیلی‌ها رو راه بندازه.
babani, جان،
در مورد عمامه و عبا، حق با شماست. حقیقتش من خودم این خجالت رو می‌ذارم پای ضعف ایمان خودم (و به قول یکی از دوستان، شاید نداشتن ایمان!!!) و اینکه هنوز آدم نشدم!
به هر حال، نمی‌شه این رو گذاشت پای تقیه؟ Crying or Very sad Embarassed

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

رفتن به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی
صفحه 1 از 4

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند