كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> فروم‌بلاگ‌هاي اعضا -> فروم‌بلاگ Hamid
پاسخ دادن به این موضوع
نپرسيد کشورتان چه کاري براي شما مي​تواند بکند، بپرسيد...
پست تاریخ: شنبه 11 اسفند 1386 - 02:09    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: نپرسيد کشورتان چه کاري براي شما م خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

«نپرسيد کشورتان چه کاري براي شما مي​تواند بکند، بپرسيد شما چه کاري مي​توانيد براي کشورتان بکنيد.»

اين سخنان بخشي​ست از نطقي که جان اف کندي (John Fitzgerald Kennedy) در مراسم تحليف رياست جمهوري ايالات متحده در سال 1961 ايراد کرد و سپس به اندازه​اي شهرت يافت که امروز برخي از مردم آمريکا آن را به صورت کتيبه به ديوار خانه​ي خود مي​آويزند.
اما حقيقت اين است که اين دو جمله نزديک به پنجاه سال پيش​تر در مقاله​اي در يک روزنامه​ي عربي چاپ لبنان آمده بود و نويسنده​ي آن جوان گمنامي بود به نام «جبران خليل جبران» که بعدها در آمريکا به سبب نوشتن چند اثر شعرگونه و عرفان​آميز به زبان انگليسي، شهرت فراوان يافت.
مهم​ترين اين آثار کتاب کوچکي است به نام «پيامبر» که از سال انتشارش، 1923، تاکنون هميشه در ميان خوانندگان زبان انگليسي دست به دست گشته است.

/////////////////////
سلام؛
امشب داشتم کتاب «پيامبر» نوشته جبران خليل جبران رو مي​خوندم، اين متن که در مقدمه کتاب بود، نظرم رو جلب کرد.

قبل از اينکه ادامه بودم، دو نکته بگم:
1- تلفظ صحيح «جبران خليل جبران» به صورت Gibran Khalil Gibran يعني با کسر «ج» هست. (براي اونايي که احتمالا غلط تلفظ مي​کردن)

2- پيشنهاد مي​کنم حتماً کتاب «پيامبر» رو بخونيد!
من هفته پيش از قم اين کتاب با ترجمه آقاي «نجف دريابندري» رو خريدم (با نام پيامبر و ديوانه که دو مجموعه از مجموعه​هاي جبران هست) بعد که اومدم خونه، ديدم خواهرم ترجمه «دکتر حسين الهي قمشه​اي» رو داره.
امشب که مقايسه مي​کردم، متوجه شدم که کتاب دکتر الهي قمشه​اي يه چيز ديگه​ست!
هم متن انگليسي رو داره و هم مثل سخنراني​هاي ايشون علاوه بر متن کتاب، ده​ها بيت شعر و متن مرتبط رو در اطراف کتاب داره.
پيشنهاد مي​کنم اگر خواستيد اين کتاب رو به کسي هديه بديد، ترجمه آقاي دريابندري رو بخريد و اگر خواستيد خودتون بخونيد، ترجمه دکتر الهي قمشه​اي رو بخريد!
چون اولي جلد و کاغذ و طراحي بسيار جالبي داره که آدم رو وسوسه مي​کنه الکي بخره و به بقيه هديه بده! Very Happy

و اما جملات بالا که نوشتم، از مقدمه ترجمه آقاي دريابندري (صاحب کتاب مستطاب آشپزي و ...) بود.
اما دوست دارم مطلبي که پشت کتاب ترجمه دکتر الهي قمشه​اي نوشته رو نقل به مضمون کنم (چون کتاب رو گذاشتم سر کار و اومدم!) پشت اون کتاب جريان کلي اين مجموعه نوشته شده:
داستان پيامبر شرح حال يک پيامبر به نام «مصطفي» است که توسط يک کشتي به جزيره​اي منتقل مي​شود.
ناخدا و ملوانان کشتي به او مي​گويند که دوازده سال بعد خواهند آمد و او را از اين جزيره به وطنش برمي​گردانند.
مصطفي در اُرفالس دوازده سال در سکوت و به دور از هياهو به عبادت و راز و نياز مي​پردازد و سرانجام روز موعود فرا مي​رسد! روزي که بايد با سرزمين فعلي که تا حدودي بدان دل بسته خداحافظي کند. با مردم آنجا و همه خاطراتش...
در حالي که پيش از اين مردم آن سرزمين توجه وافري به وي نداشته​اند، حالا که موسم جدايي فرا مي رسد، شور و اشتياق آن​ها براي ماندن مصطفي افزون مي​شود و مصطفي را التماس مي​کنند که نرود! اما ديگر اين اشتياق​ها و التماس​ها بي​فايده است و مصطفي دوازده سال است که منتظر چنين لحظه​ايست!
خلاصه، مشتاقان مصطفي حالا که مي​بينند مصطفي بايد برود، از او مي​خواهند آنچه در اين مدت در پي راز و نيازهايش از سوي خداوند به او اعطا شده، برايشان بازگو کند...
از جمله، يکي از عشق از او مي​پرسد، يکي از پيوند زناشويي، يکي از فرزندان و ...
و مصطفي لب به سخن مي​گشايد...

اين روند کلي مجموعه​ي بي​نظير «پيامبر» هست.
مطمئنم از خوندن اون پشيمون نمي​شيد Wink
اون​هايي هم که خوندن، خوشحال مي​شم نظر مثبتشون رو بدونم Razz
اين داستان به نوعي سرگذشت همه انسان​هاست. خداوند ما را مدتي در يک جزيره قرار داده است و چند سال بعد، دنبالمان خواهد آمد و ما را به جايگاه اصلي و ابدي خود خواهد برد...
البته من هنوز نقدهاي مختلف بر اين مجموعه رو نخوندم، اما شايد مطالب بيشتري در پست​هاي بعدي ارسال کنم.

من اکثر مجموعه​هاي جبران رو خريدم و گذاشتم سر فرصت بشينم بخونم و لذت ببرم.
شما هم فرصت رو از دست نديد، خيلي کوتاه و مفيد هستند...

مطالب بيشتر در مورد جبران به انگليسي:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gibran_Khalil_Gibran

و اين هم به فارسي

درست است که جمله اول، تنها بهانه​اي براي معرفي کتاب «پيامبر» بود، اما به نظرم اين جمله نقش به سزايي در موفقيت جوانان آمريکايي داشته و دارد!
يکي از بزرگ​ترين عيب​هاي ما ايراني​ها اين است که همه به همديگر نگاه مي​کنيم! همه منتظريم که از طرف يکي ديگر مثل دولت و ... فرجي بشود!
اين طرز تفکر که هر کس بايد خودش سهمي در موفقيت کشورش داشته باشد، چقدر ارزشمند است، نه؟

موفق باشيد؛
حميد

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست:

پست تاریخ: شنبه 11 اسفند 1386 - 02:49    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

جالبه که الان که سرچ کردم، ديدم ويکي​پديا هم اين جمله رو به نوعي منتسب به جان.اف.کندي مي​دونه:
In his inaugural address he spoke of the need for all Americans to be active citizens, famously saying, "Ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country."

ترجمه​:
در مراسم تحليف رياست جمهوري​اش او درباره لزوم اينکه «همه آمريکا​يي​ها بايد شهرونداني فعال باشند» صحبت کرد. همان ضرب المثل بسيار جالب «نپرسيد کشورتان چه کاري براي شما مي​تواند بکند، بپرسيد شما چه کاري مي​توانيد براي کشورتان بکنيد.»

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

صفحه 1 از 1

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند