كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> علمي-آموزشي، اجتماعي، فرهنگي
پاسخ دادن به این موضوع
چهار شنبه سوري
پست تاریخ: دوشنبه 21 اسفند 1385 - 15:35    
sistemprof
عضو گروه مديريت آفتابگردان

عضو شده در: 3 بهمن 1384
blank.gif

امتياز: 8562

عنوان: چهار شنبه سوري خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

چهار شنبه سوري

از جمله جشن هاي آريايي ، جشن هاي آتش است . امروزه تنها « جشن سوري » ، معروف به « چهارشنبه سوري » و نيز « جشن سده » برايمان به يادگار مانده است و در مورد جشن هاي فراموش شده ي آتش ، به « آذرگان » در نهم آذر ماه و « شهريورگان » يا « آذر جشن » مي توان اشاره داشت . آتش نزد ايرانيان مظهر روشني ، پاكي ، طراوت ، سازندگي ، زندگي ، سلامت و تندرستي و در نهايت بارزترين تجلي خداوند در روي زمين است . ( هاشم رضي ، صص 145 و 148 )

آيين هاي نوروزي از « جشن سوري » ( چهارشنبه سوري ) آغاز مي شود و با آيين سيزده بدر نوروز به سر انجام خود مي رسد. ( بهرام فره وشي ، ص 43 ) برخي را باور اين است كه با در نظر آوردن واژه ي « چهارشنبه » كه بر آمده از فرهنگ عرب و سامي است ، پس « چهارشنبه سوري » ارمغاني از سوي عربهاست ، چرا كه همانطور كه مي دانيم ، در ايران قديم هر روزي نامي ويژه داشته است ( هرمزدروز ، وهمن روز ، اردوهشت روز ، شهروَر روز ، خرداد روز ، سروش روز ، مهر روز ، زامياد روز و … ) و نشاني از بخش بندي امروزين چهار هفته ايي و نام هاي آنان به چشم نمي خورد .

چون در روز شماري تازيان ، چهارشنبه و شب آن نحس و نا مبارك به شمار مي رفته شب چهارشنبه ي آخر سال را با « جشن سوري » به شادماني پرداخته و بدين گونه مي كوشيدند تا نحسي و نا خجستگي چنين شب و روزي را بر كنار كنند . همچنين جاحظ در كتاب خود با نام المحاسن و الاضداد (ص 277 ) به نامباركي چهارشنبه نزد عربها اشاره مي كند . منوچهري در اين روز مردمان را به شادماني مي خواند تا از نا خوبي و بد يمني آن رها شوند . ( عبدالعظيم رضايي ، صص 119 –118 )

اما بر پايه ي پژوهش هاي انجام شده ، زمان باستاني « جشن سوري » را مي توان در اين سه گاه باز جست : شب بيست و ششم از ماه اسفند ، يعني در نخستين شب از پنجه ي كوچك ، يا در اولين شب پنجه ي بزرگ يا پنجه ي وه كه پنج روز كبيسه است و نخستين شب و روز « جشن همسپهمديم » ( آخرين گاهنبار سالانه ) و ديدگاه سوم ، آخرين شب سال است كه ارجمندترين روز « جشن همسپهمديم » و جشن آفرينش انسان است . ( هاشم رضي ، ص 149 ).

افزون بر اين و بنا به سنتي كه براي برخي رويدادهاي بزرگ و جشن هاي باستاني ، برابر نهادي اسلامي نيز بدست داده شده است ، آتش افروزي و شادماني شب چهارشنبه ي آخر سال را برخي به قيام مختار ثقفي كه به خونخواهي حسين ( ع ) و فرزندانش قيام كرده بود ، نسبت مي دهند : « مختار سردار معروف عرب وقتي از زندان خلاصي يافت و به خونخواهي شهيدان كربلا قيام كرد ، براي اين كه موافق و مخالف را از هم تميز دهد و بر كفار بتازد ، دستور داد كه شيعيان بر بام خانه ي خود آتش روشن كنند و اين شب مصادف با چهارشنبه آخر سال بود و از آن به بعد مرسوم شد . » ( محمود روح الاميني ، ص 50 ).

واژه « سوري » فارسي به معني « سرخ » مي باشد و چنان كه پيداست ، به آتش اشاره دارد . البته « سور » در مفهوم « ميهماني » هم در فارسي به كار رفته است . ( رضايي ، ص 122 )

استاد پورداود ، پس از بزرگداشت اين جشن باستاني ، به موضوع ويژه اي اشاره دارد و بر اين باور است كه رسم پريدن از روي آتش و خواندن ترانه هايي همچون « سرخي تو از من ، زردي من از تو و … » از افزونه هاي پسا – اسلامي است و از ديدگاهي ، بي احترامي به جايگاه ارجمند آتش به شمار مي رود . ( ابراهيم پور داود ، ص 75 ) .

برخي رسوم « جشن سوري » به شمار ذيل است : بوته افروزي ، آب پاشي و آب بازي ، فالگوش نشيني ، قاشق زني ، كوزه شكني ، فال كوزه ، آش چهارشنبه سوري ، آجيل مشگل گشا ، شال اندازي ، شير سنگي (توپ مرواريد - صادق هدايت) و … (علي بلوك باشي ، صص 63 – 57 ، بهرام فره وشي ، صص 49-44 ) .

____________ _________ _____
در شهرهاي مختلف ايران :

در مناطقي همچون شيراز ، كردستان و آذربايجان ، آداب و رسوم ويژه و كهن تري وجود دارد . به طور مثال ، سفره حضرت خضر ( ع ) و يا آب پاشي در سعديه كه ويژه شيراز است و يا سفره هاي خوراكي رنگيني كه در كردستان و آذربايجان آماده ميشود و نيز مراسم آتش افروزي و شادماني همگاني مردم . برخي را عقيده بر اين است كه « جشن سوري » ( چهارشنبه سوري ) با مراسم مربوط به بزرگداشت فروهر درگذشتگان نيز پيوند و بستگي دارد . ( هاشم رضي ، صص 164-156 )

سرانجام ، اميد است اين روشني بخشي ها و آتش افروزيها ، اخگري شود بر بيشه انديشه هاي پر طراوت مردمان خردمند ايراني تا به پشتوانه فرهنگ پر بار و ارجمند خويش و به يادمان شادباش ها و خشنودي هاي كهني كه همگي داراي بستري ديني ، اخلاقي و فرهنگي بوده ، خردمندانه و در روشناي پندارپاك و گفتار راست و كردار نيك ، پاي كوبانه و خرسند در راه راستي گام زنند ..

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست:

پست تاریخ: دوشنبه 21 اسفند 1385 - 22:35    
sara_kalak
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 30 بهمن 1385
blank.gif

امتياز: 288

عنوان: خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

من چهارشنبه سوری رو خیلی دوست دارم Very Happy آخ جون بازم ترقه بازی Twisted Evil
بچه مواظب باشید! Twisted Evil Exclamation Twisted Evil Exclamation

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 22 اسفند 1385 - 01:00    
syadate
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 30 بهمن 1384
blank.gif

امتياز: 1125

چهارشنبه خونه خراب کن البته برای بعضی ها Mad

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 22 اسفند 1385 - 12:29    
sara_kalak
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 30 بهمن 1385
blank.gif

امتياز: 288

اینو قبول دارم Wink

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 22 اسفند 1385 - 18:48    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47792

Embarassed الان ساعت 5 بعد از ظهره و از همين الان توي شهر ما زلزله چهارشنبه آخر سال خونه‌ها رو مي‌لرزونه! Sad
خدا امشبو به خير بگذرونه Crying or Very sad

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 22 اسفند 1385 - 19:57    
bahar
سَرور ماست!
سَرور ماست!

عضو شده در: 16 مرداد 1385

blank.gif

امتياز: 8091

خوشبختانه این جایی که من هستم توپم بترکونن نمیشنوم . ولی بعضی ها

چه کارایی میکنن . من که اصلا تو حال و هوای چهارشنبه سوری نیستم .

بالفرضم جشن باشه آخ مگه آدم حسابی اینجوری میره جشن میگیره؟ Surprised

خدایا این بندگانت را شفا بده Surprised

Mr. Green دبیرستان که میرفتم از جلو چند تا پسر بچه رد شدم یه 100 متری که دور شدم

خدا رو شکر کردم که به خیر گذشت (چون قیافشون خیلی موذیانه بود) ولی

چشمتون روز بعد نبینه یه دفعه احساس کردم قلبم از جا در اومد وقتی پشت پام زدن از ترس سکته کردم . وقتی خونه رسیدم هنوز قلبم میزد .
واقعا روز مزخرفیه Neutral

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: چهار‌شنبه 23 اسفند 1385 - 11:25    
sistemprof

عضو شده در: 3 بهمن 1384
blank.gif

امتياز: 8562