كنترل پنل             جستجو               پرسشهای متداول            .:: آخرین پست‌های انجمن ::.            لیست اعضا            مدیران سایت             درجات        ورود
فهرست انجمن‌ها -> آموزشگاه زبان سایت -> لنتعلم العربیة (زبان عربی)
پاسخ دادن به این موضوع
سخنی از باب فراگیری زبان عربی
پست تاریخ: دوشنبه 24 مرداد 1390 - 20:43    
ronak60
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 8 اسفند 1388
iran.gif

امتياز: 902

عنوان: سخنی از باب فراگیری زبان عربی خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

یا دلیل المتحیّرین

قرآن کتاب هدایت و نور است. کتابی که بشر را در راستای صراط الهی هدایت می‌کند و برای پرهیزگاران و مؤمنان، راهنمای راستین است.

" إِنَّ هذَا القُرآنَ یَهدِی لِلَّتی هِیَ أَقوَمُ "

بدیهی است که برای فهم کلام هر متکلم، نخست باید زبان او را دانست؛ در غیر این صورت، انتظار فهم و درک کلام او، در حد عالی، انتظاری بی‌جا و غیر معقول است. نخستین گام برای دریافت پیام روح بخش این کتاب هدایت، فراگیری زبان قرآن و وحی، یعنی زبان عربی است که:

"إِنَّا أَنزَلنَاهِ قِرآنَاً عَرَبِیّاً لَعَلَّکِم تَعقِلِونَ (ما قرآن، این کتاب نور را به زبان عربی بر شما فرو فرستدیم، باشد که در آن تعقل و در مفایم ژرف و معانی عمیق آن دقت کنید.) "

گذشته از ضرورت فراگیری زبان عربی برای فهم معانی قرآن، روایات، مناجات و ادعیه، برای برقراری ارتباط و تفاهم بین تمامی برادران مسلمان به ویژه برادران مسلمان عرب و زمینه ترقّی و پیشترفت اسلام و مسلمانان، ضرورتی دیگری را فراهم می‌سازد تا به فراگیری این زبان بپردازیم. از طرف دیگر، از آنجا که بسیاری از واژه‌های زبان عربی با کلمات فارسی ممزوج شده، آموزش زبان عربی در فراگیری و گسترش ادبیّات فارسی نیز بسیار مؤثر است.

إن شاء الله برآنیم تا گامی هر چند کوچک در این زمینه برداریم. لذا از این پس به صورت هر درس در یک پست به این مهم می‌پردازیم. ابتدا نیز از صرف شروع می‌کینم تا احاطه کاملی بر کلمات عربی از حیث ساختاری و بعد به نحو می‌پردازیم تا از حیث دستوری نیز احاطه کاملی پیدا کنید.

لازم به ذکر است از استاد ارجمند جناب آقای حمید محمدی تشکر و قدردانی کنم.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

موفق باشید.Razz

[ وضعيت كاربر: ]

تشکر کردن از پست  پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول 
تشکرها از این پست: soveh (دوشنبه 24 مرداد 1390 - 21:17) meh_ham (سه‌شنبه 25 مرداد 1390 - 00:28) layegh110 (دوشنبه 24 مهر 1391 - 11:12)

پست تاریخ: دوشنبه 24 مرداد 1390 - 21:22    
soveh
همکار، در ساوه‌سرا
همکار، در ساوه‌سرا

عضو شده در: 22 خرداد 1389
blank.gif

امتياز: 876

عنوان: پاسخ به «سخنی از باب فراگیری زبان عربی» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

ronak60,جان بسیار عالیه...فقط امیدوارم آموزش از نوع دوران دبیرستان نباشه و مثل اون سبک ها کلیشه ای نباشه و در واقع بشکلی آموزش داده بشه که کاربردی باشه و لغت های عامیانه ی عربی هم در اون بکار برده بشه
ممنونم

تشکرها از این پست: ali1374 (سه‌شنبه 2 آبان 1391 - 18:52)

پست تاریخ: دوشنبه 24 مرداد 1390 - 21:53    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

عضو شده در: 31 اردیبهشت 1384
iran.gif

امتياز: 47774

عنوان: پاسخ به «سخنی از باب فراگیری زبان عربی» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

ronak60, جان، ممنون که بالاخره استارت این کار رو زدید Razz Wink
بی‌صبرانه منتظریم Wink

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 25 مرداد 1390 - 18:38    
ronak60
خوب داره پيش مي‌ره
خوب داره پيش مي‌ره

عضو شده در: 8 اسفند 1388
iran.gif

امتياز: 902

عنوان: پاسخ به «سخنی از باب فراگیری زبان عربی» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email

بسم الله الرحمن الرحیم

درس اول: علوم عربی، علم صرف

برای آموختن هر زبانی، لازم است با قواعد آن زبان آشنا شویم. قواعد در زبان فارسی "دستور زبان"، در زبان انگلیسی "گرامر" و در زبان عربی "صرف و نحو" گفته می‌شود.

علوم عربی
علوم عربی که به آن "علوم ادبی" نیز گفته می شود، منحصر در صرف و نحو نیست؛ بلکه چهارده علم می‌باشند که عبارتند از:

صرف، نحو، لغت، اشتقاق، کتابت، قرائت، تجوید، معنی، بیان، بدیع، شعر، انشا، اَمثال و تاریخ ادبیات.

از مهمترین این علوم، سه علم نخست آن است. که آشنایی با آن‌ها تا حدودی می‌تواند بر زبان قرآن که زبان عربی است، مسلط شود و توانایی بهره برداری از آیات، روایات، زیارات و ... را خواهد داشت.

علم صرف

تعریف علم صرف
صرف، در لغت به معنی "تغییر دادن" و "دگرگون کردن" است؛ و در اصطلاح، علمی است که "درباره چگونگی تغییر کلمه به شکل‌های مختلف بحث می‌کند". این تغییر گاهی برای بدست آوردن معانی مورد نظر است و گاهی فقط مربوط به لفظ است؛ مانند: تغییر کلمه "ضَرب" (زدن) به شکل های:
ضَرَبَ، یَضرِبُ، اِضرِب، ضَارِب، مَضرُب و ...
جهت بدست اوردن معانی:
زد، می‌زند، بزن، زننده، زده شده و ... .
و نیز تغییر کلمه "بَیَعَ" به صورت "بَاعَ" جهت ایجاد سهولت در تلفظ.

فایده علم صرف
همچنانکه در تعریف علم صرف گفته شد، برخی از کلمه‌ها از کلمات دیگر گرفته می‌شوند. فایده مهم علم صرف این است که به وسیله آن می‌توان کلمات را شناخت و برای معانی مورد نظر، مطابق استعمال عرب، کلمات مناسب ساخت؛ بنابراین فایده علم صرف "کلمه شناسی" و آشنایی با چگونگی "کلمه سازی" است.

موضوع علم صرف
موضوع علم صرف، "کلمه" از نظر ساختمان و تغییرات مربوط به آن می‌باشد.

تعریف لفظ و کلمه
لفظ، صوتی است که از دهان خارج شود و تکیه بر مخارج حروف داشته باشد. لفظ بر دو نوع است: مُستَعمَل و مُهمَل.
مستعمل لفظی است که دارای معنا باشد، که به این نوع از لفظ "کلمه" گفته می‌شود؛ مانند: قَتَلَ، قَلَم، حَاشَا
مهمل، لفظی است که دارای معنا نباشد؛ مانند:
تَقَلَ، مَلَم، شَاحَا مقابل قَتَلَ، قَلَم، حَاشَا
یا در زبان فاسی مانند:
کتاب، دفتر، زیر مقابل متاب، مفتر، میر

کلمه و اقسام آن
کلمه بر سه قسم است: اسم، فعل و حرف.
اسم: کلمه‌ای است که بر مبنای مستقلی دلالت کند؛ در حالی که آن معنا، با یکی از زمانهای سه گانه همراه نباشد؛ مانند: ضَرب (زدن) ، بَیت (خانه)
فعل: کلمه‌ای است که بر مبنای مستقلی دلالت کند؛ در حالی که آن معنا، با یکی از زمان‌های سه گانه (گذشته، حال و آینده) مقترن و همراه باشد؛ مانند: ضَرَبَ (زد) ، یَضرِبُ (می زند) ، اِضرِب (بزن)
حرف: کلمه‌ای است که بر معنای مستقلی دلالت نکند؛ و به وسیله آن میان کلمات ارتباط ایجاد گردد؛ مانند: "عَلَی" در جمله:
جَلَستُ عَلَی الکُرسَیّ (روی صندلی نشستم)

اقسام حروف
حروف در زبان عربی، دارای دو اصطلاح می‌باشد: حروف معانی و حروف مبانی.
حروف معانی، یکی از اقسام سه گانه کلمه است که تعریف آن گذشت.
حروف مبانی، حروفی هستند که تشکیل دهنده کلمه می‌باشند؛ و در اصطلاح به آن‌ها حروف الفبا یا حروف هجا نیز گفته می‌شود.
پس هر کلمه از حرف یا حروفی تشکیل می‌یابد و حروف در زبان عربی دارای اسم و رسم خاصی می‌باشند.

توجه:
از انجا که علم صرف درباره تغییرات کلمه بحث می‌کند و از میان اقسام کلمه، فقط اسم و فعل، تغییر می‌پذیرند و شکل و صورت "حرف" همیشه ثابت است؛ به همین جهت در علم صرف فقط از اسم و فعل بحث می‌شود.

موفق باشید. Razz

این مطلب آخرین بار توسط ronak60 در یکشنبه 6 شهریور 1390 - 20:44 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.
تشکرها از این پست: layegh110 (دوشنبه 24 مهر 1391 - 11:12)

پست تاریخ: یکشنبه 30 مرداد 1390 - 14:55    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

عنوان: پاسخ به «سخنی از باب فراگیری زبان عربی» خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی

سلام؛
این روزها که شب‌های قدر هست، باید بگم که هیچ چیز مثل خواندن دعاها و قرآن به یادگیری زبان عربی کمک نمی‌کنه.
شما وقتی دعاها و آیات زیادی در ذهن داشته باشید، موقعی که یک درس جدید از زبان عربی رو یاد می‌گیرید، تمام دعاها و آیات رو در ذهن مرور می‌کنید و کلماتی که مرتبط با اون درس هستند رو به یاد میارید و همین، باعث یادگیری بهتر می‌شه.
و اما، یکی از دعاهایی که بسیار بسیار به یادگیری قواعد زبان عربی کمک می‌کنه، دعای زیبای جوشن کبیر هست.

این دعا مملو از انواع و اقسام زمان‌ها و افعال و صیغه‌ها و صرف‌هاست.
یک ریشه خاص، گاهی در موضع فاعل قرار می‌گیره، گاهی فعل، گاهی مفعول، گاهی مجرور، گاهی منادا، گاهی مجهول و خلاصه اگر می‌خواهید زبان عربی رو محکم یاد بگیرید، خواندن این دعا رو اکیداً توصیه می‌کنم.
سعی کنید ریشه افعال رو در حین خوندن خارج کنید و بعد به نوع ترجمه دفت کنید... Wink

تشکرها از این پست: meh_ham (یکشنبه 30 مرداد 1390 - 15:23)

پست تاریخ: یکشنبه 30 مرداد 1390 - 18:41    
yaskan
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 30 اردیبهشت 1390
blank.gif

امتياز: 357

سلام؛
گفتم: خسته‌ام
گفتي: لا تقنطوا من رحمه الله
از رحمت خدا نااميد نشيد(زمر/53)
گفتم: هيچ كي نمي‌دونه تو دلم چي مي‌گذره
گفتي: ان الله يحول بين المرء و قلبه
خدا حائل هست بين انسان و قلبش!(انفال /24)
گفتم: غير از تو كسي رو ندارم
گفتي: نحن اقرب اليه من حبل الوريد
ما از رگ گردن به انسان نزديك‌تريم(ق/16)
گفتم: ولي انگار اصلا منو فراموش كردي!
گفتي: فاذكروني اذكركم
منو ياد كنيد تا ياد شما باشم (بقره/152)
گفتم: تا كي بايد صبر كرد؟
گفتي: و ما يدريك لعل الساعه تكون قريبا
تو چه مي‌داني! شايد موعدش نزديك باشه(احزاب/63)
گفتم: تو بزرگي و نزديكت براي من كوچيك خيلي دوره! تا اون موقع چيكار كنم؟
گفتي: و اتبع ما يوحي اليك واصبر حتي يحكم الله
كارايي كه بهت گفتم انجام بده و صبر كن تا خدا خودش حكم كنه(يونس/109)
گفتم: خيلي خونسردي! تو خدايي و صبور! من بنده‌ات هستم و ظرف صبرم كوچيك... يه اشاره كني تمومه!
گفتي: عسي ان تحبوا شيئا و هو لكم
شايد چيزي كه تو دوست داري، به صلاحت نباشه(بقره/143)
گفتم: انا عبدك الضعيف الذليل...اصلا چطور دلت مياد؟
گفتي: ان الله بالناس لرئوف رحيم
خدا نسبت به همه مردم- نسبت به همه- مهربونه(بقره/143)
گفتم: دلم گرفته
گفتي: بفضل الله و برحمته فبذلك فليفرحوا
(مردم به چي دلخوش كردن؟!) بايد به فضل و رحمت خدا شاد باشن(يونس/58)
گفتم: اصلا بي‌خيال! توكلت علي الله
گفتي: ان الله يحب المتوكلين
خدا اونايي كه توكل مي‌كنن دوست داره(آل عمران/159)
گفتم: خيلي چاكريم!
ولي اين‌بار، انگار گفتي: حواست رو خوب جمع كن! يادت باشه كه:
و من الناس من يعبد الله علي حرف فان اصابه خير اطمان به و ان اصابته فتنه انقلب علي وجهه خسر الدنيا و ال آخره
بعضي از مردم خدا رو فقط به زبون عبادت مي‌كنن. اگه خيري بهشون برسه، امن و آرامش پيدا مي‌كنن و اگه بلايي سرشون بياد تا امتحان شن، رو گردون مي‌شن.
خودشون تو دنيا و آخرت ضرر مي‌كنن(حج/11)
گفتم: چقدر احساس تنهايي مي‌كنم
گفتي: فاني قريب
من كه نزديكم(بقره/186)
گفتم: تو هميشه نزديكي، من دورم... كاش مي‌شد بهت نزديك شم
گفتي: و اذكر ربك في نفسك تضرعا و خيفه و دون الجهر من القول بالغدو و الاصال
هر صبح و عصر، پروردگارت رو پيش خودت، با خوف و تضرع، و با صداي آهسته ياد كن(اعراف/205)
گفتم: اين هم توفيق مي‌خواهد!
گفتي: الا تحبون ان يغفر الله لكم
دوست نداريد خدا ببخشدتون؟!(نور/22)
گفتم: معلومه كه دوست دارم منو ببخشي
گفتي: و استغفروا ربكم ثم توبوا اليه
پس از خدا بخوايد ببخشدتون و بعد توبه كنيد(هود/90)
گفتم: با اين همه گناه... آخه چيكار مي‌تونم بكنم؟
گفتي: الم يعلموا ان الله هو يقبل التوبه عن عباده
مگه نمي‌دونيد خداست كه توبه رو از بنده‌هاش قبول مي‌كنه؟! (توبه/104)
گفتم: ديگه روي توبه ندارم
گفتي: الله العزيز العليم غافر الذنب و قابل التوب
(ولي) خدا عزيزه و دانا، او آمرزنده‌ي گناه هست و پذيرنده‌ي توبه(غافر/302)
گفتم: با اين همه گناه ، براي كدوم گناهم توبه كنم؟
گفتي: ان الله يغفر الذنوب جميعا
خدا همه‌ي گناه‌ها رو مي‌بخشه(زمر/53)
گفتم: يعني بازم بيام؟ بازم منو مي‌بخشي؟
گفتي: و من يغفر الذنوب الا الله
به جز خدا كيه كه گناهان رو ببخشه؟(آل عمران/135)
گفتم: نمي‌دونم چرا هميشه در مقابل اين كلامت كم ميارم؟ آتيشم مي‌زنه، ذوبم مي‌كنه، عاشق مي‌شم! ... توبه مي‌كنم
گفتي: ان الله يحب التوابين و يحب المتطهرين
خدا هم توبه كننده‌ها و هم اونايي كه پاك هستند رو دوست داره(بقره/222)
ناخواسته گفتم: الهي و ربي من لي غيرك
گفتي: اليس الله بكاف عبده
خدا براي بنده‌اش كافي نيست؟(زمر/36)
گفتم: در برابر اين همه مهربونيت چيكار مي‌تونم بكنم؟
گفتي: يا ايها الذين آمنوا اذكروا الله ذكرا كثيرا و سبحوه بكره و اصيلا هو الذي يصلي عليكم و ملائكته ليخرجكم من الظلمت الي النور و كان بالمومنين رحيما
اي مومنين! خدا رو زياد ياد كنيد و صبح و شب تسبيحش كنيد. او كسي هست كه خودش و فرشته‌هاش بر شما درود و رحمت مي‌فرستن تا شما رو از تاريكي‌ها به سوي روشنايي بيرون بيارن. خدا نسبت به مومنين مهربون(احزاب/41-43)

تشکرها از این پست: rosva (چهار‌شنبه 5 مهر 1391 - 22:03) layegh110 (دوشنبه 24 مهر 1391 - 11:12) ali1374 (سه‌شنبه 2 آبان 1391 - 18:51)

پست تاریخ: چهار‌شنبه 5 مهر 1391 - 18:21    
yousefgharibi
داره كولاك مي‌كنه!
داره كولاك مي‌كنه!

عضو شده در: 14 شهریور 1391
iran.gif

امتياز: 3106

سلام
درزمینه فراگیری مکالمه عربی اگرنرم افزار خاصی یا کتاب خاصی وجود دارد راهنمایی کنید

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: دوشنبه 24 مهر 1391 - 11:12    
layegh110
شروع فعاليت
شروع فعاليت

عضو شده در: 23 مهر 1391

امتياز: 27

سلام
قال الصادق علیه السلام: تعلموا العربیة فانه کلام الله الذی یکلم به خلقه
امام صادق ع فرمودند: عربی را یاد بگیرید همانا آن کلام خداوند است که خدا بوسیله ی آن با خلقش صحبت می کند

مجموعا کتابهایی که در زمینه ی یادگیری لغت عرب در بازار هست خوب هست.
منتها دوستان باید دقت بفرمایند که عربی مانند خیلی از زبانها دارای دو چهره هست:
عربی فصحه (فصیح) و عربی شعبی (ملی - محاوره ای)
عربی فصحه عمدتا قیاسی و حاوی قواعد هست ولی عربی شعبی بیشتر سماعی و دارای لغات محاوره هست.
مثلا در فارسی هم داریم: تفاوت این دو فعل را ببینید: می آورد و میاره.
همچنین نوع تفاوت گویشها و لهجه ها هم مهم هست. مثل ادغام برخی حروف در یکدیگر یا اضافه کردن بعضی دیگر: در فارسی: از تهران که در محاوره و لهجه ی تهرانی میگوییم: اتّهرون
و هزاران تفاوتهای ریز از اینگونه
لذا بین کتابها و نرم افزارهای موجود دوستان باید بدانند و مشخص کنند که ابتدا قواعد را یاد بگیرند و بعد در مکالمه ی محاوره ای فراگیری را آغاز کنند. البته اگر ابتدا به مکالمه هم بکنند خوب است اما از بعضی چیزها سر در گم هستند.
مثلا در شعبی برایکلمه ی چه و چه چیز از عبارت إش استفاده میشود ولی در فصحه از ما و ماذا
و یا برای عبارت برای چه در فصحه از لماذا استفاده می شود و در شعبی از لیش.
حالا اگر کسی اول قواعد را بداند متوجه می شود که لیش صورت ادغامی عبارت : لأیّ شیء ٍ می باشد
برای یادگیری فصیح کتب قاموس، منجد و المعجم و همان کتب قواعد درس عربی دوران مدرسه (چاپهای سال 65 تا 74) مناسب هست و برای محاوره و شعب من خودم از این کتابها بهره برده ام: الحوارات (مجموعه ی 4 جلدی) و اللغة العربیة للتحدث و المحادثة . هر دو کتاب در نشر مشعر وجود دارد و و یژه ی عوامل کاروانهای حج و زیارت هست.
علاوه بر اینها دیدن فیلمها به زبان عربی در سرعت تلفظ و آمادگی گوش در شنیداری و تشخیص کلمات مهم هست. شبکه ی آی فیلم کمک خوبی است.
البته اگر برنامه های کودک عربی را بنای یادگیری بگذارید بسیار بهتر است. چون در برنامه ی کودک مجریان باید کلمات و لغات را به بچه ها یاد بدهند.

تشکرها از این پست:

پست تاریخ: سه‌شنبه 25 مهر 1391 - 13:01    
Hamid
مدیريت كل سایت
مدیريت كل سایت

iran.gif

layegh110, جان،
بسیار ممنون از توضیحاتتون.
عالی بود آفرين

تشکرها از این پست:

نمایش پستها:                 مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
پاسخ دادن به این موضوع

صفحه 1 از 1

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند